Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Selice sú dedina veľká takmer ako mestečko

Vyše desať kilometrov južne od okresného mestečka Šaľa sa nachádza obec Selice. Do povedomia širokej verejnosti sa dostala najmä vďaka ľudovému liečiteľovi „Pišta báčimu“.

Mal nezvyčajné schopnosti, napravoval najmä vyskočené kosti. Mnohí, ktorí sem prišli doslova s barlami, vraj od neho odchádzali bez akýchkoľvek zdravotných problémov.
Obec má v súčasnosti 2800 obyvateľov a rozprestiera sa na rozlohe 3836 hektárov. Prvá písomná zmienka o Seliciach pochádza z roku 1078. Starostom obce je prvé volebné obdobie Igor Mandák. Obecné zastupiteľstvo pracuje v zložení: Milan Arpáš, Arpád Baláž, JUDr. Mária Csizmadiová, Róbert Hanák, Erika Kozáčeková, Ján Latič, Július Lelkes, MVDr. Attila Szatmáry a Ing. Ladislav Sellyei, úlohou hlavného kontrolóra poverili Mgr. Ľudovíta Lámala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V obci majú už dávno vyriešené otázky ohľadom vodovodu a plynofikácie. V dobrom stave majú aj cesty. No problémy im robí vyše desaťpercentná nezamestnanosť. V súčasnosti nemá prácu tristo dospelých obyvateľov. Ich zložitú finančnú situáciu riešia ich zapájaním do verejno-prospešných prác v rámci aktivačných činností. V obci sa, našťastie, darí viacerým drobným výrobným i obchodným prevádzkam. Celkom dobre si vedie poľnohospodárske družstvo, v ktorom prebehla transformácia na PD – Progres, ZOO-Divíziu a Agro-Divíziu. Venuje sa pestovaniu obilnín na ploche 2440 hektárov, chovu ošípaných a hovädzieho dobytka.
Medzi drobné prevádzky patrí stolárska dielňa, ktorá vyrobí na objednávku dvere, okná alebo nábytok.

Dobrovoľní hasiči
V Seliciach fungujú dobrovoľní hasiči, ktorých náčelníkom je Milan Arpáš. V súčasnosti majú šestnásťčlenné hasičské družstvo. Najstarším z nich je dnes už sedemdesiatročný Gábor Fekete. Viacerí dobrovoľní hasiči vekovo presahujú päťdesiat rokov, preto v rôznych súťažiach nemôžu konkurovať mladším súperom z okolia. Zato majú dostatok skúseností. Potvrdili to aj v minulom roku, keď im zverili zorganizovanie a rozhodovanie okresnej súťaže, ktorá sa konala v Seliciach. Ich schopnosti preveril aj požiar rodinného domu na Štedrý večer v roku 2004. Na miesto požiaru prišli oveľa skôr ako hasiči zo Šale. Kvôli dymu a ohňu však nemohli vstúpiť do horiaceho domu, lebo nemajú vybavenie ako profesionálni hasiči, teda dýchacie prístroje a ohňovzdorné odevy. Do príchodu hasičov však zabezpečili okolie, aby sa požiar ďalej nešíril. Dobrovoľní hasiči môžu pri veľkých požiaroch vykonávať iba pomocné práce. V minulom roku asi päťkrát zasahovali pri hasení vypaľovanej trávy, ktorú ľudia nechávajú horieť bez dozoru. Zasahovali aj pri hasení horiacej trstiny pri jazere Bikáš. V minulom roku získali novšie a výkonnejšie auto na hasenie. Je ním Tatra 148 s väčším objemom nádrže. Nahradili ňou starý, už takmer nepojazdný typ hasičskej cisterny RTO, na ktorú už nevedeli zohnať náhradné súčiastky. ONDREJ SIVČÁK

SkryťVypnúť reklamu

Zo športov dominuje futbal
V Seliciach majú tri futbalové mužstvá. Predsedom futbalového klubu TJ Progres Selice je Koloman Hozlár. Dospelí v súčasnosti hrajú v II.A triede oblastných majstrovstiev kraja v rámci okresov Šaľa a Nitra. Mužstvo dorastu hrá I.B triedu a mužstvo žiakov I.A triedu. Dospelí začali s prípravou na sezónu už 8. januára. Majú za sebou päť prípravných zápasov. Ak však chcú postúpiť do vyššej triedy, majú čo robiť. V jesennej časti z trinástich zápasov vyhrali iba päť. Jedenkrát remizovali, sedem razy prehrali a so skóre 38:42 nazbierali len 16 bodov. V tabuľke pravdy majú mínus päť bodov, čo im dáva malé vyhliadky na postup. Ak im to dovolí terén, najbližší súťažný zápas budú hrať 26. marca. Ak ho vyhrajú a aj všetky ostatné zápasy, budú môcť oslavovať. Postupne sa chcú prebojovať aspoň do tretej ligy. V minulosti hrávali proti takým mužstvám ako Galanta, či Piešťany. Túto minulosť by radi oprášili. Veď majú parádne futbalové ihrisko s krytou tribúnou pre približne dvesto divákov, so šatňami pre hráčov, s ubytovňou pre dvadsať ľudí, spoločenskú miestnosť, práčovňu, miestnosť pre rozhodcov a rozhlas.
Z ďalších športov treba spomenúť box. Pod vedením trénera Imricha Csadiho boxuje v tomto klube 15 žiakov zo základných škôl, ktorí získali v rámci oblastných súťaží nejedno víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Renovujú kultúrny dom
V súčasnosti prebieha ďalšia etapa rekonštrukcie kultúrneho domu. Do užívania ho prevzali ešte v roku 1965 a už bol najvyšší čas na obnovu tak vnútorných, ako aj vonkajších priestorov. Miestne kultúrne stredisko úzko spolupracuje s kultúrnou organizáciou Csemadok, ktorá každoročne pripravuje estrádny program pre obyvateľov obce. Medzi obľúbené podujatia patria remeselnícke výtvarné tábory pre prázdninujúce deti. Na 8. júla pripravujú už tretí ročník veľkej súťaže vo varení guláša.

Kronika školy má už takmer sedemdesiat rokov
V obci sú dve školy - s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským. Obe sú od roku 2002 spojené s materskou školou. Vo funkcii riaditeľky Základnej školy s Materskou školou s vyučovacím jazykom slovenským je Mgr. Viera Csubová. V dvanástich triedach majú 195 žiakov. Z toho pätnásť žiakov chodí do dvoch špeciálnych tried. Do prvého ročníka je zapísaných 22 žiakov. Nastúpiť by malo osemnásť žiakov, o štyroch ďalších rozhodujú psychológovia, možno im odporučia ročný odklad. Riaditeľka školy si pochvaľuje spoluprácu so svojím zriaďovateľom a hlavne so starostom obce, ktorý škole všemožne pomáha. Spokojná je aj s vybavením tried novým nábytkom a školskými pomôckami. Na škole je päť odborných tried, medzi nimi počítačová trieda napojená na internet. Vo vlastnej réžii si v škole vytvorili projekt Zlaté slniečko – oceňovanie najlepších žiakov školy. Každoročne ho, podobne ako sošku Oscara, udeľujú žiakom od štvrtého ročníka, ktorí dosahujú najlepšie výchovno-vzdelávacie výsledky. Za minulý rok 2005 ocenenie Zlaté slniečko získali Daniel Szabo, Beáta Csizmadiová, Dárius Polák a Erika Mandáková. Materská škola (MŠ) s vyučovacím jazykom slovenským sa nachádza na ulici 9. mája 1075. Zástupkyňou v nej je Mária Mátraiová. Pravidelne do nej chodí maximálne 24 detí z 38 zapísaných. Deti sa učia v jednej triede, majú dve učiteľky. Sídlia v spoločnej budove s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským, ktorá bola v roku 2004 zrekonštruovaná. Väčšina detí chodiacich do materskej školy sa stravuje v jedálni.
Školská jedáleň pri ZŠ je v správe Základnej školy s Materskou školou s vyučovacím jazykom slovenským. Na obedy do školskej jedálne chodí 150 žiakov z oboch škôl, čo je asi 50 percent všetkých žiakov. Žiaci, ktorí pochádzajú zo sociálne núdznych rodín, platia za obedy len 5 korún. Ostatní žiaci platia 23 a 25 korún. Základná škola s Materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským Leandera Osztényiho má 111 žiakov. Riaditeľom školy je Mgr. Mikuláš Czanik. Škola sa každoročne zapája do rôznych súťaží. Aj v tomto školskom roku už majú prvé úspešné výsledky na okresných súťažiach. Na geografickej olympiáde bol úspešným riešiteľom Patrik Balogh, Kristína Kulinová získala 3. miesto v súťaži „Dobré slovo“. V prednese poézie a prózy Mihálya Tompu sa umiestnil na 3. mieste Leon Krajčovič.
Na škole je už tradíciou Deň Leandera Osztényiho, počas ktorého sa deti s pomocou fundovaných učiteľov zaúčajú do tajomstiev ľudových remesiel. Nedávno oslavovali 55. výročie znovuotvorenia maďarských škôl na Slovensku. Pri tejto príležitosti žiaci pripravili pekný program v kultúrnom dome. Čestným hosťom slávnosti bol minister školstva SR László Szigeti. V materskej škole je zapísaných 27 detí. Zástupkyňou je Veronika Hozlárová.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 6. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 7. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 1. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 2. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 3. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 6. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 7. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 8. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 958
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 680
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 311
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 498
 5. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 6 577
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 289
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 908
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 371

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 613
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 423
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 712
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 916
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 549
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 709
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 985
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 470
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Branislav Mezei v rozhovore povedal, čo si myslí o návrate Samuela Bučeka.

Nitra by si zaslúžila ešte jeden titul, vraví Branislav Mezei.


5 h
Ferenc Xavér na fotke z roku 2009.

Ferenc Xavér žil dlhé roky pri Nitre, na bráne mali grófsky erb.


11 h

Tieto inzeráty nájdete aj v tlačenej verzii novín MY v danom týždni.


22 h
Bývalý futbalový reprezentant Henrich Benčík (vľavo) šéfuje ČFK Nitra spolu s Tiborom Straňákom.

Dostane najväčší klub v Nitre nové meno?


4. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 613
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 423
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 712
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 916
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 549
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 709
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 985
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 470
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu