„Od decembra vyšetrujeme každého novorodenca,“ povedala nám prednostka novorodeneckej kliniky Alena Ďurišová. Dodala, že vrodenú poruchu sluchu má jeden z tisíc až 2500 novorodencov. Vyskytnúť sa však môže aj u bábätiek, ktoré mali po pôrode problémy alebo užívali lieky, ktoré môžu poškodiť sluch. Riziko v takomto prípade podľa prednostky stúpa – porucha pripadá až na tridsať z tisíc detí.
„Na Slovensku sa väčšinou problémy so sluchom darí diagnostikovať až okolo druhého roku života. Následkom sú hluchota alebo ťažká porucha sluchu, s čím je spojený aj oneskorený vývoj reči a zabrzdenie mentálneho vývoja,“ vysvetľuje A. Ďurišová. Prístroj, ktorý umožňuje v Nitre včasnú diagnostiku, funguje na princípe vibrácií – dajú sa zistiť vo vonkajšom zvukovode. Vznikajú spontánne alebo ako dôsledok zvukového dráždenia. Vyšetrenie trvá niekoľko minút, je jednoduché, môže ho vykonávať aj detská sestra – podmienkou je, aby bábätko spalo. Ak sa u neho zistí porucha, môže dostať načúvací aparát už v treťom-štvrtom mesiaci života a problémy so sluchom neovplyvnia negatívne jeho vývoj.
Prístroj v hodnote 140-tisíc korún majú na novorodeneckej klinike vďaka Lions Clubu Nitra. „Lionisti“ rovnaký kúpili aj pre šaliansku nemocnicu. V kraji je prístroj ešte v Nových Zámkoch, kde ho zabezpečilo ministerstvo zdravotníctva. „Malo by ho mať každé novorodenecké oddelenie. My sme od decembra do konca februára vyšetrili štyristo novorodencov a zachytili sme medzi nimi štyroch, ktorí by mohli mať poruchu sluchu. Pôjdu na ďalšie vyšetrenia,“ hovorí prednostka Alena Ďurišová. Dodáva, že keď bude na Slovensku dostatok prístrojov, bude vyšetrenie povinné.
Na novorodeneckej klinike očakávajú v týchto dňoch aj nový špeciálny inkubátor, ktorý zakúpilo vedenie nemocnice za 1,5 milióna korún. Bude fungovať aj ako malé operačné lôžko – dá sa sklopiť a otáčať.