Obec je písomne doložená v roku 1156 pod názvom Kurth ako obec kráľovských trubačov. Patrila hradu Šintava, v 16. storočí ju vlastnili rodiny Thurzovcov, Illésházyovcov. Esterházyovci ju v roku 1817 začlenili do Čeklískeho panstva. Obyvatelia obce sa zaoberali poľnohospodárstvom a vinohradníctvom. Najstaršia známa pečať Pustých Sadov pochádza z roku 1714. Dominantou obce je rímskokatolícky Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý bol postavený v roku 1970. Kaplnka Panny Márie pochádza z roku 1857. V posledných desaťročiach bola v obci vybudovaná materská škola, kultúrny dom, dom smútku, futbalové ihrisko, šatne pre športovcov a obecný vodovod.
Odčlenili sa od Zemianskych Sadov
Starostom obce je od 1. januára 1991 Michal Hajnik. Do tohto roku boli Pusté Sady zánikovou obcou. Administratívne sa ale odčlenili od Zemianskych Sadov. Pričlenené k nim boli ešte v roku 1960.
„Spočiatku som sedel v prázdnej kancelárii bývalého klubu dôchodcov v objekte kultúrneho domu. Nemali sme totiž žiadne zariadenie. Postupne sme zrekonštruovali miestny rozhlas, ale hlavne sme sa pustili do spracovania kompletnej dokumentácie katastra obce. Časť z nej sa po presunutí na Miestny národný výbor v Zemianskych Sadoch stratila. Pozemky občanov užívalo roľnícke družstvo a teraz bolo potrebné všetko usporiadať podľa pôvodných vlastníkov pôdy,“ spomína na neľahké začiatky starosta obce.
Problémy s kanalizáciou
Pusté Sady vstúpili do Združenia obcí obvodu Sereď Komplex, s.r.o. Ľahšie sa im tak podarilo získať finančné prostriedky na vybudovanie spoločnej skládky tuhého komunálneho odpadu. Nachádza sa v katastri obce a s jej prevádzkou začali v roku 1995. „V tom istom roku sme z vlastných zdrojov ukončili aj komplexnú plynofikáciu obce, jeden milión korún sme dostali od Slovenského plynárenského priemyslu v Bratislave. Plynové prípojky sme bezplatne zaviedli ku každému domu. Sme v širokom okolí možno jediná obec, ktorá celú realizáciu, počnúc výkopovými prácami až po guľové uzávery, hradila z obecných peňazí. Plynofikáciu po výberovom konaní zrealizovala firma Inspol Bratislava, ktorej zamestnancami boli prevažne občania našej obce,“ upresňuje Michal Hajnik.
V roku 1995 začali v obci s prípravou projektov na výstavbu kanalizácie a čistiarne odpadových vôd. Ide však o finančne náročnú úlohu s rozpočtom vyše tridsať miliónov korún. S výstavbou čističky začali pred tromi rokmi. Z fondu ministerstva životného prostredia dostali sumu 2,5 milióna korún. Za ne však dokázali postaviť iba hrubú stavbu, prípojku vody, elektriny a výpustný kanál. Už druhý rok výstavba viazne. Pritom objekt je výhodne postavený na pozemku obce, v blízkosti potoka. So samotnou kanalizáciou by nemali mať väčšie problémy, lebo tá ako gravitačná (samospádová) by nepotrebovala žiadne tlakové riešenia.
Patria do regiónu Jaslovské Bohunice
„Minulý rok sme však nedostali žiadnu dotáciu, hoci žiadosti píšeme stále. Zdá sa mi, že ak nie je starosta obce príslušníkom strany, ktorá je vo vláde alebo ktorá s ňou spolupracuje, má minimálnu nádej na získanie akýchkoľvek prostriedkov. Presvedčil som sa o tom na rôznych stretnutiach, či už so starostami regiónu Jaslovských Bohuníc, ktorého sme členom, lebo sme v pásme jadrového ohrozenia do tridsať kilometrov, alebo na celoslovenskom sneme, kde vystupujú starostovia z celého Slovenska, a tí taktiež poukazujú na spôsob prideľovania finančných prostriedkov zo štátu na obce,“ posťažoval sa Michal Hajnik. Obec, našťastie, nezostáva úplne bez koruny. V minulosti ministerstvo financií vrátilo obciam peniaze, ktoré svoje prostriedky investovali do plynofikácie. Tri milióny dostali aj Pusté Sady. Polovicu z toho už investovali do výstavby spomínanej čističky, ostatné nechali na termínovom vklade. Chceli by ich využiť na spolufinancovanie výstavby miestnej komunikácie Zahumenice, kde už majú rozparcelovaných osemnásť stavebných pozemkov. Všetky majú rozlohu po osem árov.
„Kedy budú práce pokračovať, zatiaľ nevieme. V obci máme v dezolátnom stave viaceré miestne komunikácie, cestu k roľníckemu družstvu, ktorá sa začína pri miestnom kostole. Problém sa snažíme riešiť opravou výtlkov každý rok v máji, no v nasledujúcom roku v zime sú ešte v horšom stave. Stojí nás to nemalé peniaze. Od družstva ich čakať nemôžeme, hoci ich mechanizmy sú hlavnou príčinou ničenia tejto miestnej komunikácie,“ konštatuje starosta.
Obyvatelia Pustých Sadov majú kvôli rôznym zmenám v autobusovej doprave čoraz väčšie problémy dostať sa, či už do dvadsať kilometrov vzdialenej Galanty, pätnásť kilometrov vzdialenej Serede, či dvadsať kilometrov vzdialeného Hlohovca..
Trápi ich poruchový vodovod
„Problémy s vodou sú takmer na dennom poriadku. Vodovod bol vybudovaný ešte v 70. rokoch a máme dojem, že poruchy spôsobuje konopné tesnenie medzi potrubiami, ktoré postupne hnije a voda sa nám stráca do pôdy. Vodovod je napojený na zdroj Jelka. Problémy sú najmä v lete, lebo kým k nám voda príde cez Šoporňu a Patu, tlak v potrubí klesá a my často zostávame bez vody,“ hovorí bezmocne.
V minulosti obyvatelia trávili voľné chvíle pri neďalekej vodnej nádrži. Teraz je však majetkom Slovenského pozemkového fondu, ktorý ju prenajal Slovenského rybárskemu spolku v Seredi. Ten v nej chová ryby. Ľudia tak stratili miesto, kde oddychovali a rekreovali sa. Aj keď sú Pusté Sady okrajovou časťou okresu Galanta, má táto obec čoraz vyšší kredit medzi obyvateľmi Bratislavy. Tí si kupujú staršie domy a prichádzajú sem najmä počas víkendov.
Starosta bol hráčom aj trénerom
Pýchou obce je miestny futbalový oddiel dospelých a dorastu. Dorastenci sa po prvý raz spojili so Šalgočkou, aby mali dosť hráčov. Futbalisti majú pomerne dobré ihrisko, relatívne v poriadku sú šatne a kabíny. Po tridsiatich rokoch však už aj tu budú musieť vymeniť sedemnásť okien. „V tomto roku chceme začať s rekonštrukciou trávnika. Máme ho tu od roku 1985,“ uviedol starosta obce Michal Hajnik, ktorý klub v minulosti viedol, robil tu aj hospodára a trénera, bol jeho predsedom i hráčom. Už tri roky klub vedie mladšia skupina nadšencov. Podľa starostu sú tu veľmi dobré podmienky tak na futbal, ako aj hokej, basketbal či tenis.
V areáli základnej školy v minulom roku vybudovali za stotisíc korún viacúčelové ihrisko. Prostriedky naň dostali od ministerstva školstva v rámci projektu Šport pre všetkých. Pri stavbe ihriska pomáhali ľudia zaradení do aktivačných činností. „Môžeme sa pochváliť, že hoci máme ďaleko do miest s pracovnými príležitosťami, máme percentuálne jednu z najnižších nezamestnaností okresu Galanta,“ povedal.
Starosta vyzdvihol aj dobrú spoluprácu s členmi miestneho poľovného združenia známeho pod názvom Hrabina. Uviedol, že združenie vyvíja mimoriadne záslužnú činnosť. Popri organizovaní spoločenského života sa stará o divú zver. Hospodárom združenia je Pavol Harmat, členov je približne 25.
Zápasia s nedostatkom financií
V obci je materská a základná škola so žiakmi do štvrtého ročníka. V škole je dvadsať, v škôlke osemnásť detí. „Oceňujeme, že v oboch sa dosahujú s deťmi veľmi dobré výsledky. No nevyhli sme sa problémom s financiami. Podľa normatívov nám v tomto roku na materskú školu chýbalo niekoľko stotisíc korún. Tie budeme musieť zobrať z nášho rozpočtu.“
V obci je taktiež klub dôchodcov. Tých je v Pustých Sadoch až stošesťdesiat. „Zameriavame sa najmä na spoločenské aktivity. Veľký úspech majú naše nedeľné stretnutia v miestnosti kultúrneho domu. Dvakrát do roka organizujeme aj posedenia s jubilantmi. O program sa vždy postará naša hudobná skupina s harmonikárom Jánom Sudovským. Zúčastňujeme sa na rôznych speváckych súťažiach. V tomto roku pripravujeme zájazd za kultúrou, ako aj návštevu termálneho kúpaliska,“ prezradil nám predseda klubu Jaroslav Tóth. Klub na svoju činnosť dostane z tohtoročného rozpočtu obce päťdesiattisíc korún.