Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Škola vychováva talenty a poskytuje nadštandard

Základná umelecká škola v Šali je jednou z tých šťastnejších. Podľa slov Valérie Sudorovej, zástupkyne riaditeľa školy, ešte nikdy neboli v situácii, keď pre nedostatok peňazí nemohli kúpiť hudobný nástroj či inú potrebnú vec.

Zriaďovateľom školy je mesto Šaľa, ktoré financuje jej chod, veľkú podporu majú aj zo strany rodičov. Škola má k dispozícii dve budovy, tanečný odbor však nacvičuje v provizórnych podmienkach kultúrneho domu, pretože financie na tanečnú sálu nie sú. Aj napriek tomu udržiava škola krok s dobou a v šalianskom regióne je jednou z najvýznamnejších.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základná umelecká škola v Šali oslávi v septembri 54 rokov svojej existencie. Popri najstaršom hudobnom odbore tu deti navštevujú aj výtvarný, tanečný a literárno-dramatický odbor. Škola sídli v dvoch budovách v Šali, a to na Kukučínovej ulici a na Hlavnej.
V súčasnosti školu navštevuje 738 žiakov, niektorí z nich aj viacero odborov. Okrem klasických tried majú deti aj vlastnú divadelnú sálu, kde realizujú nácviky hier aj interné koncerty. O dobrom mene žiakov všetkých odborov svedčí ich úspešnosť na domácich a medzinárodných súťažiach.
Počas viac ako polstoročnej existencie vychovala škola celý rad aktívnych koncertných umelcov, výtvarníkov, spevákov či pedagógov.
Medzi najznámejších absolventov patria napríklad Erika Tégenová - Čambálová, Lucia a Lenka Máčikové, Igor Bečár, bratia Július a Ladislav Patkolóoví, Anežka Kmotríková, Eva Bogárová, spevák Robo Papp a množstvo ďalších.

SkryťVypnúť reklamu

HUDOBNÝ ODBOR
VEDÚCA: ANNA DANAŠOVÁ
Najstarším odborom Základnej umeleckej školy v Šali je hudobný. Hru na klavíri vyučovali v prvých rokoch len traja učitelia. V súčasnosti ich na hudobnom odbore pôsobí 19 a okrem klavíra vyučujú aj hru na syntetizátor, akordeón, dychové a strunové nástroje. Najväčší záujem zo strany rodičov i detí je však o spev.
V súčasnosti navštevuje hudobný odbor 281 žiakov. Deti sa pravidelne zúčastňujú množstva súťaží, akými sú Nitrianska lutna, Schneiderova Trnava, Pop Aréna, Medzinárodná spevácka súťaž Imricha Godina a iné. V školskom roku okrem toho organizujú v priemere 10 až 15 koncertov. Hudobné vystúpenia sú buď interné v rámci školy, alebo verejné pre rodičov a príbuzných. Štúdium hudobného odboru ukončí každý žiak na absolventskom koncerte. „Pre deti je dobré, keď aspoň raz za pol roka vystúpia. Je to súčasť výučby,“ vyjadril sa k vystúpeniam žiakov riaditeľ školy Milan Jančovič. Zároveň upozornil na dlhoročnú tradíciu detskej dychovky, ktorá pri škole pôsobí. „Stretávame sa tu ale s veľkým problémom, keď deti končia svoje účinkovanie v dychovke odchodom na strednú školu. Je to škoda,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu


VÝTVARNÝ ODBOR
VEDÚCA: JUDITA BUJNOVÁ
Vyučovanie na výtvarnom odbore sa začalo v školskom roku 1967/68. Počet žiakov vtedy neprevyšoval tridsiatku. Dnes sa výtvarnému umeniu na škole priúča 345 detí. Už od vzniku výtvarných dielní sa žiaci svojimi maľbami, grafikami a sochami zapájali do rôznych súťaží. Steny školy tak zdobia diplomy a ocenenia zo slovenských (Výtvarný a literárny Trenčín, Bohúňova paleta, Vesmír očami detí) i medzinárodných súťaží (Európa v škole, Shankek 1995, Dúha 94).
V budove na Hlavnej ulici je stála expozícia žiackych prác.
Nielen žiaci, ale aj ich učitelia sú aktívni. Svoje zanietenie pre umenie premietajú do množstva akcií počas školského roka aj cez prázdniny. Každoročne vyhotovujú s deťmi výtvarné panely na Zlatú priadku a v spolupráci s Mestom Šaľa sa podpisujú aj pod niektoré verejné akcie.
Okrem žiakov základných škôl prichádzajú za pedagógmi výtvarného odboru aj starší študenti. „Ak sa chcú dostať na akadémiu výtvarných umení do Bratislavy, tak prídu. Na odborných školách zrejme nemajú tí učitelia toľko času, aby študentov podrobne naučili veci, ktoré vyžadujú na prijímacích skúškach,“ skonštatoval riaditeľ. Zároveň upozornil, že porovnávanie stredných odborných škôl so základnými umeleckými nie je správne, keďže tu ide o rozdielne vekové kategórie a rozdielne prístupy ku žiakom.

SkryťVypnúť reklamu


TANEČNÝ ODBOR
VEDÚCA: DANA JANEBOVÁ

Hlavnou líniou tanečného odboru je moderný tanec. Pre jeho vyučovanie však škola nemá vlastné priestory. „Provizórne to riešime vyučovaním v dome kultúry, nemáme však sálu so zrkadlami,“ zdôraznila hlavný problém tohto odboru zástupkyňa školy. Aj napriek tomu sa malí tanečníci pravidelne zúčastňujú okresných a krajských súťaží. Tanečný odbor po prvý raz otvorili v školskom roku 1990/91 a v súčasnosti ho navštevuje 52 žiakov. Dominantou odboru sú mažoretky. Počas svojej desaťročnej existencie sa žiačky zúčastnili stoviek vystúpení doma a v zahraničí. Najväčší úspech dosiahli na oblastnej súťaži Majstrovstiev Slovenska mažoretiek v Malackách, kde obsadili 1. miesto v kategórii Azalky. V zahraničí sa prezentovali vystúpením na hrade v Budapešti a v Torokbálinte na Dňoch kultúry.

LITERÁRNO-DRAMATICKÝ ODBOR
VEDÚCA: MAGDALÉNA MÁČIKOVÁ
Šaľa je známa niekoľkými podujatiami, do ktorých sa premieta dramatické umenie. Sú to napríklad Šaliansky Maťko a Zlatá priadka. V porovnaní s ostatnými odbormi školy má za sebou najkratšiu existenciu. Od svojho vzniku v roku 1988 však získal niekoľko významných prvenstiev, čím si vybojoval účasť na Scénickej žatve v Martine. Pri literárno-dramatickom odbore fungoval aj recitačný kolektív Šálik, ktorý ako detský divadelný súbor získal viacero ocenení za hru Ďuro pozdrav Ďura. S hrou Zelená story zvíťazil Šálik aj na národnej prehliadke Dieťa v divadle (1992).
MARIANNA PETROVÁ


Riaditeľ a sochár v jednej osobe
Milan Jančovič nemohol v detstve ani tušiť, že sa stane riaditeľom umeleckej školy vo svojom rodnom meste. „Do takejto funkcie sa človek dostáva ani nevie ako,“ hovorí o svojej terajšej práci riaditeľ školy a akademický sochár. Po štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave začal popri umeleckej tvorbe vyučovať aj v Základnej umeleckej škole v Šali. Neskôr sa mu to zapáčilo natoľko, že pôvodné sochárske remeslo doplnil na plný úväzok aj tým učiteľským. „Z umenia sa dnes ťažko žije. Rok máte niečo, a potom dva, tri roky nič,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie učiť. Po niekoľkých rokoch na pozícii zástupcu riaditeľky vystriedal svoju terajšiu zástupkyňu Valériu Sudorovú. Milan Jančovič je u svojich kolegov obľúbený, o čom svedčí aj jeho 15-ročné pôsobenie na riaditeľskom poste školy.


V. Sudorová: Deťom cibríme vkus
Valéria Sudorová pôsobí na ZUŠ v Šali ako zástupkyňa riaditeľa. Zároveň je aj absolventkou školy. Hneď po jej ukončení nastúpila ako učiteľka hry na klavír a hudobnej náuky. Šesť rokov bola aj riaditeľkou. Na otázku, aké boli deti kedysi a aké sú teraz, odpovedala: „Dnes sú deti ostrieľanejšie, ako boli kedysi. Dokážu povedať svoj názor, majú väčší rozhľad a viac možností stretnúť sa s hudbou. Na druhej strane však majú menej času na cvičenie. Cieľom našej školy ale nie je výchova umelcov. Ide nám predovšetkým o to, aby sa zoznámili s umením a vycibrili si vkus.“

Najstarší žiak má 65 rokov
Okrem tradičného vyučovania v Základnej škole v Šali je aj možnosť štúdia pre dospelých. Využívajú ju ľudia, ktorí daný predmet umeleckej školy potrebujú alebo ktorí pre svoj umelecký rozvoj kedysi podmienky nemali. Najstarším žiakom školy je dôchodca František Tóth. Aj keď základnú umeleckú školu nenavštevuje dlho, s výtvarným umením už má skúsenosti. Za čias Československa bol animátorom filmov. V škole v Šali sa priúča olejomaľbe a kresbe. Pracuje na rôznych žánroch, najviac však inklinuje k aktom. Pedagógovia ho s úsmevom označujú za „extrém školy“.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  2. Sodastream sa mení
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 442
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 105
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 518
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 384
  5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 483
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 264
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561

Blogy SME

  1. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
  2. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
  3. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
  4. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
  5. Štefan Vidlár: Manky doba
  6. Ján Škerko: Richard Sulík nie je len povalač vlád, ale najnovšie aj podrazák
  7. Rastislav Puchala: Táto republika je v háji
  8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 023
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 687
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 475
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 756
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 855
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 362
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 125
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 112
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V stretnutí FC Nitra - Pata sa zrodila remíza 2:2.

4. LIGA: Kolárovo si podelilo body s Kozárovcami.


8 h
Hádzanárky Šale mali v Písku aj podporu verných fanúšikov.

Hádzanárky Šale remizovali v Písku. Diali sa tam veci, ktoré ešte tréner nezažil.


8 h
Futbalisti Šale sa tešia z prvého jarného víťazstva.

Tretia liga pokračovala v sobotu piatimi zápasmi.


8 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
  2. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
  3. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
  4. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
  5. Štefan Vidlár: Manky doba
  6. Ján Škerko: Richard Sulík nie je len povalač vlád, ale najnovšie aj podrazák
  7. Rastislav Puchala: Táto republika je v háji
  8. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 023
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 687
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 475
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 756
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 855
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 362
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 125
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 112
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu