Predtým museli pacientov voziť do Bratislavy či Nových Zámkov.
„Traumacentrum vznikne spojením traumatológie, ortopédie, neurochirurgie a kliniky anestézie a intenzívnej medicíny do jedného lôžkového celku. Docielime tak fond 71 postelí, ktorý budeme operatívne využívať podľa úrazovosti a vhodne dopĺňať pacientmi vopred objednanými na operáciu,“ hovorí riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Viktor Žák. Dodáva, že v prípade traumacentra nejde o žiadnu novú budovu či presuny, ale o vyššiu intenzifikáciu práce na spomínaných pracoviskách a ich organizačné zjednotenie.
„Traumacentrum bude mať záber v rámci celého kraja a v prípade, ak bude záujem o objednateľné operácie - hlavne chrbtice – ponúkame služby celému Slovensku,“ uviedol riaditeľ. Nitra je podľa neho predurčená pre vznik traumacentra aj svojou polohou a tým, že tu sídli letecká záchranná služ-
ba. „Oslovili sme preto primárov ARO, chirurgických a traumatologických oddelení v celom regióne, aby sme im predostreli našu víziu a predebatovali jednotlivé problémy,“ dodal primár nitrianskej traumatológie Vladimír Popelka. Poukázal aj na štatistiky, podľa ktorých neustále stúpa počet ťažkých úrazov. „Ide väčšinou o mladých produktívnych ľudí. Traumacentrum zvýši ich šancu na prežitie.“
Prednosta traumacentra Jozef Lonhert pôsobí v Nitre od septembra. „Zistil som, že je tu nevyužitý potenciál vynikajúceho vybavenia nemocnice, terapeutické a najmä diagnostické možnosti - sú tu nadšenci okolo Diagnostického centra Jessenius,“ pochvaľuje si prednosta. Prezradil, že spoločne uvažujú nad novým prístrojom umožňujúcim vyšetrenia, aké sa vraj nerobia nikde na Slovensku. „Ide o funkčnú magnetickú rezonanciu, ktorá zobrazuje orgán v pohybe. Pacient sa napríklad zohne a my budeme môcť sledovať, ako sa mení obraz jeho medzistavcových platničiek. Momentálne robia takéto vyšetrenie len vo Švajčiarsku. Chodia tam aj slovenskí pacienti, musia však zaplatiť 600 eur. Ak by sme takéto pracovisko zriadili v Nitre, slúžilo by pre potreby celého Slovenska aj Čiech.“ Už v týchto dňoch inštaluje v chirurgickom pavilóne spoločnosť Jessenius nový computerový tomograf (CT). „Je to najmodernejší CT v rámci Slovenska,“ tvrdí riaditeľ nemocnice Žák.
Vďaka profesorovi Lonhertovi prejavili záujem o nitriansku nemocnicu aj chirurgovia z Estónska, Slovinska a Poľska. Chcú tu absolvovať školenia o operáciách chrbtice a miechy.