Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

V Lehote budú mať svojho prvého storočného jubilanta

Ak sa povie Lehota, väčšine z nás sa v podvedomí vybaví obec vzdialená približne sedem kilometrov od Nitry v smere na Bratislavu. V minulosti cez ňu prechádzali kupci smerujúci na západ, v novších časoch najmä vozidlá smerujúce do hlavného mesta.

Po vybudovaní rýchlostnej komunikácie je Lehota takmer dvadsať rokov od podobnej záťaže ušetrená. Hluk vozidiel sa už iba ako bzukot včiel ozýva z blízkeho viaduktu, ktorý je vraj so svojou výškou 36,5 metra nad úrovňou terénu najvyšším v rámci Slovenska. Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1303. V súčasnosti tu v približne 680 domoch žije 1947 obyvateľov. Nelichotivo preslávenou časťou Lehoty sú Krvavé šenky, kde sa v minulosti odohrala nejedna tragédia. Starostom Lehoty je tretie volebné obdobie Ondrej Práznovský, obecné zastupiteľstvo tvoria: Ivan Chlebec, Juraj Šášik, Pavol Zaujec, Štefan Petrík, Milan Chmelár, Benedikt Šedovič, Terézia Andrášiková, Monika Kromková a Rudolf Chlebec.
Pýchou obce bolo pred dvomi desaťročiami miestne jednotné roľnícke družstvo. To sa v roku 1990 delimitovalo od Veľkého Zálužia. Spočiatku sa darilo tak živočíšnej, ako aj rastlinnej výrobe. „Najmä rastlinná výroba pozostávala z husto siatych obilovín, olejnín, krmovín a zeleniny. Venovali sme sa aj pestovaniu špeciálnych plodín, akou bola koreninová paprika. Rástla na výmere tridsať hektárov. Kvôli vysokému podielu ručnej práce bola do jej pestovania formou prídelového hospodárenia zapojená prakticky celá dedina. V roku 1995 sa však začala dovážať z Portugalska. Bola menej kvalitná, ale lacnejšia. To rozhodlo v náš neprospech a v roku 1998 tunajšia výroba zanikla,“ hovorí vinohradník Štefan František (na snímke), predseda družstva, v súčasnosti poslanec obecného zastupiteľstva. V objektoch niekdajšieho družstva v súčasnosti pôsobia rôzne firmy. Ofir Júlio Tábi a Pumpkin sa zaoberajú recykláciou odpadu, Steel Color sa venuje náterom kovových konštrukcií, kovovýrobou na NCC strojoch sa zaoberá KVP Pavelka, kovovýroba Zajko vyrába rôzne zdviháky pre automobilový priemysel. Sídli tu tiež nábytkárska firma Bega, ktorá časť svojich výrobkov exportuje do Nemecka. V Lehote nájdete kováčsku dielňu Križanovič, ktorá vyrába brány, zábradlia a kovaný nábytok. Sídli tu tiež V+V betón, ktorá vyrába betonárske výrobky.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémom sú cestné výtlky
Po tohtoročnej zime budú musieť aj v Lehote siahnuť hlboko do rozpočtu obce, musia totiž finančne zabezpečiť odstraňovanie cestných výtlkov. Po minuloročných opravách sa nazdávali, že všetko bude v poriadku. Investovať chcú aj do dobudovania chodníkov. Približne tretinu, vydláždenú zničenými betónovými kockami, nahradili estetickejšou zámkovou dlažbou. Pohnúť by sa chceli aj s výstavbou kanalizácie. Tá sa vyvedie do už jestvujúcej čistiarne odpadových vôd vo Veľkom Záluží. Podľa starostu by sa najprv mala vybudovať vonkajšia kanalizácia a až potom by práce mali začať v obci, nič tak nezostane rozkopané a nedokončené. Lehota sa pravdepodobne dočká ďalšieho cestného obchvatu. Mal by viesť východnou stranou obce, zasahovať by ju mal len okrajovo. Poslanci chcú rozsiahlou výsadbou zelene skrášliť centrum, najprv však musia odstrániť mnohé staré stromy. Stalo sa tak už v areáli školy a v blízkosti kostola, kde stromy ohrozovali životy i zdravie obyvateľov. Hrozilo, že pri víchrici alebo silnom vetre nekontrolovaným pádom spôsobia škody na majetku. Mnohé stromy boli vysoké ako kostolná veža, zvnútra boli pritom úplne zhnité. Veriaci si pochvaľujú, že obec dala podpíliť aj murivo kostola a zabezpečila izoláciu jeho stien. Teraz sa už len čaká na oteplenie, aby murivo mohlo vyschnúť, a v kostole bude oveľa príjemnejšie. Občanov mrzí, že už trikrát sa musela opravovať omietka na miestnom kultúrnom dome, vandali ju však vždy postriekajú rôznymi nápismi.
Gulášová párty s Lehoťankou
Takmer sto členov má Miestna organizácia Jednoty dôchodcov v Lehote. Ich predsedníčka Olívia Chlebcová nám prezradila, že počas roka organizujú viaceré akcie pre seniorov. Dve významné podujatia ich čakajú v máji - pripravujú pozdravy ku Dňu matiek a na Šenkovskej ulici chcú zorganizovať gulášové posedenie s Petrom Dobrovodským. „Navštevujeme aj starých obyvateľov pri príležitosti ich životných jubileí.“ Najbližšie 21. júna pani Anna Zaujecová oslávi sto rokov svojho života. Na spoločenských podujatiach si všetci nôtia so speváckym súborom Lehoťanka. Vedúcou súboru je Gabriela Zaujecová. Pre súbor je typické vystupovanie v bohato vyšívaných lehotských krojoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Akčná päťka
oživila futbal
Po vypadnutí z piatej ligy sa pred piatimi rokmi rozpadlo A mužstvo. S výnimkou dvoch hráčov za Lehotu hrávali najmä futbalisti z okolia. „Po vypadnutí sme utvorili nový organizačný výbor v zložení Milan Bernáth, Peter Lukáč, Lojzo Dubeň a Pavol Mesároš, s ktorým sme začali s konsolidáciou nezdravých pomerov. Postupne sme futbal v Lehote vrátili na miesto, ktoré mu právom patrí. Dnes hráme v prvej A triede majstrovstiev okresov Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa,“ prezradil nám prezident klubu Milan Chmelár (na snímke vľavo). Nové mužstvo je postavené na domácich hráčoch.
Za najťažší považuje prvý rok po vypadnutí. Začali sa venovať aj výchove dorastencov, z ktorých viacerí už úspešne reprezentujú aj mužstvo dospelých. Raritou posledného zápasu v minulom roku bolo, keď za A mužstvo hral napríklad aj dorastenec Marek Psota, ktorý mal v tom čase iba šestnásť rokov a päť dní. „Postupne sme začali vytvárať podmienky pre celkovú reprezentáciu obce. Dali sme si záležať napríklad na vybudovaní nových sociálno-hygienických zariadení. Skultúrnili sme priestory kabín, pre divákov sme vybudovali nové sedačky, v kritickom stave sa nachádzal aj trávnik. Pri jeho rekonštrukcii nám sponzorsky výrazne pomohol Štefan Zaujec. Okrem toho sme vytvorili aj žiacke futbalové družstvo. Futbalu sa začali venovať aj štyri dievčatá,“ hovorí Milan Chmelár. Koncom minulého roka začali budovať vedľajšiu trávnatú plochu, aby si mohli šetriť hlavný futbalový trávnik. Na novú plochu navozili približne šesťsto metrov kubických zeminy, teraz ju chcú vyrovnať a vysadiť trávnik. Aj vďaka týmto podmienkam sa mužstvo v tabuľke pohybuje do piateho miesta. Ich najväčšími súpermi v súčasnosti sú Rumanová, Janíkovce a Ivanka pri Nitre. Dobrú atmosféru pociťujú vo vzájomných dueloch v okresoch Šaľa a Nitra. Nepríjemné spomienky si hráči odnášajú zo zápasov v regióne Zlatých Moraviec. Tu im zranili aj najlepšieho hráča Patrika Bernátha, druhého najlepšieho strelca súťaže. Ten po vyslovene likvidačnom zákroku už dva roky nemôže nastúpiť na futbalový trávnik. Dobrými hráčmi Lehoty sú Michal Zaujec, Ján Bernát, Pavol Šášik a momentálne tiež už druhý rok zranení Ján Mikula a Paťo Bernáth. Milan Chmelár dodal, že trénerom A mužstva je Milan Bernáth, dorastencov trénujú Peter Lukáč a Jozef Beluský, žiakov Benedikt Šedovič a Cyril Zaujec.

Skryť Vypnúť reklamu

Pútnicka kaplnka nad obcou
Lehota sa stáva známym pútnickým miestom. Púte sa tu konajú od roku 1873, kedy sa Jozefovi Dobrovoľnému pri pasení oviec zjavila Panna Mária. Ľudia sa chodili doprosovať o pomoc k soche Panenky Márie ešte za čias tureckých vojen. Na tomto mieste vyviera prameň čistej vody a hoci je na úplnom kopci, voda sa z neho nestráca ani počas najväčších horúčav. Prameň má dve časti. V jednej sa po dlhej chôdzi dajú omočiť nohy, zároveň sa tu môžete osviežiť tečúcou vodou, ktorá už z rôznych žalúdočných ťažkostí vyliečila mnohých ľudí. Kaplnku tu dali vystavať zemani Užovičovči. Postupne na nej pribúdajú rôzne poďakovania za vyliečenie. Obec má pripravený projekt na výsadbu stromovej aleje. Chcú tiež, aby ku kaplnke viedla krížová cesta.

Škole robia dobré meno aj športovci
Dobré meno robí obci miestna základná škola. V súčasnosti ju navštevuje 177 žiakov. „Nemáme žiadne špeciálne zameranie. Ide nám najmä o to, aby sme žiakov čo najlepšie pripravili buď na ďalšie štúdiá, alebo minimálne pre život,“ dozvedáme sa od riaditeľky Anny Burdovej. V tomto roku po prvýkrát otvárali triedu s vyučovaním anglického jazyka. Riaditeľka si myslí, že napriek tomu, že vo výsledkoch tohtoročného Monitoru 9 ich žiaci zaostali za celoslovenským priemerom, majú šikovných a talentovaných žiakov. Napríklad na tohtoročných olympiádach dosiahli viaceré pekné výsledky. „V okresnom kole geografickej olympiády sa úspešnými riešiteľmi stali Veronika Domčeková z piateho, Marcelka Cesneková zo siedmeho a Simonka Ďurková z deviateho ročníka, Marcelka uspela aj na olympiáde z nemeckého jazyka – skončila na druhom mieste. V matematickej olympiáde máme úspešnú riešiteľku Annu-Máriu Lukáčovú z piateho ročníka a v Pytagioráde v okresnom kole máme dvoch úspešných riešiteľov: Marcelku Cesnekovú a Romana Bíra zo 4. ročníka, ktorý skončil na prvom mieste v okrese,“ pochválila sa úspešnými žiakmi. V škole majú aj bohatú mimoškolskú činnosť, pracuje tu približne desať krúžkov. Zamerané sú na šport, počítače, majú tu krúžok šikovných rúk, dramatický, prírodovedný, tvorivej nemčiny a iné. Stolní tenisti obsadili na majstrovstvách okresu základných škôl tretie miesto. Uspeli aj v súťaži o Putovný pohár riaditeľky školy a starostu obce Lužianky. Družstvo hralo v zložení Ondrej Selický, Ondrej Koprda, Ľuboš Dúbik a Patrik Ďurdiak. Chlapcom sa venuje pán Jozef Selický. Na škole úspešne pracuje aj strelecký krúžok pod vedením rodičov Jána Uhríka a Sabíny Kinclovej. Okrem športových súťaží žiaci školu úspešne reprezentovali aj v zimnom aranžovaní, v okresnom kole získali druhé miesto. Vo výtvarnej súťaži „Vesmír očami detí“ získali ocenenia dvaja žiaci – Urban Moravčík z 3. ročníka a Annamária Lukáčová z 5. ročníka. V súčasnosti pripravujú program na Deň matiek a tešia sa na podujatie ku Dňu detí, ktoré vyvrcholí rôznymi hrami na miestnom futbalovom štadióne. Škola je tiež zapojená do projektov Cesta k emocionálnej zrelosti a Zdravá škola. V tomto roku sa v spolupráci s políciou zapojili aj do projektu pod názvom Správaj sa normálne a tiež sa zúčastnia dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne podujatia mladí záchranári civilnej obrany. V tomto roku brány školy opustí 21 detí, ale práve toľko ich zas na jeseň pribudne.

Poľovníci budujú napájadlá prírastku zveriny
Poľovnícke združenie Lehota má v súčasnosti sedemnásť členov, traja sú čakateľmi. „Náš poľovný revír má rozlohu 950 hektárov,“ prezradil nám predseda združenia František Ondruška. Prevažuje najmä poľnohospodárska pôda, zalesnená časť má približne pol hektára. Tomu zodpovedá aj zloženie zveri. Evidujú približne 150 zajacov, 60 kusov bažantov a 22 kusov srnčej zveri. Zriedkavo sa tu objavia jarabice, mnohí by chceli, aby ich bolo viac. K ich množeniu neprispela ani tohtoročná zima. Zver v zime prikrmovali rôznymi zmesami jadrového a objemového krmiva, ako aj ďatelinou. Za dobrý krok považujú vybudovanie napájadiel. Okolie Lehoty je totiž na vodné zdroje veľmi chudobné. „Malo by nám to pomôcť najmä pri zvyšovaní stavov zajačej zveri. Vidíme, že nám v revíroch postupne pribúdajú. Každý člen združenia dostal za úlohu postaviť zariadenie na ich kŕmenie, vybudovali sme aj veľkoobjemové senníky pre srnčiu zver,“ upresňuje predseda lehotských poľovníkov. Tí žijú aj bohatým spoločenským životom. Pri príležitosti mesiaca poľovníctva každoročne organizujú posedenie pri guláši. S obyvateľmi Lehoty, ale aj širokého okolia sa stretávajú pri svojej poľovníckej chate. V spolupráci s obcou sa im k nej podarilo vybudovať spevnenú cestu, takže ľudia sa k chate autami dostanú aj v daždivom počasí. V otcových šľapajach kráča aj jeho syn Ľuboš. Okrem iného je vlastníkom chovnej stanice českých fúzačov. V minulom roku sa mu dvoch podarilo predať až do Francúzska. Ondruškovci sú aj chovateľmi králikov divých. Chcú ich vrátiť do revíru v okolí Lehoty, kde tieto králiky kedysi v hojných počtoch žili.


Predsedom Slovenského zväzu chovateľov v Lehote je Peter Moravčík. V roku 2007 oslávia tridsiate výročie svojej existencie. „V minulom roku sme zorganizovali propagačnú výstavu, na ktorej dominovali králiky, holuby, vodná i hrabavá hydina, ale aj exotické vtáctvo,“ prezradil. On osobne je chovateľom exotického vtáctva a okrasných bažantov.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 34 287
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 305
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 545
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 128
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 020
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 607
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 954
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 694
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 647
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Antigénové testovanie na koronavírus SARS-CoV-2.

Opakovaným testovaním chce spoločnosť prispieť k zabráneniu šírenia nákazy a ochrane svojich zamestnancov a ich rodín.

20 h

Vakcínu dostali aj pracovníci, ktorí sa starajú o klientov zariadenia.

17 h
Ilustračné foto.

Výnimky stanovuje dekan fakulty v nadväznosti na podmienky a možnosti príslušného študijného programu.

20 h
Ilustračné foto.

Záujemcovia sa môžu stále hlásiť na mestskom úrade mailom i telefonicky.

20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

23 h

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

21 h

Muža našli už bez známok života.

21. jan

Niektorým ľuďom sa nepáči, aké druhy stromov prievidzská samospráva sadila v rámci náhradnej výsadby. Preto pripravili petíciu.

21. jan

Už ste čítali?