Zriaďovateľom školy je mesto Šaľa, ktoré financuje jej chod, veľkú podporu majú aj zo strany rodičov. Škola má k dispozícii dve budovy, tanečný odbor však nacvičuje v provizórnych podmienkach kultúrneho domu, pretože financie na tanečnú sálu nie sú. Aj napriek tomu udržiava škola krok s dobou a v šalianskom regióne je jednou z najvýznamnejších.
Základná umelecká škola v Šali oslávi v septembri 54 rokov svojej existencie. Popri najstaršom hudobnom odbore tu deti navštevujú aj výtvarný, tanečný a literárno-dramatický odbor. Škola sídli v dvoch budovách v Šali, a to na Kukučínovej ulici a na Hlavnej.
V súčasnosti školu navštevuje 738 žiakov, niektorí z nich aj viacero odborov. Okrem klasických tried majú deti aj vlastnú divadelnú sálu, kde realizujú nácviky hier aj interné koncerty. O dobrom mene žiakov všetkých odborov svedčí ich úspešnosť na domácich a medzinárodných súťažiach.
Počas viac ako polstoročnej existencie vychovala škola celý rad aktívnych koncertných umelcov, výtvarníkov, spevákov či pedagógov.
Medzi najznámejších absolventov patria napríklad Erika Tégenová - Čambálová, Lucia a Lenka Máčikové, Igor Bečár, bratia Július a Ladislav Patkolóoví, Anežka Kmotríková, Eva Bogárová, spevák Robo Papp a množstvo ďalších.
HUDOBNÝ ODBOR
VEDÚCA: ANNA DANAŠOVÁ
Najstarším odborom Základnej umeleckej školy v Šali je hudobný. Hru na klavíri vyučovali v prvých rokoch len traja učitelia. V súčasnosti ich na hudobnom odbore pôsobí 19 a okrem klavíra vyučujú aj hru na syntetizátor, akordeón, dychové a strunové nástroje. Najväčší záujem zo strany rodičov i detí je však o spev.
V súčasnosti navštevuje hudobný odbor 281 žiakov. Deti sa pravidelne zúčastňujú množstva súťaží, akými sú Nitrianska lutna, Schneiderova Trnava, Pop Aréna, Medzinárodná spevácka súťaž Imricha Godina a iné. V školskom roku okrem toho organizujú v priemere 10 až 15 koncertov. Hudobné vystúpenia sú buď interné v rámci školy, alebo verejné pre rodičov a príbuzných. Štúdium hudobného odboru ukončí každý žiak na absolventskom koncerte. „Pre deti je dobré, keď aspoň raz za pol roka vystúpia. Je to súčasť výučby,“ vyjadril sa k vystúpeniam žiakov riaditeľ školy Milan Jančovič. Zároveň upozornil na dlhoročnú tradíciu detskej dychovky, ktorá pri škole pôsobí. „Stretávame sa tu ale s veľkým problémom, keď deti končia svoje účinkovanie v dychovke odchodom na strednú školu. Je to škoda,“ dodal.
VÝTVARNÝ ODBOR
VEDÚCA: JUDITA BUJNOVÁ
Vyučovanie na výtvarnom odbore sa začalo v školskom roku 1967/68. Počet žiakov vtedy neprevyšoval tridsiatku. Dnes sa výtvarnému umeniu na škole priúča 345 detí. Už od vzniku výtvarných dielní sa žiaci svojimi maľbami, grafikami a sochami zapájali do rôznych súťaží. Steny školy tak zdobia diplomy a ocenenia zo slovenských (Výtvarný a literárny Trenčín, Bohúňova paleta, Vesmír očami detí) i medzinárodných súťaží (Európa v škole, Shankek 1995, Dúha 94).
V budove na Hlavnej ulici je stála expozícia žiackych prác.
Nielen žiaci, ale aj ich učitelia sú aktívni. Svoje zanietenie pre umenie premietajú do množstva akcií počas školského roka aj cez prázdniny. Každoročne vyhotovujú s deťmi výtvarné panely na Zlatú priadku a v spolupráci s Mestom Šaľa sa podpisujú aj pod niektoré verejné akcie.
Okrem žiakov základných škôl prichádzajú za pedagógmi výtvarného odboru aj starší študenti. „Ak sa chcú dostať na akadémiu výtvarných umení do Bratislavy, tak prídu. Na odborných školách zrejme nemajú tí učitelia toľko času, aby študentov podrobne naučili veci, ktoré vyžadujú na prijímacích skúškach,“ skonštatoval riaditeľ. Zároveň upozornil, že porovnávanie stredných odborných škôl so základnými umeleckými nie je správne, keďže tu ide o rozdielne vekové kategórie a rozdielne prístupy ku žiakom.
TANEČNÝ ODBOR
VEDÚCA: DANA JANEBOVÁ
Hlavnou líniou tanečného odboru je moderný tanec. Pre jeho vyučovanie však škola nemá vlastné priestory. „Provizórne to riešime vyučovaním v dome kultúry, nemáme však sálu so zrkadlami,“ zdôraznila hlavný problém tohto odboru zástupkyňa školy. Aj napriek tomu sa malí tanečníci pravidelne zúčastňujú okresných a krajských súťaží. Tanečný odbor po prvý raz otvorili v školskom roku 1990/91 a v súčasnosti ho navštevuje 52 žiakov. Dominantou odboru sú mažoretky. Počas svojej desaťročnej existencie sa žiačky zúčastnili stoviek vystúpení doma a v zahraničí. Najväčší úspech dosiahli na oblastnej súťaži Majstrovstiev Slovenska mažoretiek v Malackách, kde obsadili 1. miesto v kategórii Azalky. V zahraničí sa prezentovali vystúpením na hrade v Budapešti a v Torokbálinte na Dňoch kultúry.
LITERÁRNO-DRAMATICKÝ ODBOR
VEDÚCA: MAGDALÉNA MÁČIKOVÁ
Šaľa je známa niekoľkými podujatiami, do ktorých sa premieta dramatické umenie. Sú to napríklad Šaliansky Maťko a Zlatá priadka. V porovnaní s ostatnými odbormi školy má za sebou najkratšiu existenciu. Od svojho vzniku v roku 1988 však získal niekoľko významných prvenstiev, čím si vybojoval účasť na Scénickej žatve v Martine. Pri literárno-dramatickom odbore fungoval aj recitačný kolektív Šálik, ktorý ako detský divadelný súbor získal viacero ocenení za hru Ďuro pozdrav Ďura. S hrou Zelená story zvíťazil Šálik aj na národnej prehliadke Dieťa v divadle (1992).
MARIANNA PETROVÁ
Riaditeľ a sochár v jednej osobe
Milan Jančovič nemohol v detstve ani tušiť, že sa stane riaditeľom umeleckej školy vo svojom rodnom meste. „Do takejto funkcie sa človek dostáva ani nevie ako,“ hovorí o svojej terajšej práci riaditeľ školy a akademický sochár. Po štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave začal popri umeleckej tvorbe vyučovať aj v Základnej umeleckej škole v Šali. Neskôr sa mu to zapáčilo natoľko, že pôvodné sochárske remeslo doplnil na plný úväzok aj tým učiteľským. „Z umenia sa dnes ťažko žije. Rok máte niečo, a potom dva, tri roky nič,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie učiť. Po niekoľkých rokoch na pozícii zástupcu riaditeľky vystriedal svoju terajšiu zástupkyňu Valériu Sudorovú. Milan Jančovič je u svojich kolegov obľúbený, o čom svedčí aj jeho 15-ročné pôsobenie na riaditeľskom poste školy.
V. Sudorová: Deťom cibríme vkus
Valéria Sudorová pôsobí na ZUŠ v Šali ako zástupkyňa riaditeľa. Zároveň je aj absolventkou školy. Hneď po jej ukončení nastúpila ako učiteľka hry na klavír a hudobnej náuky. Šesť rokov bola aj riaditeľkou. Na otázku, aké boli deti kedysi a aké sú teraz, odpovedala: „Dnes sú deti ostrieľanejšie, ako boli kedysi. Dokážu povedať svoj názor, majú väčší rozhľad a viac možností stretnúť sa s hudbou. Na druhej strane však majú menej času na cvičenie. Cieľom našej školy ale nie je výchova umelcov. Ide nám predovšetkým o to, aby sa zoznámili s umením a vycibrili si vkus.“
Najstarší žiak má 65 rokov
Okrem tradičného vyučovania v Základnej škole v Šali je aj možnosť štúdia pre dospelých. Využívajú ju ľudia, ktorí daný predmet umeleckej školy potrebujú alebo ktorí pre svoj umelecký rozvoj kedysi podmienky nemali. Najstarším žiakom školy je dôchodca František Tóth. Aj keď základnú umeleckú školu nenavštevuje dlho, s výtvarným umením už má skúsenosti. Za čias Československa bol animátorom filmov. V škole v Šali sa priúča olejomaľbe a kresbe. Pracuje na rôznych žánroch, najviac však inklinuje k aktom. Pedagógovia ho s úsmevom označujú za „extrém školy“.