Neformálneho stretnutia v čitárni sa zúčastnili bývalí herci, režiséri, pamätníci i sympatizanti. „Keby divadlo neoslavovalo, tak by sme sa my, bábkari, ťažko stretávali,“ skonštatoval Vladimír Predmerský, teatrológ bábkového divadla.
Na stretnutí sa často skloňovalo meno Jána Romanovského, zakladateľa nitrianskej bábkovodičskej školy, ktorý v divadle pracoval ako umelecký šéf, režisér i riaditeľ. „Romanovského vodenie bábok chodili do Nitry obdivovať kritici a herci z celého Slovenska, lebo to robil vynikajúcim spôsobom. Teraz Staré divadlo patrí medzi bábkarskú špičku aj vďaka Ondrovi Spišákovi,“ povedal V. Predmerský.
Súčasný umelecký súbor Starého divadla počas galavečera predviedol vo veľkej sále úryvky z desiatich hier pod názvom „Aj toto sme my“. V podvečerných hodinách v Klube Tatra uviedli premiéru poetického príbehu Havran z kameňa v réžii Ondreja Spišáka.
„Ja som v bábkovom divadle vyrástla, lebo moja mama je bábkoherečka. Veľmi by ma mrzelo, keby moje deti tieto rozprávky nezažili. Dúfam, že bábkové divad-
lo zostane takým, ako si ho pamätám,“ povedala Mariana Záturová z oddelenia kultúry a športu mestského úradu v Nitre.
Staré divadlo v Nitre bolo založené v roku 1951, odvtedy niekoľkokrát zmenilo názov. Za 55 rokov činnosti odpremiérovalo 168 inscenácií pre viac ako tri milióny divákov. Oživenie bábky – javajky - prinieslo Starému divadlu uznanie a popularitu v odborných divadelných kruhoch.