Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Jeden z nich vlani realizovala v Nových Zámkoch, kde zriadila vyše 80 informačných stĺpov so smerovými tabuľkami, vitríny s mapou mesta a informačné kiosky, kde návštevníci nájdu informácie v počítači s napojením na internet. Firma už pracovala v Prahe, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, no v Nových Zámkoch má zatiaľ najrozsiahlejší systém. Mesto ho dostalo bezplatne, realizátor na druhej strane získal monopol na umiestňovanie informačných a reklamných tabúľ pre súkromné firmy a inštitúcie, ktoré si za prenajatú reklamnú plochu musia zaplatiť.
„Návrh bol dobrý, ale aby sme ho mohli porovnať s konkurenciou, oslovili sme aj ďalšie dve spoločnosti, s ktorými sme v tejto oblasti už spolupracovali – jednu z Levíc a ďalšiu priamo zo Šurian. Mesto nemusí platiť ani korunu, naopak, dostane od firmy určitý finančný podiel,“ uviedol primátor mesta Imrich Várady.
Mestské zastupiteľstvo sa uznieslo zriadiť komisiu, ktorá formou rokovacieho konania bez zverejnenia posúdila finančné ponuky všetkých troch spoločností. „Bez akýchkoľvek osobných záujmov či ovplyvňovania sme posúdili finančnú stránku ponúk. Najvýhodnejšou bola ponuka žilinskej spoločnosti ARD, ktorá sa Mestu zaviazala vyplatiť 20% zo zisku, minimálne však 100-tisíc korún ročne,“ uviedol na rokovaní mestského zastupiteľstva vo štvrtok 23. marca predseda komisie Milan Botka. „Porovnávali sme ďalšie štyri finančné kritériá, v troch z nich bola firma zo Žiliny opäť najlepšia.“
Dňa 26. januára zastupiteľstvo uznesením schválilo ako poskytovateľa mestského informačného systému firmu ARD a uložilo prednostke mestského úradu vypracovať zmluvu. Voči uzneseniu však podal odvolanie poslanec Ján Kováč, konateľ šurianskej spoločnosti, ktorá sa o vybudovanie infosystému tiež uchádzala. Podľa neho komisia porušila zákon o verejnom obstarávaní, neumožnila mu ústne obhájiť ponuku a nebrala do úvahy postavenie domácej spoločnosti, ktorá zamestnáva ľudí zo Šurian.
„Komisia nepracovala podľa zákona o verejnom obstarávaní. Ak ide o prenájom priestorov, čo je tento prípad, verejné obstarávanie sa nevyhlasuje. V niektorých uzneseniach zastupiteľstva sa dokonca spomína výberové konanie, avšak to sa uplatňuje pri výberoch osôb. Podľa mňa sme neporušili žiadny zákon, ale v budúcnosti bude lepšie, ak pri formulovaní uznesení bude spolupracovať právnik,“ argumentoval M. Botka. V diskusii odznelo viacero návrhov – zveriť budovanie infosystému domácej firme na niekoľko rokov a potom efekt prehodnotiť, zrušiť celé uznesenie a vyhlásiť oficiálne výberové konanie.
„Podnikateľom zo Šurian už Mesto zadalo viacero objednávok. Ani teraz nemal niktov úmysle poškodiť domáce firmy. Doteraz sa však o zriadenie informačného systému žiadna naša firma neuchádzala, keď však prišli Žilinčania, mojím zámerom bolo zistiť aj záujem konkurencie. Ak sa máme hádať o paragrafoch, môžeme uznesenie zrušiť a celý proces jednoducho zastaviť,“ navrhol primátor Várady. Neskôr však za zrušenie uznesenia hlasovalo len 5 poslancov. Prejavy poslancov postupne naberali na emóciách, ktoré mala zmierniť polhodinová prestávka v rokovaní. Po nej ešte nasledovalo niekoľko diskusných vystúpení. Uznesenie o zverení mestského informačného systému žilinskej firme ARD nakoniec zostalo v platnosti.