Oživiť biblický príbeh Ester sa rozhodlo Divadelné spoločenstvo Le Mon v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara (DAB) v Nitre.
Krátko po premiére predchádzajúcej hry Amadeus, Bohom milovaný, ktorú dva roky uvádzalo divadelné spoločenstvo Le Mon, skrsla režisérovi Petrovi Oravcovi myšlienka oživiť biblický príbeh zo Starého zákona. „Keď sme si vybrali hru Ester, začali sme pátrať po jej dramatizácii, no našli sme len stredoveké verzie, ktoré nám nevyhovovali. S dramaturgičkou Slávkou Civáňovou sme sa rozhodli urobiť vlastnú dramatizáciu, na ktorej sme pracovali takmer rok,“ povedal režisér Peter Oravec a dodal, že dramatizácia príbehu vyžadovala veľa štúdia - tvorcovia museli spoznať kontext a ducha hry. V novembri minulého roka bola hotová definitívna verzia, ktorá sa ešte mierne upravovala počas skúšania. „Úvodné skúšanie sme začali v polovici januára, kedy sme zorganizovali spoločnú večeru na jednej chate. Divadlo by sa malo robiť s chuťou a dobrým pocitom,“ uviedol P. Oravec.
Príbeh Ester sa odohráva počas zajatia Židov v Perzii. Perzský kráľ odvrhne svoju manželku a spomedzi panien si za ďalšiu ženu vyberie práve Ester, ktorá tají svoj židovský pôvod. Kráľov radca sa dostane do sporu s Esteriným otcom a chystá sa vyhubiť celý židovský národ. Ester chce tomu zabrániť a vystaví sa životnému nebezpečenstvu. „V tejto dobe „cool“ drámy a moderného divadla zo súčasnosti diváci určite privítajú pekný klasický príbeh o cite, láske, tolerancii a znášanlivosti, v ktorom dobro zvíťazí nad zlom,“ povedal režisér.
Hlavnú postavu Ester stvárni Ľudmila Trenklerová v alternácii so Zuzanou Moravcovou. „V podstate sme na začiatku, takže sa v úlohe Ester len hľadám. Je to krehká bytosť, ktorá silou a vierou zachráni židovský národ,“ uviedla Z. Moravcová. Hlavnú mužskú rolu hrá Jozef Dóczy. Okrem ďalších hercov z DAB sa v hre predstavia tri tanečné páry, ktorým robí choreografiu Marián Hlavatý. „Vsadil som na tím, s ktorým sa poznám a spolupracujem už dlhšie,“ vyjadril sa režisér.
Hra Ester bude mať premiéru v máji v nitrianskej Synagóge.