Na bráne nitrianskej nemocnice visí od piatka rána oznámenie o štrajku. Zapojilo sa do neho vyše osemsto zamestnancov, ktorí sú označení oranžovými visačkami s nápisom Štrajk. V piatok doobeda sme na viacerých oddeleniach našli oznamy, že pacientom bude poskytnutá iba neodkladná starostlivosť. Fakticky to znamená, že nemocnica išla na „víkendový režim“. Popoludní oznamy prelepili: „V súvislosti s prebiehajúcim štrajkom budeme pracovať tak, aby nebola bezprostredne ohrozená ochrana života a zdravia ľudí.“
Zmena textu súvisela s vyjadreniami ministra zdravotníctva, ktorý od riaditeľov požadoval, aby aj počas štrajku zabezpečili plnú prevádzku nemocníc. Ak by to neboli schopní zvládnuť, má zdravotnú starostlivosť zabezpečovať iné zdravotnícke zariadenie. Konkrétne v prípade Nitry novozámocká nemocnica. Prevoz pacientov do Nových Zámkov mali realizovať nitrianske sanitky. Lekári sa však logicky pýtajú, kto by bol zodpovedný za pacienta počas prevozu.
V duchu hesla „kto štrajkuje, nemá nárok na mzdu“ mali zostať štrajkujúci zamestnanci doma. „Keby sme dodržali tento ministrov príkaz, tak nitrianska nemocnica ide do kolapsu. My sme sa rozhodli vypomôcť riaditeľovi v tom, že budeme robiť systémom rozšírenej ústavnej pohotovostnej služby. Žiadny pacient nezostane nevyšetrený. V praxi to znamená, že mu poskytneme zdravotnú starostlivosť v súlade s článkom 40 Ústavy – aby bolo každému občanovi zachované jeho právo na zdravotnú starostlivosť,“ povedal nám predseda štrajkového výboru - prednosta chirurgickej kliniky Emil Bakoš. Dodal, že ak príde pacient s problémom, ktorý nie je urgentný, lekári mu vysvetlia situáciu v nemocnici. „Väčšina pacientov v piatok pochopila, o čo ide, a sami povedali, že prídu neskôr - po Veľkej noci. Žiadny nátlak sme na nich nerobili.“
Prednosta uviedol, že v piatok bolo v činnosti deväť operačných sál: operovali sa nádorové ochorenia, akútne stavy a dooperovali sa aj pacienti, ktorí boli do nemocnice prijatí v priebehu týždňa. Ako to bude s plánovanými vopred objednanými operačnými zákrokmi tento týždeň? Lekári vraj nikomu netelefonovali, aby ho odriekli. „Ďalší postup bude závisieť od zdravotného stavu pacienta. Rozhodneme o ňom na základe vyšetrenia. Ak bude mať čo len najmenšie ťažkosti, prijmeme ho.“
Na štrajkujúcich v nitrianskej nemocnici vedenie žiadny nátlak nerobilo. Uznáva, že štrajk je legálny. Ako sme už spomenuli, zapojilo sa do neho vyše osemsto z 1100 zdravotníkov. Nepridali sa úradníci ani pracovníčky kuchyne. Technickí zamestnanci vyjadrili štrajkujúcim písomnú podporu. Takáto jednota vraj ešte v nitrianskej nemocnici nebola. „Do štrajku sa proklamačnou formou zapája aj záchranná služba, podporujeme svojich kolegov,“ povedal nám tajomník štrajkového výboru Martin Ballay.
Keďže zamestnanci nitrianskej nemocnice aj počas štrajku pracujú, majú podľa riaditeľa Viktora Žáka nárok na mzdu. V piatok však zostávalo ešte mnoho otázok otvorených. Niektoré sestričky sa preto údajne zo štrajku odhlásili. „Mali obavy, že prídu aj o tie malé platy, ktoré dostávajú“. Podľa prednostu Bakoša lekári uvažovali, že ak štrak potrvá dlh-
šie, mohli by sestričky prejsť len do štrajkovej pohotovosti.