Zákon mu už druhý rok umožňuje, aby na tento účel dočasne použil financie z fondu opráv. A tak hoci ľudia platia, na fonde dlhodobo nemajú dosť peňazí. Hradia sa z nich poplatky za vodu a teplo, ktoré spotrebujú neplatiči! Navyše, za byty, obývané neplatičmi, neprichádza do fondu opráv ani koruna.
Doplácajú na neplatičov
„Dom je v zlom stave a my nemáme peniaze na jeho opravu, kvôli neplatičom si nemôžeme zobrať ani úver,“ sťažujú sa majitelia bytov na Štúrovej 24 až 28. Dochádza im trpezlivosť: „Platíme a peniaze na fonde opráv nemáme. Je to absurdné.“
Ľudí to hnevá o to viac, že väčšina dlžníkov býva v nájomných bytoch, vlastníkom ktorých je Mesto Nitra. Službyt, ktorý ich spravuje, je mestskou organizáciou. Dlhy za neplatičov však musia niesť na svojich pleciach súkromní vlastníci bytov! Najhoršia je situácia vo vchode číslo 24. „Službyt nám prisľúbil, že neplatičov v tomto vchode vyrieši do konca júla 2005, potom termín posunul na koniec januára 2006. Svoj sľub však nesplnil a neunúval sa ani odpovedať na náš list. Dostávame sa do slepej uličky: z terasy nám zateká, voda poškodzuje náš súkromný majetok a dostáva sa aj do elektrického vedenia, balkóny sú v havarijnom stave. Peniaze na opravu nemáme, pretože sa z nášho fondu opráv vykrývajú nedoplatky za neplatičov,“ zhodujú sa nespokojné vlastníčky bytov Viera Werthová, Anna Gombíková a Irena Brlášová.
„Situácia už bola vlani kritická, preto náš sused požičal svojich 40-tisíc do fondu opráv, aby sme mali dosť peňazí aspoň na opravu strechy nad vchodom 26. Dodnes sa mu vrátila len polovica sumy. Firmu, ktorá opravu robila, pritom Službyt zaplatil až po niekoľkých mesiacoch,“ dodáva Katarína Kusyová.
Riaditeľ Službytu:
Problém riešime
„Problém s neplatičmi priebežne riešime v celej Nitre. Všetci budú postupne z bytov vyprataní, nie je to však otázkou niekoľkých dní. Ľudí chápem, ale nie som kúzelník – situácia nebola v Nitre riešená celé roky,“ reaguje riaditeľ Službytu Pavol Bielik. Komunálne byty v Nitre, ktoré sa uvoľnia po neplatičoch nájomného, idú do ponukového konania. Zo získaných peňazí sa prednostne uhradia dlhy. Celý proces však trvá mesiace.
Bielik tvrdí, že po právnej stránke sú všetky nedoplatky na Štúrovej 24 „ošetrené“. Celkový dlh tam predstavuje približne 420-tisíc korún – vznikol vraj za štyri byty. „Jeden byt bol predminulý týždeň predaný v ponukovom konaní. Nájomníkov z ďalšieho bytu vysťahujeme do konca mesiaca.“ Medzi dlžníkmi je aj majiteľ bytu v osobnom vlastníctve – dostal vraj už „preddražobnú upomienku“. Jeden nájomník pristúpil na splátkový kalendár – zo 70-tisícového dlhu zatiaľ uhradil asi polovicu, ostatné prisľúbil vyrovnať do konca apríla. „Neplatiči sú aj vo vchode 28 – celkový dlh predstavuje 167-tisíc,“ uviedol Pavol Bielik. Myslí si, že celý dom bude vyriešený v priebehu polroka. Dodal, že voči neplatičom môžu konať aj samotní majitelia bytov, nemusia čakať na Službyt.
„Zaručí sa mi riaditeľ, že ma z pomsty neprepichnú?“ reaguje nemenovaná majiteľka bytu na Štúrovej. Netají, že viacerí obyvatelia domu majú z neprispôsobivých občanov strach. „Pred domom, rovno pod našimi oknami, sa zgrupujú z celého okolia. V lete ich je aj tridsať. Niekoľko rokov preto neboli na autobusovej zastávke pri dome ani lavičky. Teraz ich tam dali znovu, napriek nášmu nesúhlasu. Štúrova ulica je hlavný ťah – čudujeme sa, že to Mestu nevadí!“
Viacerí majitelia bytov uvažujú, že vymenia správcu. „Je to však ako začarovaný kruh: kým sa nevyrieši situácia s neplatičmi, nikto nás nechce.“