Široká odborná právnická verejnosť uvítala prijatie nového Trestného zákona a Trestného poriadku. To z toho dôvodu, že i napriek nespočetným drobným novelizá-
ciám platili do konca minulého roka pôvodné zákony prijaté v roku 1961. V týchto boli zosobnené myšlienkové hodnoty 50-tych rokov minulého storočia, kedy boli tieto zákony aj pripravované.
Bolo jasné, že vstupom Slovenska do Európskej únie, a tým i nadobudnutím účinnosti Európskeho práva na našom území, nebude možné udržať pôvodné trestné kódexy dlhodobejšie. Európsky humanizmus sa teda premietol do novoprijatých zákonov a od januára tohto roku začína súdnictvo po novom.
Z nového Trestného zákona vyplýva, že v súdnej praxi bude možné efektívnejšie využívať prevýchovnú stránku trestného konania. Nové druhy trestov, ako napr. trest domáceho väzenia, trest povinnej práce, budú môcť účelnejšie pôsobiť na narušiteľov zákona za spáchané prečiny. Tieto tresty v odôvodnených prípadoch nahradia doposiaľ tak často a paušalizovane používaný trest odňatia slobody. Tí, ktorí úmyselne páchajú závažné trestné činy, ba dokonca aj opakovane bez účinnej nápravy predchádzajúcimi odsúdeniami, môžu očakávať účinky zvýšených trestných sadzieb. Je nesporné, že doterajšie nižšie sadzby nemali na nich prevýchovný účel, a teda v takých prípadoch je zákon dôvodne prísnejší.
Novoprijatý Trestný zákon taktiež zvyšuje právnu istotu v spoločnosti tým, že vzniklo množstvo špeciálnych skutkových podstát trestných činov. Obdobné konania sa zväčša odsudzovali i doposiaľ, avšak podľa iných všeobecných ustanovení, takže mnohokrát si páchatelia pri porušovaní zákona ani nemuseli uvedomovať, že ich konanie je trestné, no na druhej strane neznalosť zákona ich pred trestno-právnou zodpovednosťou neospravedlňovala.
Kým sa však dostaneme k samotnému odsúdeniu, treba spomenúť jednu z najvýraznejších zmien, a to úplnú zmenu podstaty celého trestného procesu predchádzajúceho konečnému verdiktu. Zo sudcu - vyšetrovateľa sa stáva SUDCA. V pôvodnom zákone bol obvinený vyšetrovaný najskôr na polícii, potom konanie pokračovalo na súde, kde bol vypočúvaný samotným sudcom. Obžalovaný mohol mať pocit, že obdobne pokračuje i sudca, ktorý ho osobne vypočúval a nakoniec aj odsúdil. Teraz polícia pripraví dôkazy a prokurátor predkladá vec s obžalobou k súdu. Sudca len vedie proces, ktorý sa teraz stáva tzv. trestným kontradiktórnym sporom medzi žalujúcim prokurátorom a obhajujúcim sa obžalovaným pomocou jeho obhajcu. Prokurátor ako obžalobca vypočúva obžalovaného, svedkov, znalcov, predkladá iné dôkazy. Potom preberá výsluch obhajca, taktiež má právo klásť otázky, vypočúvať z pohľadu priaznivejšieho uhla na skutok kladený jeho klientovi za vinu, zhromaždiť a predložiť nové dôkazy. Sudca vníma proces a z neho plynúce dôkazy a tak, ako sa mu vec predostrie, aj rozhodne.
Nastáva koniec nepresnej protokolácie priebehu pojednávaní do súdnej zápisnice. Už sa nemôže opakovať situácia, keď tzv. korunná svedkyňa vypovedá: „Neviem, bola tam tma, ja už neviem presne, ale myslím, že to bol on“ a do zápisnice sa dostáva v priamej reči sumarizovaný zápis: „Poškodená uvádza, že spoznáva obžalovaného.“ To z toho hlavného dôvodu, že celé súdne pojednávanie sa podľa nového poriadku doslovne nahráva a nahrávka je ďalej použiteľná v konaní.
V celom trestnom procese je už premietnutý európsky súčasný pohľad na vyšetrovanie, vykonávanie dôkazov pred súdom. Tento zabezpečuje, že výsledný verdikt bude určite objektívnejší ako býval doposiaľ. Pravdepodobnosť, že nevinní by mohli byť odsúdení za to, čoho sa nedopustili, je po prijatí nového Trestného poriadku menšia.
Je taktiež dobré, že do nových trestných kódexov sa nedostal porotný systém, známy verejnosti prevažne z rôznych amerických filmov. V tomto systéme laici rozhodujú o vine a jediný odborník - sudca - sa na nich len prizerá. Podstata porotného systému je založená na emóciách a ten, kto ich dokáže lepšie v porote vyvolať, býva úspešnejší. Zástancovia spravodlivosti z krajín porotného systému nám môžu závidieť, že v našom systéme rozhodujú sudcovia - profesionáli, ktorí určite dokážu odborne lepšie vyhodnotiť dôkaznú situáciu a vo veci podľa súdnej praxe a zákona bez emócií rozhodnúť.
Záverom môžem zhrnúť hlavné idey nových trestných kódexov. Pre tých, ktorí úmyselne porušujú Trestný zákon, prípadne i opakovane, nastanú ťažšie časy. No na druhej strane, nevinní majú väčšie možnosti obhájiť svoju nevinu a dosiahnuť konečné spravodlivé rozhodnutie.