Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Ako hodnotili nitriansku nemocnicu pacienti?

Všeobecná zdravotná poisťovňa robila medzi svojimi poistencami prieskum. Zaujímalo ju, ako hodnotia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Na základe ich odpovedí vypracovala rebríček.

Nitrianska fakultná nemocnica v ňom nedopadla dobre – spomedzi 110 nemocničných zariadení sa ocitla na 99. mieste, teda dvanásta odspodu.

Vypĺňali dotazníky
Poistenci sa vyjadrovali k správaniu a starostlivosti zo strany personálu, hodnotili kvalitu ubytovania a stravy aj spokojnos so zdravotnou starostlivosou (subjektívny pocit o úspešnosti lie-
by).
Poisova robila prieskum od 27. decembra 2005 do 15. februára 2006 na náhodne vybraných poistencoch, ktorí v priebehu minulého roka absolvovali liečbu v niektorej nemocnici alebo v kúpeľnom zariadení na Slovensku. Oslovila ich písomne a požiadala ich, aby vyplnili dotazník.
Ako sme sa doítali na internetovej stránke Všeobecnej zdravotnej poisovne, dotazník urený pre poistencov, ktorí sa lieili v nemocnici, obsahoval celkovo štrnásť otázok. „Prvých dvanásť otázok bolo zameraných na hodnotenie nemocničného zariadenia z pohľadu pacienta a ich výsledky tvorili súčasť syntetického indexu hodnotenia nemocnice.“
Všetky indexy nadobúdali hodnoty z intervalu 0 až 100, pričom 100 znamená najväčšiu spokojnosť. Z rebríčka nemocníc sme vyčítali, že súhrnné indexy sa pohybovali v rozmedzí od 94,457 do 73,568.
Obohatia nemocničnú stravu
Nitrianska fakultná nemocnica má súhrnný index 81,414. „Nedopadli sme dobre, výsledok podrobujeme dôkladnej analýze,“ reagoval riaditeľ nemocnice Viktor Žák.
Vedenie nemocnice sa zhodlo, že prieskum medzi zopár náhodne vybranými pacientmi nemôže byť nikdy objektívny. „Ďalšou vecou je, že niekde odpovedalo až 150 ľudí, u nás ich bolo len 76. Ťažko povedať, či je to dosť veľká vzorka, keď sme mali vlani celkom 28 410 hospitalizovaných pacientov,“ zauvažoval Žák. „Pravdou tiež je, že rozdiely medzi indexami jednotlivých nemocníc sú malé. Napriek tomu ma veľmi mrzí, že sme v dolnej časti rebríčka. Urobím všetko pre to, aby sa to zmenilo.“
Pacienti na celom Slovensku hodnotili najhoršie kvalitu nemocničnej stravy – priemerný index dosiahol len 72,55. „Aj my sme dopadli najhoršie práve v tejto oblasti, potom nasledovalo ubytovanie,“ bilancoval Viktor Žák. Námestníčka Ľubica Piesecká dodala, že na gremiálnej porade primárov a vrchných sestier sa už hovorilo o konkrétnych opatreniach. Bude medzi ne patriť aj obohatenie stravy najmä o jogurty a ovocie. „Uvažovalo sa aj o zákuskoch, ale diétna sestra je vyslovene proti tomu, vymyká sa to z racionálnej výživy,“ uviedla Piesecká. Obohatenie stravy si mesačne vyžiada približne o 100-tisíc korún vyššie náklady.
V nitrianskej fakultnej nemocnici majú problém aj s udržaním teploty jedla, pretože oddelenia nie sú v jednom monobloku s kuchyňou, ale sídlia vo viacerých pavilónoch. Kým sa tam strava dostane, klesne vraj jej teplota aj o 20 stupňov. „Budeme to zrejme riešiť tak, že každý pacient dostane svoju porciu v termoporte. Náklady na ich zakúpenie odhadujeme na minimálne 4 milióny korún,“ konštatoval riaditeľ. Námestníčka Melanie Beťková dodala, že dovtedy sa budú aspoň taniere predhrievať v mikrovlnke, ktorá je na každom oddelení. Ak má pacient záujem, môže si v nej aj sám ohriať porciu. Mikrovlnky by vraj preto mali byť voľne prístupné na chodbe. Prax je však iná - na dvoch oddeleniach, ktoré sme minulý týždeň navštívili, ich mali zamknuté v kuchynke. Dôvod je logický: kradne sa. Sestra z I. interného nám povedala, že im približne pred štyrmi rokmi ukradli práve mikrovlnku. Rovnako údajne dopadli na traumatológii. Podobné skúsenosti majú tiež na chirurgii. „Musíme mať pripevnený televízor aj kvety, inak by zmizli. Raz sme dokonca prichytili zlodeja, ako chcel z oddelenia odniesť stoličku. Ukradli nám aj ovládač na televízor, príbory, šálky... A čo zmizne, to musíme zaplatiť,“ zhodli sa zdravotné sestry z chirurgie. Dodali, že každému pacientovi na požiadanie stravu zohrejú.
„Pokiaľ ide o ubytovanie, postupne všetky objekty rekonštruujeme. Momentálne sa púšťame do prerábky poslednej budovy - psychiatrie. Postupne by mala byť na každej klinike aspoň jedna nadštandardná izba,“ informoval riaditeľ Viktor Žák.
Listové zásielky s dotazníkmi boli odoslané viac ako 20-tisíc poistencom VšZP zo všetkých regiónov SR. Dosiahnutá návratnosť bola na úrovni takmer 42%. Do vyhodnotenia bolo započítaných minimálne 67 vrátených a úplne zodpovedaných dotazníkov na jedno zdravotnícke zariadenie. „Prieskum nebol realizovaný u poistencov liečených v detských zariadeniach, psychiatrických ústavoch, zariadeniach pre liečbu drogových závislostí, dialyzačných lôžkových zariadeniach a liečebniach pre dlhodobo chorých, nakoľko u poistencov liečených vo vymenovaných typoch zariadení boli predpokladané úplne odlišné demografické a osobnostné charakteristiky,“ uvádza sa na internetovej stránke VšZP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
  2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
  3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 467
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 712
  3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 4 597
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 4 352
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 585
  6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 233
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 2 157

Blogy SME

  1. Lukáš Majerčák: Prielom Bialky (POL), Pieniny
  2. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny...
  3. Ľubomír Maretta: Návrat
  4. Miroslav Ferkl: Istoty pretrvali, nekvalita socík nie.
  5. Dušan Koniar: Dohľadanie krásnych, dávno stratených detailov hradu Uhrovec
  6. Kristína Jakubičková: Pozitívne dosahy extrémnej poddimenzovanosti slovenského zdravotníctva
  7. Štefan Vidlár: Kantori a pedagógové!
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 21 545
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 509
  3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 630
  4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 367
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 4 892
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 797
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 2 982
  8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 705
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Lena Kiradžiev, hovorkyňa nitrianskeho súdu.

Na niektoré pojednávania sa účastník bude môcť pripojiť online, avizuje rezort.


5 h
Antonín Stavjaňa v decembri našiel Nitru poslednú v extralige, napokon ju doviedol do vyrovnaných štvrťfinálových zápasov s Košicami.

Kluby, ktoré by si s Nitrou vymenili fanúšikov, potichu stoja v rade.


19 h

Registrácia je grátis, v hre sú lukratívne ceny.


24 h
Poliklinika NSK Šaľa

Predošlý riaditeľ bol odvolaný v januári.


27. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Lukáš Majerčák: Prielom Bialky (POL), Pieniny
  2. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny...
  3. Ľubomír Maretta: Návrat
  4. Miroslav Ferkl: Istoty pretrvali, nekvalita socík nie.
  5. Dušan Koniar: Dohľadanie krásnych, dávno stratených detailov hradu Uhrovec
  6. Kristína Jakubičková: Pozitívne dosahy extrémnej poddimenzovanosti slovenského zdravotníctva
  7. Štefan Vidlár: Kantori a pedagógové!
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 21 545
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 509
  3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 630
  4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 367
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 4 892
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 797
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 2 982
  8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 705
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu