Gymnázium Janka Kráľa v Zlatých Moravciach

Gymnázium Janka Kráľa v Zlatých Moravciach funguje už 93. školský rok. Počas svojej existencie do života úspešne pripravilo tisícky absolventov.

Vyučovať sa na ňom začalo v školskom roku 1913/1914 v troch budovách v meste. O pár rokov neskôr sa postavila budova gymnázia tak, ako ju Zlatomoravčania poznajú dodnes. Vzniku novostavby do veľkej miery pomohol fakt, že vtedajší riaditeľ František Skovajsa mal dobré kontakty s prezidentom T. G. Masarykom. Dnes jedno z najstarších gymnázií na Slovensku navštevuje 572 študentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z troch budov do monumentálnej stavby

Návrh na otvorenie gymnázia v Zlatých Moravciach bol po prvý raz mestským zastupiteľstvom podaný 6. mája 1906 na ministerstve školstva v Budapešti, ale gymnázium v tomto roku otvorené nebolo. O päť rokov neskôr sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo urýchliť zriadenie gymnázia tým, že venovalo na stavbu budovy pozemok a na výstavbu prispelo finančnou čiastkou tristotisíc korún. Úspech v Budapešti však mala najmä nacionálna motivácia, gymnázium malo zrýchliť proces pomaďarčenia mesta a okolia. K realizácii návrhu prišlo v roku 1913, pričom novozriadené gymnázium bolo maďarské.
Po štátnom prevrate v roku 1918 sa viacerí maďarskí profesori a študenti nedokázali s novou situáciou zmieriť, a tak bolo kvôli ich protištátnym provokáciám gymnázium na dva týždne zatvorené. V marci 1919 však bolo obnovené ako slovenský ústav. Fungovalo pod názvom Československé štátne reálne gymnázium Janka Kráľa. Do Zlatých Moraviec prišli vyučovať viacerí profesori z Čiech a Moravy. Z 334 žiakov bývalého maďarského gymnázia sa dalo do slovenského ústavu zapísať len 99 a gymnáziu hrozilo zatvorenie. Po stabilizácii politických pomerov sa nedôvera k slovenskému ústavu rozplynula a počet žiakov prudko vzrástol. Učebné priestory boli ale nevyhovujúce. Škola bola rozložená na troch miestach: v provizórnych budovách na Šrobárovej ulici (dnes na tomto mieste stojí detský pavilón nemocnice), na Keglevičovej ulici (dnešnej Robotníckej) i v miestnosti Župného domu.
Výstavba novej budovy sa oddialila vojnovými udalosťami. Po príchode prvého slovenského župana Martina Mičuru do Zlatých Moraviec sa stala otázka jej výstavby opäť aktuálnou. Do mesta prišiel v tom čase aj nový správca gymnázia a neskôr jeho riaditeľ František Skovajsa. Táto budova vznikla tiež preto, že riaditeľ Skovajsa mal výborné kontakty s prezidentom Masarykom. So stavbou terajšej monumentálnej budovy sa začalo 1. augusta 1922. Novostavba mala okrem učební aj laboratóriá, kabinety, aulu a telocvičňu. Pravidelné vyučovanie sa v nej začalo v decembri 1924.
V období prvej Československej republiky navštevovalo gymnázium okolo päťsto žiakov, čo je stav takmer zhodný s počtom študentov posledných rokov. Pôvodne bolo štúdium osemročné s povinnou latinčinou. Radikálnejšia zmena vo vyučovaní nastala v roku 1948, keď sa zaviedlo na gymnáziu štvorročné štúdium, čo predstavovalo pôvodné štúdium v štyroch najvyšších triedach, kým prvé štyri triedy prešli na nižšiu strednú školu vytvorenú z bývalej meštianskej školy. Dôsledkom tejto zmeny klesol počet študentov na polovicu. V päťdesiatych rokoch zase naopak počet študentov rástol súbežne s rastom počtu obyvateľov mesta. V budove školy sa tiež umiestnili elokované triedy dvoch stredných škôl z Nitry a Hodonína.

SkryťVypnúť reklamu

Absolventi sú úspešní

pri prijímačkách na univerzity
Dnes má škola 21 tried, dvanásť v osemročnom a deväť vo štvorročnom programe. Osemročné gymnázium je zamerané na ekológiu a cudzie jazyky. Tie sú dominantné a reflektujú potrebu poznania cudzích jazykov v dnešnom svete. Gymnázium Janka Kráľa ponúka štyri cudzie jazyky: anglický, nemecký, francúzsky a ruský.
Študenti štvorročného gymnázia študujú dva roky spoločné predmety, potom sa výberom voliteľných predmetov môžu špecializovať. Škola tak pripravuje svojich študentov na budúce povolanie. „Našou snahou je, aby študenti už v druhom ročníku pri voľbe voliteľných predmetov mali jasnejšiu predstavu o svojom budúcom profesijnom živote. V treťom ročníku si vyberajú tri predmety, vo štvrtom až štyri voliteľné. Keď chce niekto študovať medicínu, zvolí si predmety, ktoré má neskôr aj na prijímačkách. Teda napríklad biológiu, chémiu a fyziku,” hovorí riaditeľ Marián Bátora. Táto stratégia sa ukázala ako úspešná. Za posledné roky škola neklesla pod 90% v počte absolventov prijatých na univerzity. Pred doma rokmi neprijali na vysokú školu len jedného študenta.
Gymnázium žije bohatým spoločenským a kultúrnym životom. Pre svojich študentov pravidelne organizuje besedy, koncerty, krajské a celoštátne kolá olympiád, najčastejšie geografickej, v ktorej aj študenti gymnázia pravidelne dosahujú výrazné úspechy. Študenti majú tiež možnosť navštevovať 23 záujmových krúžkov, medzi nimi napríklad astronomický či výtvarný, ktorý vedie známy fotograf a výtvarník Ivan Meňhart. Škola vydáva školský časopis, hrajú sa divadelné hry, gymnázium si dokonca v súťaži o najkrajšie dievča volilo svoju miss.
Pravidelne na jar pri príležitosti Dňa Zeme vešajú študenti na školský plot plagáty a transparenty s ekologickou tematikou. Pred verejnosťou tak prezentujú svoj pohľad na problémy životného prostredia.
Dlhoročnú tradíciu mal študentský spevácky zbor Schola Cantorum. Pod vedením profesora Podhorného pracoval v počte 60-80 členov od roku 1939. Školu reprezentoval aj na celoslovenských a medzinárodných prehliadkach speváckych zborov. Zanikol v roku 1983.
Gymnázium má v súčasnosti dve družobné školy – v poľskom meste Szydlow a v českom Jindřichovom Hradci, kde vzájomné družobné styky fungujú už od roku 1956. Pripravujú sa aj družby s ďalšími školami – v rakúskom meste Gesendorf a v bavorskom Wohenstraus.

SkryťVypnúť reklamu

Rekonštrukcie

Škola za posledné roky preinvestovala do rôznych rekonštrukcií asi päť miliónov korún. „Museli sme spraviť šikmú strechu na jedálni, pretože pôvodná bola v havarijnom stave a zatekala. V takých podmienkach sme nemohli nechať štyristo stravníkov. Rekonštrukcia nás stála 1,5 milióna korún,” povedal riaditeľ.
Ďalších približne dvestotisíc išlo na rekonštrukciu tenisových kurtov, 750-tisíc na rekonštrukciu sociálnych zariadení. Na gymnáziu sú dva tenisové kurty. Okrem nich sa študenti môžu športovo „vyžiť“ na dvoch ihriskách, bežeckej dráhe, v telocvični a posilňovni. Škola plánuje výstavbu ďalšej telocvične, pretože tá pôvodná už kapacitne nepostačuje. V letných mesiacoch ihrisko využíva široká verejnosť, pravidelne sa v areáli školy organizuje napríklad hokejbalová liga.
Impozantnou miestnosťou s mimoriadnou akustikou je aula školy. Nedávno bola vymaľovaná a vybrúsili sa aj schátrané parkety. Ako prví si vynovenú aulu vyskúšali rodičia na plese. V miestnosti sa konajú aj stužkové slávnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: T. HOLÚBEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 478
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 138
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 703
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 013
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 305
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 749
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 531
  1. Viktor Pamula: Ako sa minister obrany ministrom zdravotníctva stal
  2. Miroslav Ferkl: Na máji záleží
  3. Viktor Pamula: Samosprávy môžu prísť o eurofondy
  4. Radoslav Záhumenský: Rozhľadňa Kamenec: Nový výhľadový skvost nad kopanicami, ktorý si zamilujete
  5. Pavol Kéri: Dole krásna jar a hore zima ako za dávnych čias
  6. Zdravotní Klauni: Smiech, ktorý si dáva načas
  7. Jozef Pivarník: Národný kŕdeľ v tieni extrémizmu: Daniel Bombic alias Danny Kollár a jeho vládna ochrana
  8. Pavol Burda: Whataboutizmus po slovensky
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 390
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 613
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 22 088
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 703
  5. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 7 986
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 533
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 854
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 685
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Nitry prehrali v siedmom dueli 4:5 po predĺžení a Košice vyhrali finálovú sériu 4:3 na zápasy.

Finalisti sa nevyhnú dôležitým zmenám v kádri.


Objavte NOVÉ ZBEHY – miesto, kde sa bývanie stáva radosťou!


Organizácia WWF Slovensko a spoločnosť LIDL Slovenská republika spustili novú spoluprácu, ktorej cieľom je reálny dopad na ochranu prírody a podporu biodiverzity v našich regiónoch.


Nitrania mali opäť skvelého lídra v Keyshaunovi Langleym. Stav série je 2:2.

Blue Wings si vynútili rozhodujúci duel semifinálovej série na pôde majstrovských Levíc.


  1. Viktor Pamula: Ako sa minister obrany ministrom zdravotníctva stal
  2. Miroslav Ferkl: Na máji záleží
  3. Viktor Pamula: Samosprávy môžu prísť o eurofondy
  4. Radoslav Záhumenský: Rozhľadňa Kamenec: Nový výhľadový skvost nad kopanicami, ktorý si zamilujete
  5. Pavol Kéri: Dole krásna jar a hore zima ako za dávnych čias
  6. Zdravotní Klauni: Smiech, ktorý si dáva načas
  7. Jozef Pivarník: Národný kŕdeľ v tieni extrémizmu: Daniel Bombic alias Danny Kollár a jeho vládna ochrana
  8. Pavol Burda: Whataboutizmus po slovensky
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 390
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 613
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 22 088
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 703
  5. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 7 986
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 533
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 854
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 685
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu