jeho výmaz. Úrad jej vyhovel, Mikuláš Kántor podal proti rozhodnutiu rozklad. Teraz čaká na výsledok, bez ktorého nemôže pokračovať ani súdny spor Kántor verzus Pepsi-Cola.Sirup nie je tekutina?
Nitran zažaloval spomínanú spoločnosť v roku 2003 kvôli Pepsi Blue, ktorá sa na našom trhu objavila koncom roka 2002. „Je vyrobená podľa tej istej receptúry, akú som si dal niekoľko mesiacov predtým zaregistrovať na Úrade priemyselného vlastníctva. Štátny zdravotný ústav v Nových Zámkoch potvrdil, že má totožné zloženie,“ tvrdí Kántor. Súdne pojednávanie však muselo byť odročené, pretože Pepsi medzitým požiadala o výmaz jeho úžitkového vzoru. Právny zástupca Pepsi vtedy pre médiá vyhlásil, že si Nitran nemôže nárokovať právo na farebné kolové nápoje, keďže aj bežná kola je farebná - hnedá.
„Úrad priemyselného vlastníctva výmaz uskutočnil napriek môjmu písomnému nesúhlasnému stanovisku v novembri 2004. Vtedy sme podali prvý rozklad. Uspeli sme - rozhodnutie o výmaze bolo zrušené, vec sa vrátila na nové prerokovanie. Úrad však vlani v novembri opäť rozhodol o výmaze,“ hovorí Mikuláš Kántor, ktorý opakovane podal rozklad.
Dôvody na výmaz pokladá za absurdné: „Tvrdia, že môj úžitkový vzor sa nedá vyrobiť, pretože nejde o tekutinu. V popise však jasne uvádzam, že farebná kola sa vyrobí zo sirupu, ktorý pozostáva z piatich komponentov. A podľa definície v náučných slovníkoch sa pod pojmom sirup rozumie nápoj, šťava, kvapalina, roztok – teda tekutina. Spomínané komponenty som uviedol v percentuálnom zložení podľa toho, ako sa podieľajú na celkovej hmotnosti sirupu. Je pravda, že som nenapísal, že obsahujú aj vodu - ale ono je úplne logické, že sirup ako taký je tekutina. Fakt, že jednotlivé zložky sirupu uvádzam vo váhe, predsa ešte neznamená, že ide o tuhé skupenstvo.“ Mikuláš Kántor spomína aj príklad - sirupy známej českej spoločnosti, kde sa na etikete uvádza váha 900 gramov. „Napriek uvedenej váhe je kaž-
dému jasné, že ide o sirup, ktorého kvalita a množstvo použitého sladidla, čiže koncentrácia, je vyjadrená vo váhe.“
Kántorov úžitkový vzor bol spracovaný patentovými kanceláriami na Slovensku aj v Čechách. „Popis úžitkového vzoru, ktorý si chcete dať zaregistrovať, musí byť podľa inštrukcií patentového úradu stručný a presný. Má v ňom byť vysvetlená podstata technického riešenia. Toto vysvetlenie musí byť dostatočné na pochopenie technického problému. Nech mi nikto nehovorí, že keď hovorím o sirupe, tak nepochopil, že hovorím o tekutine,“ argumentuje Nitran.
Kántor: Čas hrá proti mne
S myšlienkou vyrábať farebné kolové nápoje prišiel už koncom deväťdesiatych rokov. Modrá kola sa na základe jeho receptúry začala skúšobne vyrábať v Čechách v roku 1999. Postupne plánoval aj ďalšie farby. „Kofeín sa dá nahradiť vitamínmi a bylinkami, nápoje potom budú prístupnejšie deťom. Každá farba môže prinášať niečo iné.“
Mikuláš Kántor hovorí, že keď sa koncom roka 2002 objavila na slovenskom trhu Pepsi Blue, jeho plány stroskotali: „Nijaký slovenský výrobca nebude investovať peniaze, keď mu konkuruje nadnárodný koncern.“ Tvrdí, že v čase, keď po prvom výmaze jeho úžitkový vzor niekoľko mesiacov neplatil, na trhu sa objavila aj červená Pepsi.
Nitriansky podnikateľ sa zamýšľa nad tým, že osloví českú spoločnosť, ktorá vyrába známy kolový nápoj. Vie si predstaviť, že by sa rozšíril aj o modrú či inú farebnú verziu. Hovorí totiž, že sám - bez podpory silného partnera - sa momentálne do výroby farebných kolových nápojov pustiť nemôže. „Iná by bola situácia, keby súd rozhodol, že aj nadnárodný koncern musí akceptovať môj úžitkový vzor.“
Ako sme už spomenuli, súd zatiaľ o ničom rozhodnúť nemôže, potrebuje stanovisko Úradu pre priemyselné vlastníctvo. „Nevylučujem, že ak úrad opäť potvrdí výmaz môjho úžitkového vzoru, obrátim sa aj v tejto veci na súd. Tu nejde len o mňa, poškodené je aj Slovensko. Úžitkový vzor má však trvanie len desať rokov. Ja som si ho dal zaregistrovať v roku 2001, teraz je rok 2006 - čas hrá proti mne.“