Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Staré Mlyny v troskách alebo Nehoráznosť, ktorá bolí (Výzva k primátorovi a občanom mesta Nitra)

Aj keď je už možno neskoro, musím to napísať. Búrajú sa staré Mlyny. Búrajú sa krásne staré objekty. Búra sa známa nitrianska dominanta. Neviem ako vám ostatným ale mne je smutno...

Aj keď je už možno neskoro, musím to napísať. Búrajú sa staré Mlyny. Búrajú sa krásne staré objekty. Búra sa známa nitrianska dominanta. Neviem ako vám ostatným ale mne je smutno. Veľmi smutno. A zároveň som nahnevaná a cítim to tak, akoby ma niekto oklamal. Keď kráčam po Štefánikovej ulici a pozriem sa na tú hromadu trosiek, tak mám chuť niekomu položiť otázku: Prečo? Prečo sa to stalo? Prečo sa o tom dozvedám až teraz, keď už je možno neskoro? Prečo som sa k tomu nemohla aj ja ako občianka Nitry vyjadriť? Kto je za to všetko zodpovedný?
Pokúsim sa tu sformulovať svoj názor, aj keď sa hneď v úvode priznám, že som veľmi skeptická k tomu, či to ešte bude na niečo dobré. A hlavne, či sa tento článok dostane do novín a následne ku kompetentným. A ak aj áno či na neho vôbec niekto zareaguje.
O fakte, že sa budú Mlyny búrať som sa dozvedela nedávno z Nitrianskych novín, ale ak si dobre spomínam išlo iba o návrh, ktorý sa mal prejednávať. Myslela som si, že k tomu nemôže nikdy dôjsť. V naivnej viere, že aj kompetentní ľudia majú cit pre staré a krásne veci a že im záleží na tom, aby Nitra bola miestom s osobitou atmosférou. Mýlila som sa. Už za pár dní som sa smutne dívala na demoláciu budovy Mlynov. A spolu so mnou ďalší okoloidúci. Niektorí sa pristavili, a celú udalosť fotografovali, niektorí sa pohoršovali a niektorí iba ticho, dokonca až pietne stáli. Všetci sme to však vnímali ako obrovskú stratu.
Pred pár dňami som si prečítala v známom slovenskom denníku SME (7.3. 2006 – V Nitre búrajú historické mlyny) o celom pozadí udalosti. Tam som sa dozvedela aj to (čo som intuitívne vedela), že ide o veľmi vzácny komplex budov, ktorý má svoju tradíciu, historickú aj architektonickú hodnotu a mohla som si zároveň svoj názor konfrontovať s podobnými názormi architekta, ľuďmi z Centra pre komunitný rozvoj a aj názormi iných občanov.
Viem, že nepoznám celé pozadie rozhodnutí, ktoré za búraním Mlynov sú. Na základe doterajších informácií si však myslím, že došlo k závažnému porušeniu zákona o ochrane kultúrneho dedičstva a zároveň aj k porušeniu práv občanov mesta Nitry, ktorým nebolo možné sa k celej veci vyjadriť. Regulárny postup by bol predsa nasledovný: Súkromná firma predloží architektonický projekt s návrhom na výšku potrebných investícií a tento projekt sa prehodnotí a konfrontuje s vyjadrením pamiatkárov a architekta mesta Nitra a s ich vlastným návrhom budúceho vzhľadu a využitia stavby. Obidva návrhy by mali byť nasledovne ponúknuté občanom na diskusiu. Tak by sa to udialo, ak by kompetentným naozaj záležalo na vzhľade mesta.
Nemôžem sa však vyhnúť dojmu, že opäť raz zvíťazilo lacné a rýchle a ekonomicky výhodnejšie riešenie. Samozrejme, že oprava starej budovy by si vyžiadala dlhodobejšiu investíciu. Samozrejme že do opravy starej budovy by bolo potrebné investovať viac ako keď sa postaví nový moderný komplex. Lenže modernej budove chýba čosi podstatné, čo sa ťažko vykazuje a prevádza do ekonomických termínov. Chýba jej pamäť, génius loci, atmosféra. Zbúraním Mlynov dôjde k ďalšiemu vymazaniu našej histórie a tým aj našej pamäti. Nitra, ktorá sa chváli, že je „matkou miest“ a je na seba nesmierne hrdá pokiaľ ide o jej cyrilo-metodejskú tradíciu zlyhala v základnej ochrane svojho dedičstva. (Návrh, ktorý ráta s preskleneným obchodným strediskom a hrozivým počtom 750 parkovacích miest je pre mňa ako občana vizuálne neprijateľný, neestetický a vzhľadom na preplnenú dopravu v Nitre aj hrozivý.).
Krásne staré objekty mohli byť priestorom, kde by sa sústredili rôzne komerčné štúdiá, luxusné kancelárie, osobité obchodíky, predajne, literárne kaviarne. Môžem vám zaručiť, že by ste sa v týchto priestoroch naozaj dobre cítili a radi zdržiavali. A tým by ste vrátili mestu to, čo by ono predtým do budovy investovalo. Trvalo by to dlhšie ale oplatilo by sa to. A čo je ešte hlavnejšie Nitra by sa stala týmto zachovaným objektom aj turisticky známa (Lebo radšej pôjdete do zaujímavej budovy ako do budovy, ktorá sa až stereotypne podobá na ktorýkoľvek hypermarket). Skúste niekedy navštíviť centrá takých miest ako sú Košice, Prešov, Bardejov alebo Kežmarok. Uvidíte, aká je v nich, vďaka zachovaným starým budovám, atmosféra.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na uvedené skutočnosti žiadam primátora a ďalších kompetentných mesta Nitry, aby sa k udalosti búrania starých Mylanov vyjadrili a urobili príslušné opatrenia na zastavenie ďalšej demolácie. Zároveň vyzývam všetkých občanov Nitry, aby sa svojím hlasom pridali a podporili ukončenie búrania starých Mlynov.

Mgr. Eva Pariláková

16.3.2006

Vaše vyjadrenia môžete posielať na mailovú adresu Nitrianskych novín nitrianskenoviny@petitpress.sk

REAKCIE ČITATEĽOV:

* Chcem len podotknúť, že sú v Nitre aj takí ľudia, ktorí sú "ZA" zbúranie starých mlynov a spýtať sa "TÝCH pravých nitrančanov", pamiatkárov a ĎALŠÍCH géniov NITRY čo robili a vlastne čo spravili pre ich záchranu, rekonštrukciu a tým vlastne pre ich ďalšie uchovanie!? Nespravili nič - len teraz, ako aj v mnohých prípadoch pred tým - len vrieskajú, vrieskajú a zas len vrieskajú!!! Predtým "kopali" za komančov, teraz za "svoje vrecká". Vážená firma, ktorá tam chce niečo vybudovať za cca. dve miliardy korún, fakt nemáte pár "melónov", ako im zapchať tlamy? Komu, vie takmer každý človek, komu nie je Nitra ľahostajná srdcom!!! Oni nechcú veľa, verte, lebo ich heslo je: radšej menej, ale od viacerých!
P.S.: Viem o čom píšem, viem, čo je história, kultúra, viem, čo je kultúrne dedičstvo a viem i to, že si ho treba chrániť!

Skryť Vypnúť reklamu

zetor
28.3.2006* Nesúhlasím s bezbrehým búraním pamiatok v našom meste, ani s potieraním identity Nitry. A som za to, aby sa obyvatelia vyjadrili k tomu, čo sa deje s mestom.
Staré mlyny si pamätám už z detstva, pamätám sa na to, že boli vždy strašne škaredé. Pamätám sa, ako som sa už v detstve hanbila pred návštevníkmi Nitry, ktorí keď mlyny zbadajú, pomyslia si, že moje mesto je škaredé. Žijem v Nitre od narodenia a mám Nitru veľmi rada. Je tu veľa pekných miest a budov, ale mlyny nimi určite nie sú. Navyše sú v dezolátnom stave. Poznám veľa starých Nitranov a veľa z nich s búraním objektu súhlasí.
Ja ako obyvateľka Nitry som za odstránenie mlynov. Trápi ma iná vec - výstavba obchodných budov na Mostnej ulici. Náš hrad a podhradie sa nám navždy stratia z výhľadu...

Skryť Vypnúť reklamu

Silvia Králová
28.3.2006


* Nitra je mojim rodným mestom a mestom mojej mladosti. Stále tam rada chodím, aj keď už dlhé roky bývam inde. Pamätám sa, ako voňala mletá paprika, keď sme na jeseň chodievali po ulici pozdĺž nitrianskeho mlyna. Aj dnes, keď otváram v kuchyni nádobu s mletou paprikou, zavonia mi nitriansky mlyn. Mlyn bol orientačným bodom v meste a pracovali tam rodičia mnohých mojich spolužiakov. Mlynský činžiak dodnes existuje a vyzerá lepšie ako paneláky na Chrenovej. Bývali sme neďaleko. Náš dom stál tam, kde je dnes Tesco, bývalý Prior. Kvôli jeho stavbe zbúrali pol ulice vtedajšej Leninovej, predtým Stalinovej a ešte predtým asi Hlinkovej. Bola to hlavná ulica a prešla mnohými menami, podľa patričnej dobovej politickej orientácie Slovenska. Vždy sa pozerám s nostalgiou na to miesto, kde stál predtým náš dom. Rodičia dostali potom panelový byt na Chrenovej, nejaké peniaze, pamätám si, že za m2 pozemku na hlavnej ulici nám zaplatili podľa vtedajších zákonov halierovu sumu. Spomínam na krásnu slnečnú terasu nášho domu, na starostlivé vypracovanie dverí, schodišťa a mnohých detailov bytu, s ktorými sa halabala urobený panelák nemohol porovnávať. Keď náš dom búrali, náhodou sme boli s otcom v meste. Videli sme ako traktor s oceľovým lanom ovinutým okolo nášho múru potiahol dopredu. Múr sa zrútil. Nemohla som sa na to pozerať a rozplakala som sa. Minulú sobotu som videla polozbúraný nitriansky mlyn. Nemala som dobrý pocit. Myslím, že namiesto búrania musíme konečne začať ochraňovať dedičstvo našich predkov. Tak sa zaisťuje kontinuita generácií a vytvára hrdosť mladých ľudí na svoju krajinu.

Magda Lukáčová 6.4.2006

* V úvode pozdravujem všetkých v Nitrianskych Novinách.
Po prečítaní článku na internete "Staré mlyny v troskách..."som zostal zhrozený,čo sa v Nitre deje.Keďže som odcestovaný dlhodobo v zahraničí,nemal som možnosť získať túto informáciu skôr.Plne súhlasim s pani Mgr.Evou Parilákovou.Nie som expert na historické pamiatky,či na zákony súvisiace s postupom demolácie.Jedno je však isté-tento krok je najnešťastnejším krokom,aký mohla Nitra odsúhlasiť.Pracujem vo Veľkej Británii a tu si historické budovy ctia a udržujú,rekonštruujú.Celé Anglicko je vlastne jedno veľké múzeum.Prečo práve na Slovensku musíme všetko,čo má históriu,svoje opodstatnenie,krásu zničiť? Nitru mám nesmierne rád,strávil som tam roky{a určite ešte strávim},aj keď nie som Nitran{bývam v okolí Nitry},nesmierne mi záleží na tomto meste,pretože môžem byť hrdý na jeho históriu,súčasnosť.Lenže musíme pristupovať k určitým rozhodnutiam s rozvážnosťou a rozumom.Nebudem sa tu rospisovať na stránky.Vyjadrujem jednoducho nesúhlas s demoláciou Mlynov,ako občan SR,ako človek,ktorý si váži pamätihodnosti,ktoré nam zanechali naši predkovia,ale aj ako človek,ktorému záleží na budúcnosti našich detí.
S pozdravom zostáva Richard Cviklovic,Komjatice.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 2. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 8. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 9. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 7 198
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 578
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 085
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 574
 5. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 561
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 870
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 536
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 321
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 274
 10. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 156

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 3. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 4. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 8. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 727
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 594
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 040
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 452
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 639
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 937
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 831
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Spoznávate na fotke pekné ihrisko Selíc? Fanúšikov klubu zrejme s prvými jarnými kolami čaká pár hráčskych noviniek.

Jeden klub rokuje o veľkej posile z vyššej ligy.


13 h
V zápase Šale s DAC-om nastúpili proti sebe aj odchovankyne Nitry Natália Némethová a Barbora Königová (vpravo).

Hádzanárky Šale v dohrávke MOL ligy privítali Dunajskú Stredu.


10 h
Mužstvá z okresu Galanta sa už pripravujú na jarnú časť, snímke je z tréningu v Šintave. Kormidlo sa chopili štyria nové tréneri - viac sa dozviete v článku.

Zaostrili sme na šiestu ligu ObFZ Galanta, pýtali sme sa vo všetkých 14 kluboch.


13 h

Zámerom projektu je okrem propagácie turizmu aj podpora gastro prevádzok v dobe pandémie.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


25. jan

Kúpalisko splnilo poslednú podmienku na prevádzku bazénov s termálnou vodou.


16 h

Na miesto boli privolaní hasiči.


10 h

Nadnárodný reťazec plánoval otvoriť už vlani.


25. jan

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 3. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 4. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 8. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 727
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 594
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 040
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 452
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 639
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 937
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 831
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu