Písmo:A-|A+
diskusia (0)
„Minulý rok sme oslávili 20. výročie,“ hovorí riaditeľka – akademická sochárka Rozália Darázsová. „Pod názvom Jubilejné talentárium sme usporiadali oslavy s bohatým kultúrnym programom. Pri tejto príležitosti plánujeme vydať publikáciu o našej škole. Mestské zastupiteľstvo nám na ňu schválilo finančnú pomoc.
Záver roka 2004 bol v znamení bohatej spoločenskej aktivity skupiny nadšencov zo základnej umeleckej školy (ZUŠ), ktorá vyústila do založenia občianskeho združenia ARTCENTRUM Hurbanovo. Priaznivci sa tešili z vydarených akcií, akou bol i poetický večer Petra Vilhana a Jána Bulíka, spojený s vernisážou výstavy pastelov ak. maliara Dana Szalaiho. Veľký úspech malo stretnutie členov divadla Špagát. Akcie sponzorovali zakladajúci členovia občianskeho združenia. December bol zameraný na prípravu projektov na rok 2005. „Požiadali sme o podporu dvoch projektov - výstavnú činnosť galérie a letné tvorivé dielne. Vo vlastnej réžii sme usporiadali dve výstavy – Sklo Bélu Ferdicsa a Medaily Rozálie Darázsovej,“ hovorí riaditeľka.
V rámci Hurbanovských kultúrnych dní sa v spolupráci s rodičovským združením uskutočnila akcia Bonjour monsieur Árpád Feszty. Pri príležitosti 150. výročia narodenia tohto umelca, rodáka z Hurbanova, sa konalo podujatie v školskej záhrade, na ktorom vystúpil akordeónový súbor školy. Árpád Feszty je autorom najväčšieho kruhového panoramatického obrazu v Európe. „Na dvore sme postavili jurtu, okolo ktorej boli uložené tabule určené na maľovanie. Žiaci používali dve farby a treťou farbou prispel do diela jeho sused. Cieľom bolo vytvoriť výtvarnú komunikáciu, nazvali sme to výtvarný dialóg,“ dopĺňa informácie riaditeľka.
Finančne a organizačne najnáročnejšou akciou boli letné tvorivé dielne. Tretí ročník absolvovalo 36 výtvarných nadšencov, ktorí pracovali pod vedením skúsených lektorov v rôznych odborných skupinách. Arnold Gerendás zaúčal záujemcov do tajov hrnčiarskeho remesla, akademická sochárka Rozália Darázsová viedla sochársku dielňu. Zuzana Serbáková, poslucháčka pražskej univerzity, viedla dielňu textilnú, Silvia Tóthová skupinu najmladších detí, Juraj Svitek pomáhal pri výrobe rôznych konštrukcií z drôtu a medených šperkov, Magdaléna Serbáková mala na starosti skupinu maliarov. Na záver podujatia sa za účasti širokej verejnosti konala vernisáž výstavy vytvorených diel.