Novinkou v škole je minitelocvičňa, ktorú môžu okrem žiakov využívať i pedagógovia, rodičia a obyvatelia Jarku.
Dve školy v jednej budove
Pre deti predškolského veku bolo v priestoroch základnej školy vytvorené samostatné oddelenie, ktoré spĺňa špecifické potreby v súlade s hygienickými normami. Riaditeľkou školy je Alexandra Ďurišová, ktorá má dve zástupkyne. Pre základnú školu je ňou Daša Bekényiová a pre materskú školu Eva Pupíková. Spolu na škole pracuje devätnásť pedagogických pracovníkov. Základnú školu navštevuje 165 žiakov a materskú školu 45 detí predškolského veku.
Spoločný subjekt základnej a materskej školy má pozitívny vplyv na prípravu dieťaťa na prechod z materskej školy do základnej. Nemusí plytvať energiou na zvykanie si v škole. Deti predškolského veku v takomto zariadení poznajú priestory, niektoré z nich majú so žiakmi spoločné (telocvičňa, jedáleň, chodba). Poznajú starších spolužiakov, pedagogický i nepedagogický personál školy. Čas, ktorý možno v iných školách venujú prekonávaniu adaptačných problémov, môžu v základnej škole v Jarku venovať prípravnej časti učiva prvého ročníka.
Funguje parlament i časopis
V tomto školskom roku na škole aktívne pracuje deväť krúžkov. Žiaci celej školy sa podieľajú na tvorbe školského časopisu Dedinček, do ktorého prispievajú výtvarnými prácami i deti z materskej školy.
Na škole pracuje už niekoľko rokov žiacky parlament, prostredníctvom ktorého sa u žiakov pestuje zmysel pre samostatnosť, tvorivosť a aktivitu pri rozhodovaní. Parlament pomáha riešiť problémy v triedach a pripravuje akcie, ako oslavy na Mikuláša, vianočné besiedky, Deň detí.
Vedenie Základnej školy v Jarku vzájomne spolupracuje s rodinou a ďalšími inštitúciami. „Spolupráca školy a rady rodičov je veľmi široká a týka sa najmä kultúrnej oblasti,“ povedala zástupkyňa Daša Beké-
nyiová. Rada rodičov plánuje zrealizovať i „tvorivé dielne“. „V rámci technických prác a výtvarnej výchovy sa na popoludňajšom stretnutí zúčastnia i mamičky. Na konci školského roka chceme usporiadať špeciálne májové rodičovské združenie, kedy budú rodičia mať možnosť prezrieť si budovu školy a ochutnať školskú kuchyňu,“ spomenula predsedníčka Rady rodičov Eva Bédiová.
Tradíciou na škole sa stal fašiangový karneval. Vždy sú pozvaní, okrem detí a ich rodičov aj ostatní obyvatelia obce Jarok. Súčasťou karnevalu je veselý program, vyhodnocovanie masiek, občerstvenie a bohatá tombola. „Najlepšou kolektívnou maskou tohtoročného karnevalu boli siedmaci, ktorí predstavovali skupinu kanibalov. Nechýbala im ani obeť. Získali tortu rovnako ako deti z materskej školy, ktoré boli spolu s učiteľkami prezlečené za cigánsku rodinu,“ povedala riaditeľka A. Ďurišová.
V priestoroch školy sa môžu rodičia stretávať s pedagógmi svojich detí aj počas iných neformálnych stretnutí. Spoločné vyrazávanie strašidiel z tekvíc, zdobenie perníkov pred Vianocami, výroba kraslíc a korbáčov pred Veľkou nocou boli príležitosťami na spoločné stretnutia a rozhovory učiteliek s rodičmi detí.
Škola zapojená do projektov
Základná škola s Materskou školou Jarok (ZŠ a MŠ Jarok) sa snaží využívať všetky dostupné možnosti na zlepšenie podmienok na výchovu a vzdelávanie svojich žiakov. Zapojila sa preto do rôznych projektov. Správaj sa normálne je projekt, ktorý v spolupráci s policajným zborom vo Veľkom Záluží absolvujú žiaci piateho ročníka. Žiaci sú vhodnou formou upozorní na nežiaduce formy správania sa.
Škola v Jarku je zapojená aj do projektu Škola podporujúca zdravie. Zabezpečuje žiakom pitný režim, zbiera a separuje druhotné suroviny, výsádza zeleň na školskom dvore a realizuje rôzne environmentálne činnosti.
Projekt Cesta k emocionálnej zrelosti pre žiakov 9. ročníka, zameraný na posilnenie protidrogovej, tolerantnej a samopoznávacej úlohy, prebieha už piaty rok.
Okrem toho sa tento rok žiaci
9. ročníka zapojili do projektu Komparo, v rámci ktorého boli testovaní z predmetov slovenský jazyk a matematika. Dosiahli veľmi dobré výsledky. Zo slovenského jazyka sa škola z Jarku zo 640 škol umiestnila na 83. a z matematiky na 45. mieste.
Využívaním nového projektu pod patronátom Slovenského Červeného kríža Adamko hravo zdravo sa materská škola snaží viesť deti k výchove ku zdraviu.
Autor: EVA PUPÍKOVÁ,SLAVOMÍRA ĎURIŠOVÁ