Písmo:A-|A+
diskusia (0)
EVAKUOVALI DETSKÝ DOMOV
V pondelok 3. apríla z detského domova v Štúrove evakuovali všetkých päťdesiat detí, vychovávateľov a ďalší personál zariadenia. Domov leží priamo v prístave, ktorý ohrozuje rozvodnený Dunaj. Autobus odviezol obyvateľov domova do internátu Stredného odborného učilišťa na Ulici svätého Štefana. Pre deti tam pripravili štvorposteľové izby a potrebné priestory. Zabezpečili stravu a ďalšie služby. Vedenie domova odhaduje, že do vlastných priestorov sa budú môcť vrátiť asi po desiatich dňoch. O všetkom však rozhodne Dunaj. Jeho úroveň kulminovala vo výške 762 centimetrov, do dosiahnutia hranice ochranného múra mesta chýbalo 22 centimetrov. V noci hladina klesla o približne desať centimetrov, podľa vodohospodárov Dunaj má už v tomto úseku kulmináciu za sebou. „Výšku hladiny meriame každé dve hodiny vo dne, v noci. Situácia v meste je pokojná, ľudia sú presvedčení, že náš ochranný betónový múr vydrží a vodu z Dunaja do mesta nepustí. Poklesom hladiny sa zvýšila aj rezerva na ochrannom vale a, čo je dôležité, zmenšil sa tlak vody na múr,“ informoval primátor Štúrova Ján Oravec.
NAMIESTO STOROČNEJ PRIŠLA SPODNÁ VODA
V sobotu 1. apríla hladina Dunaja v Komárne stále stúpala, očakávaná kulminácia však nenastala. O 15. hodine tam namerali 785 centimetrov. Objavili sa už aj priesaky, zatiaľ však nezasiahli ľudské obydlia. Ako informoval riaditeľ Závodu vnútorných vôd Komárno Juraj Fekete, najväčšie problémy boli v Kolárove a Komoči, kde Váh presiakol do zeme v blízkosti hrádzí a zaplavil poľnohospodársku pôdu a niekoľko záhrad.
K storočnej vode sa priblížil Váh v Kolárove, kde 2. apríla ráno namerali 858 centimetrov. Podľa predpovede v pondelok mali hladiny dosiahnuť maximá a potom začať klesať. V utorok 4. začal Váh v Kolárove klesať. „Situácia sa však zlepšuje len v korytách, okamžite po poklese hladiny sa intenzívnejšie tlačia na povrch podzemné vody,“ povedal riaditeľ Juraj Fekete.
V Kolárove už zaplavilo zhruba 800 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Pod vodou sú aj záhrady a pivnice domov. Do rána 6. apríla klesol Váh v Kolárove o 30 centimetrov na úroveň 814 centimetrov. Zaplavilo zhruba 1 200 hektárov pôdy, postihnuté sú aj ďalšie obce v okolí Váhu, domy zatiaľ zaplavené neboli. „Krízový štáb tieto miesta monitoruje a podnikne ochranné opatrenia, ako je napríklad dezinfekcia,“ povedal Fekete. Spodné vody sa totiž môžu dostať aj do studní s pitnou vodou.
TRETINA ZEMNÉHO POD VODOU
„Spodná voda,“ lakonicky, so známkami únavy v hlase skonštatoval v piatok 7. apríla pre Naše novosti starosta Zemného Ján Bób. „Také niečo si nepamätajú ani najstarší obyvatelia. V rokoch 1997 aj 2002 bola hladina Váhu ešte vyššie, lenže to bolo v lete, keď spodné vody mali kam vsakovať. Od piatka 31. marca je u nás vyhlásený najvyšší stupeň povodňovej aktivity - stav ohrozenia. Voda ohrozuje 50–60 domov, zaliate sú polia, záhrady, asi tretina plochy je pod vodou. Na viacerých miestach sme museli presekať cesty, rozobrať chodníky a mosty, rozširovať odvodňovacie jarky alebo krížom cez cestu vytvoriť nové kanály, aby voda mala kam odtekať. Okolo domov sme uložili približne 5 000 vriec s pieskom – všetky, ktoré sme vedeli zaobstarať. Trochu pomohli, ale spodnej vode ťažko zabrániť. Veľké škody vznikli na pozemkoch a komunikáciách, viacero domov má pukliny, jednu rodinu sme museli evakuovať.“
Okrem dobrovoľníkov a obecných mechanizmov pomohla hlavne technika z tunajšieho poľnohospodárskeho družstva. Ľudia pomáhali jeden druhému, vyskytli sa však aj konflikty, keď bolo treba presvedčiť majiteľa, že práve cez jeho záhradu či pozemok treba vykopať odvodňovací rigol. „Treba vyčistiť systém odvodňovacích kanálov v extraviláne obcí až k Váhu,“ tvrdí Ján Bób. „Kým ich malo na starosti Povodie Váhu, urobili to aspoň každý druhý rok - teraz prešli do správy hydromeliorácií, ktoré to nestihli. Zanesené kanály nevládzu také množstvo spodnej vody odviesť. Na vlastné náklady sme časť kanálov vyčistili a monitorujeme ich stav.“ Podobné problémy mali aj v susednej Komoči.
Obe obce sú paradoxne členmi Mikroregiónu Cergát – Váh, ktorý vznikol pred niekoľkými rokmi práve s cieľom obnoviť systém odvodňovacích kanálov. Zatiaľ neuspel.