Súčasná primátorka Serafína Ostrihoňová ho ale odmietla vymenovať a podpísať s ním pracovnú zmluvu. Skyva sa u nej hlásil na úrade, dokonca sa zapisoval do evidenčných kníh. Primátorka ich ale zrušila. Skyva podal podnet na prokuratúru, tá mu dala za pravdu a na jej doporučenie sa vec rieši súdnou cestou. Ostrihoňová Skyvu nechce vymenovať, kým sa nevyriešia spory okolo Tekovskej bytovky. Vraví, že pri výstavbe bytovky vznikli nejasnosti a porušenia zmlúv.
Mestá a obce musia mať zo zákona kontrolóra, Zlaté Moravce ho nemajú, a tak porušujú zákon o obecnom zriadení. Mesto je bez kontrolóra od leta 2004. Po odstúpení posledného kontrolóra bol na nového vyhlásený konkurz. „Zákon to neumožňuje, kontrolór sa určuje voľbou v zastupiteľstve,“ konštatuje Milan Skyva. „Samotní poslanci si schválili, že na post kontrolóra Mesto vypíše konkurz,“ tvrdí primátorka. Konkurz nakoniec zrušili a koncom roku 2004 poslanci kontrolóra volili.
„Pán Skyva vyhral až v druhom kole. Vyhlásila som, že je to precedens, aby bol zvolený bývalý šéf mesta. Upozornila som poslancov, že za jeho vedenia sa porušila zmluva medzi štátom a Mestom pri výstavbe Tekovskej bytovky. Dnes za to pykáme, museli sme ministerstvu vrátiť milióny a zaplatiť pokutu,“ hovorí Ostrihoňová. Pri výstavbe Tekovskej bytovky za bývalého vedenia zabudlo Mesto aj ministerstvo na záložné právo. Primátorka bytovku odmietla založiť. Mesto za porušenie zmluvy s ministerstvom pri výstavbe muselo vrátiť peniaze a zaplatiť pokutu, ďalšie peniaze išli Štátnemu fondu rozvoja bývania. Celkovo suma dosiahla 60 miliónov korún.
Poslanci Skyvu aj napriek výhradám Ostrihoňovej pred viac ako rokom zvolili. Do funkcie však nenastúpil, primátorka mu v tom zabránila. Pravidelne sa ale zúčast-
ňuje mestských rád a zastupiteľstiev, čo kontrolórovi vyplýva zo zákona. Plat však nedostáva. Úlohy kontrolóra miesto neho vykonáva právne oddelenie mestského úradu.
V uznesení, ktorým bol Skyva zvolený za kontrolóra, sa objavila veta, že termín jeho nástupu bude určený „po doriešení všetkých nevyjasnených prípadov ohľadom Tekovskej bytovky“. Poslanci ale hovoria, že veta v pôvodne prijatom uznesení nebola a primátorka ju do uznesenia svojvoľne doplnila. „Jednoznačne to spravila. Ani ma to neprekvapuje, takto sa správa bežne,“ reagoval poslanec Milan Galaba. „Podľa všetkého to bolo do uznesenia dopísané, my sme nepodmieňovali vymenovanie pána Skyvu do funkcie kontrolóra doriešením problémov okolo Tekovskej bytovky,“ tvrdí poslanec Vladislav Špidlík. „Poslanci nič voči takémuto uzneseniu nenamietali. Mám záujem, aby Mesto malo kontrolóra, sama som navrhovala, nech samosprávy kontroluje Najvyšší kontrolný úrad,“ vraví Ostrihoňová.
„Obce a mestá musia mať zo zákona zriadenú funkciu kontrolóra. Je zárukou vnútornej kontroly, stráži nakladanie s finančnými prostriedkami. Za porušenie tohto zákona im však žiadna sankcia nehrozí,“ povedal Pavol Nechala z Transparency International. Dodal, že zákon nevylučuje, aby bývalý primátor kontroloval súčasné vedenie Mesta.