V dávnej minulosti ľudia, ktorí chceli prejsť na druhú stranu Váhu, tu občas vídali vlky. Práve od ich pobytu sa vraj odvodzuje aj názov obce. Prvá písomná zmienka o Vlčanoch sa nachádza v takzvaných Zoborských listinách z roku 1113, kde sa obec uvádza pod latinským názvom Forcas. 20. júna 1794 boli Vlčany povýšené medzi mestečká a cisár František v nich povolil konanie štyroch výročných trhov. Tradíciu má novodobý vlčiansky jarmok, ktorý sa koná každý rok prvý októbrový víkend. Najvyšší počet obyvateľov obec dosiahla v medzivojnovom období, s počtom 5231 obyvateľov bola najväčšou obcou šalianskeho okresu. V súčasnosti majú Vlčany približne 3500 obyvateľov a ich počet neustále klesá. Prvé volebné obdobie je starostom PaedDr. Ondrej Čiernik. Obecný poslanecký zbor pracuje v zložení Ľudovít Bakmann, Zoltán Fűri, Pál Erdélyi, Ladislav Fehér, Július Iván, Štefan Jančo, Mária Juhászová, Klára Komlósiová, Žaneta Sovíková, František Szőcs a Zoltán Szőcs.
Z bývalej budovy JRD má vzniknúť sídlo obecného úradu
Realizáciu svojho volebného programu starosta rozdelil na roky 2003 až 2006. „V prvom rade som nadviazal na pokračovanie v investičných akciách môjho predchodcu JUDr. Jozefa Czibulu, z ktorých, azda finančne najnáročnejších, by som vyzdvihol najmä dobudovanie tretej etapy kanalizácie a jej napojenie na čistiareň odpadových vôd. Čo sa mi zatiaľ nedarí plniť podľa predstáv, je ukončenie rekonštrukcie administratívnej budovy bývalého JRD, do ktorej sa má presťahovať obecný úrad. V súčasnosti na objekte prerábame strechu, lebo do objektu zateká. Z pôvodnej plochej chceme vybudovať sedlovú. Chýbajú nám však nejaké milióny. Tie nám napríklad viaznu v neukončenom, už desať rokov sa ťahajúcom, konkurznom konaní vo veci bývalého JRD. Z jeho predaja nám tam viazne sedem až deväť miliónov korún. Keby sme tie peniaze mali, tak tá budova je už dávno v poriadku a mohli by sme opraviť aj cesty alebo investovať do kanalizácie. Podal som už v tejto veci na krajský súd minimálne päť žiadostí, žiadneho urýchlenia sme sa však nedočkali,“ posťažoval sa starosta.
Do nového objektu sa nebudú môcť sťahovať skôr, než bude kompletne zrekonštruovaný. Je tu už vybudovaná nová viacúčelová sála, v ktorej sa hrá divadlo, premietajú filmy, konajú svadby a iné rodinné oslavy či zábavy. Výhodou je prepojenie s vývarovňou a jedálňou. Dvestotisíc korún dostali z rezervného fondu od premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý Vlčany navštívil minulý rok. Okrem opravy strechy však budú musieť vymeniť aj okná a celú budovu zatepliť.
Obci chýba podnikateľské zázemie
Po rozpade JRD prišla o prácu značná časť obyvateľstva. Nezamestnaných je okolo tristo. Takmer polovicu z nich zamestnávajú v rámci aktivačných prác.
Spoločne s obecným zastupiteľstvom hľadajú do Vlčian strategického investora, ktorému by poskytli priestory na výstavbu objektov, hoci aj „na zelenej lúke“. Zatiaľ sa však nijaký nenašiel. Spoločne s obcou Neded tu majú približne sedemsto nezamestnaných. Obe obce tvoria akoby jeden celok. Pri prejazde nimi ani nezistíte, že ste už v tej druhej. Každá má však svoju samosprávu a spoločne dúfajú, že situácia sa zmení k lepšiemu po výstavbe rýchlostnej komunikácie, ktorá má prechádzať v blízkosti obcí.
Najväčším podnikateľským subjektom so stopäťdesiatimi pracovnými miestami je firma JAV – AKC, s.r.o. Z okolitých štátov dovážajú bravčové sadlo a hovädzí loj a vyprážajú z neho potravinársku masť a polotovary, ktoré sú ďalej spracovávané v rôznych odvetviach potravinárskeho, kozmetického a tuky spracujúceho priemyslu. Druhou najväčšou je firma Mediterran Slovakia, s.r.o. Zaoberá sa výrobou škridiel a je veľkou konkurenciou firme Bramac. Z tých menších treba spomenúť firmu na spracovanie dreva, výrobu okien a dverí. Ďalšie podnikateľské subjekty pôsobiace na území obce sa venujú predaju pohonných hmôt, poľnohospodárskej prvovýrobe a jedna medzinárodnej doprave. Mnohé menšie firmy, ktoré vznikli po rozpade poľnohospodárskeho družstva, už dnes nefungujú. Najviac doplatili na dovoz lacného ovocia a zeleniny ľudia, ktorí sa po 1989 rozhodli podnikať v oblasti pestovania papriky, paradajok, uhoriek, melónov či ostatnej zeleniny.
Majú stanicu rýchlej
zdravotnej pomoci
V obci veľmi dobre funguje zdravotná starostlivosť. Je tu vybudované zdravotné stredisko, kde poskytuje lekársku starostlivosť detská lekárka MUDr. Eva Kissová a raz do týždňa aj diabetická lekárka MUDr. Juliana Bakaiová, pretože v obci je až šesťsto diabetikov. Túto službu si občania nevedia vynachváliť, pretože matky s malými deťmi a diabetici už nemusia cestovať do Šale. V zdravotnom stredisku má sídlo aj lekáreň. Bolo by veľmi dobré, keby sa obci podarilo získať lekára, ktorý by si v zdravotnom stredisku otvoril ambulanciu pre dospelých, pretože zatiaľ musia občania dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do Nededu alebo Šale. Pred približne mesiacom tu zriadili aj stanicu rýchlej zdravotnej pomoci. Tá však má svoje špecifické poslanie a hoci sídli vo Vlčanoch, slúži celému regiónu.
Poľovníci a rybári
Vo Vlčanoch sa poľovníci rozdelili na dve poľovnícke združenia. V minulom roku chytili až 750 živých zajacov a približne toľko aj odstrelili. Okrem toho ulovili dvetisíc bažantov a niekoľko kusov srnčej zveri. Poľovné združenie Hubert pracuje pod vedením Tibora Seresa a
Ing. Tibora Czibulu a produkciou 2,68 kilogramu mä-
sa na hektár bolo vyhlásené ako najlepšie v rámci okresu, na druhom mieste skončilo združenie Pokrok pod vedením Františka Bereckého a Ing. Attilu Molnára. Pre porovnanie treba ešte uviesť, že v rámci celého Slovenska sa chytí v priemere necelých desaťtisíc zajacov, takže poľovníci z Vlčian môžu byť právom hrdí.
Priam kráľovské podmienky tu majú rybári, ktorí majú k dispozícii trojhektárovú vodnú plochu starého ramena Váhu a ryby môžu loviť aj priamo v tečúcej vode súčasného koryta Váhu.
Obec im vraj finančne prispieva aj na nákup kaprovitých rýb i dezinfekčných prostriedkov na zabezpečenie čistoty vody.