Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Donedávna väčšina ľudí pracovala v pôdohospodárskom sektore. Aj takýmto spôsobom sa snažili zlepšiť si svoju finančnú situáciu. „Po vstupe do Európskej únie sa predaju zeleniny nedarilo ako v minulosti, a tak si ľudia museli hľadať prácu u podnikateľov, prípadne dochádzať za prácou do Nových Zámkov,“ konštatuje Magdaléna Melišová.
Aj v takej malej obci ako Branovo sa narodilo niekoľko významných osobností. Jedným z nich je už nebohý Dušan Becík, reprezentant bývalého Československa v horolezectve. Spolu s ďalšími troma kolegami zdolal Mount Everest. Z Branova pochádza i známa tenistka Henrieta Nagyová. „A, samozrejme, nesmiem zabudnúť na nášho etnomuzeológa Ondreja Dema, momentálne pôsobiaceho v Bratislave, ktorý je spoluautorom monografie obce,“ dodáva. Popritom z obce pochádza aj mnoho odborníkov špecializujúcich sa v rôznych oblastiach a mnoho vysokoškolsky vzdelaných ľudí, čo je v pomere k počtu obyvateľov znakom toho, že tam žilo a aj žije veľa šikovných ľudí. „Svedčí o tom aj dnešná nezamestnanosť, ktorá v porovnaní s minulými rokmi rapídne klesla.“
Každoročne sa v Branove organizujú cyklistické preteky – Majstrovstvá Slovenska v biat-
lone. Súťaží sa v štyroch kategóriách. Inak tomu nebude ani tento rok - 30. apríla. Organizátorom je Bernáth z Dvorov nad Žitavou. Celé podujatie vyžaduje dlhodobú prípravu, ale vždy je na veľmi dobrej úrovni. Pravidelne sa ho zúčastňujú športovci z celého Slovenska.
Pri príležitosti Dňa detí je i vďaka sponzorom pre deti vždy pripravený bohatý a zaujímavý program. Rodičia môžu tráviť čas so svojimi ratolesťami a spoločne sa zabaviť. Popri klasických súťažiach sa môžu previesť na koči zapriahnutom koňmi. Podobné akcie čakajú deti aj v rámci osláv Dňa matiek a príchodu Mikuláša. Nedávno sa v kultúrnom dome konala fašiangová zábava. Organizácia bola dobrá a občania spokojní.
„Za mojej éry prišlo k viacerým, už dosť potrebným, zmenám,“ hovorí starostka. Veľká investičná akcia sa realizovala v rokoch 2001 – 2002. Išlo o vybudovanie II. a III. etapy obecného vodovodu v celkovej dĺžke 3,2 km vo výške 3,2 miliónov korún. Uvedená akcia bola financovaná do výšky 70 % z prostriedkov Štátneho vodohospodárskeho fondu Ministerstva pôdohospodárstva SR. Rekonštrukciu si vyžadoval aj kultúrny dom i obecný rozhlas, vymenila sa stará autobusová zastávka za novú, vynovila sa časť cestnej komunikácie. Zmenami prešla i budova materskej školy, vybudoval sa prístupový chodník, ktorý bol do toho času v dezolátnom stave. Predškolské zariadenie momentálne navštevuje 13 detí, o ktoré sa starajú dve učiteľky. Na základnú školu dochádzajú deti do Dvorov nad Žitavou.
Všetci občania dbajú o čistotu obce, zveľaďujú ju a pomáhajú pri úpravách okolia, ale i malých stavebných prácach. Pravidelne sa čistí potok pretekajúci cez obec, upravuje sa ihrisko, kopú sa rigoly brániace zaplaveniu dvorov hlavne pri väčších dažďoch.