Lekári sa zhodujú, že nikto nezostane nevyšetrený. Ak ide o neurgentný prípad, vysvetlia mu súčasnú situáciu. Väčšina vraj pochopí a na plánovanú objednanú operáciu z vlastnej vôle nenastúpi.
„Žiadnu sťažnosť sme zatiaľ v súvislosti so štrajkom nezaznamenali,“ povedal nám vo štvrtok riaditeľ Viktor Žák. Počas veľkonočných sviatkov išla nemocnica na víkendový režim.
Ako nám povedal predseda štrajkového výboru Emil Bakoš, štrajk potrvá minimálne do stredy. Dovtedy by mala k požiadavkám štrajkujúcich zaujať stanovisko vláda. Rokovať s ňou je splnomocnený celoslovenský štrajkový výbor, ktorý zdravotníci vytvorili zo
štrajkových výborov jednotlivých nemocníc. Ak sa rokovania do 19. apríla neuskutočnia, sú lekári pripravení zvoliť zákonné metódy štrajku, ktoré budú mať „oveľa tvrdšie dopady“.
Pracovníci nitrianskej nemocnice sa neobávajú, že im súd predbežným opatrením obmedzí právo na štrajk, ako sa to stalo v Bratislave. Riaditeľ Viktor Žák sa totiž na súd neobrátil. Zdravotníci v Nitre by mali dostať aj mzdu, pretože počas štrajku pracujú.
Štrajkujúci požadujú navýšenie platov, zastavenie transformácie verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, zabezpečenie dostupnosti zdravotníckych služieb každému pacientovi a doplnenie chýbajúcich zdrojov do zdravotníctva. Na podporu týchto požiadaviek napísal Štrajkový výbor Fakultnej nemocnice Nitra otvorený list, ktorý zaslal prezidentovi, premiérovi, zastupujúcemu predsedovi parlamentu a ombudsmanovi. Okrem iného sa v ňom uvádza, že zodpovednosť za zlú situáciu v zdravotníctve nesie vláda, nemala by sa preto posúvať na riaditeľov nemocníc.