Gymnázium Janka Kráľa v Zlatých Moravciach

Gymnázium Janka Kráľa v Zlatých Moravciach funguje už 93. školský rok. Počas svojej existencie do života úspešne pripravilo tisícky absolventov.

Vyučovať sa na ňom začalo v školskom roku 1913/1914 v troch budovách v meste. O pár rokov neskôr sa postavila budova gymnázia tak, ako ju Zlatomoravčania poznajú dodnes. Vzniku novostavby do veľkej miery pomohol fakt, že vtedajší riaditeľ František Skovajsa mal dobré kontakty s prezidentom T. G. Masarykom. Dnes jedno z najstarších gymnázií na Slovensku navštevuje 572 študentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z troch budov do monumentálnej stavby

Návrh na otvorenie gymnázia v Zlatých Moravciach bol po prvý raz mestským zastupiteľstvom podaný 6. mája 1906 na ministerstve školstva v Budapešti, ale gymnázium v tomto roku otvorené nebolo. O päť rokov neskôr sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo urýchliť zriadenie gymnázia tým, že venovalo na stavbu budovy pozemok a na výstavbu prispelo finančnou čiastkou tristotisíc korún. Úspech v Budapešti však mala najmä nacionálna motivácia, gymnázium malo zrýchliť proces pomaďarčenia mesta a okolia. K realizácii návrhu prišlo v roku 1913, pričom novozriadené gymnázium bolo maďarské.
Po štátnom prevrate v roku 1918 sa viacerí maďarskí profesori a študenti nedokázali s novou situáciou zmieriť, a tak bolo kvôli ich protištátnym provokáciám gymnázium na dva týždne zatvorené. V marci 1919 však bolo obnovené ako slovenský ústav. Fungovalo pod názvom Československé štátne reálne gymnázium Janka Kráľa. Do Zlatých Moraviec prišli vyučovať viacerí profesori z Čiech a Moravy. Z 334 žiakov bývalého maďarského gymnázia sa dalo do slovenského ústavu zapísať len 99 a gymnáziu hrozilo zatvorenie. Po stabilizácii politických pomerov sa nedôvera k slovenskému ústavu rozplynula a počet žiakov prudko vzrástol. Učebné priestory boli ale nevyhovujúce. Škola bola rozložená na troch miestach: v provizórnych budovách na Šrobárovej ulici (dnes na tomto mieste stojí detský pavilón nemocnice), na Keglevičovej ulici (dnešnej Robotníckej) i v miestnosti Župného domu.
Výstavba novej budovy sa oddialila vojnovými udalosťami. Po príchode prvého slovenského župana Martina Mičuru do Zlatých Moraviec sa stala otázka jej výstavby opäť aktuálnou. Do mesta prišiel v tom čase aj nový správca gymnázia a neskôr jeho riaditeľ František Skovajsa. Táto budova vznikla tiež preto, že riaditeľ Skovajsa mal výborné kontakty s prezidentom Masarykom. So stavbou terajšej monumentálnej budovy sa začalo 1. augusta 1922. Novostavba mala okrem učební aj laboratóriá, kabinety, aulu a telocvičňu. Pravidelné vyučovanie sa v nej začalo v decembri 1924.
V období prvej Československej republiky navštevovalo gymnázium okolo päťsto žiakov, čo je stav takmer zhodný s počtom študentov posledných rokov. Pôvodne bolo štúdium osemročné s povinnou latinčinou. Radikálnejšia zmena vo vyučovaní nastala v roku 1948, keď sa zaviedlo na gymnáziu štvorročné štúdium, čo predstavovalo pôvodné štúdium v štyroch najvyšších triedach, kým prvé štyri triedy prešli na nižšiu strednú školu vytvorenú z bývalej meštianskej školy. Dôsledkom tejto zmeny klesol počet študentov na polovicu. V päťdesiatych rokoch zase naopak počet študentov rástol súbežne s rastom počtu obyvateľov mesta. V budove školy sa tiež umiestnili elokované triedy dvoch stredných škôl z Nitry a Hodonína.

SkryťVypnúť reklamu

Absolventi sú úspešní

pri prijímačkách na univerzity
Dnes má škola 21 tried, dvanásť v osemročnom a deväť vo štvorročnom programe. Osemročné gymnázium je zamerané na ekológiu a cudzie jazyky. Tie sú dominantné a reflektujú potrebu poznania cudzích jazykov v dnešnom svete. Gymnázium Janka Kráľa ponúka štyri cudzie jazyky: anglický, nemecký, francúzsky a ruský.
Študenti štvorročného gymnázia študujú dva roky spoločné predmety, potom sa výberom voliteľných predmetov môžu špecializovať. Škola tak pripravuje svojich študentov na budúce povolanie. „Našou snahou je, aby študenti už v druhom ročníku pri voľbe voliteľných predmetov mali jasnejšiu predstavu o svojom budúcom profesijnom živote. V treťom ročníku si vyberajú tri predmety, vo štvrtom až štyri voliteľné. Keď chce niekto študovať medicínu, zvolí si predmety, ktoré má neskôr aj na prijímačkách. Teda napríklad biológiu, chémiu a fyziku,” hovorí riaditeľ Marián Bátora. Táto stratégia sa ukázala ako úspešná. Za posledné roky škola neklesla pod 90% v počte absolventov prijatých na univerzity. Pred doma rokmi neprijali na vysokú školu len jedného študenta.
Gymnázium žije bohatým spoločenským a kultúrnym životom. Pre svojich študentov pravidelne organizuje besedy, koncerty, krajské a celoštátne kolá olympiád, najčastejšie geografickej, v ktorej aj študenti gymnázia pravidelne dosahujú výrazné úspechy. Študenti majú tiež možnosť navštevovať 23 záujmových krúžkov, medzi nimi napríklad astronomický či výtvarný, ktorý vedie známy fotograf a výtvarník Ivan Meňhart. Škola vydáva školský časopis, hrajú sa divadelné hry, gymnázium si dokonca v súťaži o najkrajšie dievča volilo svoju miss.
Pravidelne na jar pri príležitosti Dňa Zeme vešajú študenti na školský plot plagáty a transparenty s ekologickou tematikou. Pred verejnosťou tak prezentujú svoj pohľad na problémy životného prostredia.
Dlhoročnú tradíciu mal študentský spevácky zbor Schola Cantorum. Pod vedením profesora Podhorného pracoval v počte 60-80 členov od roku 1939. Školu reprezentoval aj na celoslovenských a medzinárodných prehliadkach speváckych zborov. Zanikol v roku 1983.
Gymnázium má v súčasnosti dve družobné školy – v poľskom meste Szydlow a v českom Jindřichovom Hradci, kde vzájomné družobné styky fungujú už od roku 1956. Pripravujú sa aj družby s ďalšími školami – v rakúskom meste Gesendorf a v bavorskom Wohenstraus.

SkryťVypnúť reklamu

Rekonštrukcie

Škola za posledné roky preinvestovala do rôznych rekonštrukcií asi päť miliónov korún. „Museli sme spraviť šikmú strechu na jedálni, pretože pôvodná bola v havarijnom stave a zatekala. V takých podmienkach sme nemohli nechať štyristo stravníkov. Rekonštrukcia nás stála 1,5 milióna korún,” povedal riaditeľ.
Ďalších približne dvestotisíc išlo na rekonštrukciu tenisových kurtov, 750-tisíc na rekonštrukciu sociálnych zariadení. Na gymnáziu sú dva tenisové kurty. Okrem nich sa študenti môžu športovo „vyžiť“ na dvoch ihriskách, bežeckej dráhe, v telocvični a posilňovni. Škola plánuje výstavbu ďalšej telocvične, pretože tá pôvodná už kapacitne nepostačuje. V letných mesiacoch ihrisko využíva široká verejnosť, pravidelne sa v areáli školy organizuje napríklad hokejbalová liga.
Impozantnou miestnosťou s mimoriadnou akustikou je aula školy. Nedávno bola vymaľovaná a vybrúsili sa aj schátrané parkety. Ako prví si vynovenú aulu vyskúšali rodičia na plese. V miestnosti sa konajú aj stužkové slávnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: T. HOLÚBEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 943
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 575
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 765
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 371
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 066
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 693
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 542
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 193
  1. Štefan Šturdzík: Bývalý agent KGB a jeho 5 krát zbankrotovaný kamoš narážajú na realitu.
  2. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - Úvod + 1 kapitola
  3. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  4. Martin Fronk: Posledný cisár, prvý blahoslavený: Tragický príbeh Karola I.
  5. Viera Polakovičová: Francúzsky hudobný zážitok
  6. Jozef Sitko: Úryvky troch autentických príbehov z novej knihy 90-ročného autora
  7. Vladimír Bojničan: Súťaž: Nájdite konzervatívnu reformu, ktorá zvýšila životnú úroveň. Existuje vôbec taká?
  8. Michal Trenčanský: Koniec ilúzií: Školstvo potrebuje revolúciu, nie kozmetické úpravy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 336
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 576
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 919
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 677
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 136
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 128
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 383
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 315
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Podľa polície nepredložili dôkazy o legálnom pôvode.


1
Chorvát Krunoslav Krajnovič nebude ďalej pokračovať na lavičke Nitra Blue Wings.

Chorvátsky kouč ďakuje všetkým, ktorí mali podiel na bronzovej sezóne.


Zľava Hlina, Šimunek, Holečková, Varga.

V objekte chcú zriadiť centrum pre týrané matky s deťmi, vedeli to len vytypovaní ľudia.


2
Basketbalisti Nitry získali pred 20 rokmi historicky prvý majstrovský titul.

Prepchatá hala SPU si užila neopakovateľné chvíle.


  1. Štefan Šturdzík: Bývalý agent KGB a jeho 5 krát zbankrotovaný kamoš narážajú na realitu.
  2. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - Úvod + 1 kapitola
  3. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  4. Martin Fronk: Posledný cisár, prvý blahoslavený: Tragický príbeh Karola I.
  5. Viera Polakovičová: Francúzsky hudobný zážitok
  6. Jozef Sitko: Úryvky troch autentických príbehov z novej knihy 90-ročného autora
  7. Vladimír Bojničan: Súťaž: Nájdite konzervatívnu reformu, ktorá zvýšila životnú úroveň. Existuje vôbec taká?
  8. Michal Trenčanský: Koniec ilúzií: Školstvo potrebuje revolúciu, nie kozmetické úpravy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 336
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 576
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 919
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 677
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 136
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 128
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 383
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 315
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu