a. Stopy po stredovekom osídlení potvrdzujú staroslovanské popolnicové hroby a vecné nálezy pochádzajúce z 10. storočia. Predpokladá sa, že katastrálny názov Pohanský cintorín možno datovať do tohto obdobia. Už niekoľko storočí považujú obyvatelia obce toto nálezisko za pohrebné miesto panovníka Taksonya, po ktorom bola obec pomenovaná. Prvá písomná zmienka sa nachádza v popise diakovského chotára v listine z roku 1138, v ktorej sa Matúškovo spomína ako pozemok bratislavského hradného ľudu. V záznamoch z Prayovho kódexu sa uvádza, že v 13. storočí stála v centre obce kaplnka. V roku 1971 bola obec bez súhlasu občanov administratívne pričlenená ku Galante, samostatnosť opäť získala až koncom roku 1990.
Obec zápasila
s finančnými problémami
Tie sa začali najmä po prevzatí niektorých kompetencií obcou. Starostka obce Marta Mészárosová hovorí, že peniaze chýbali nielen na bežné úlohy, ale najmä na oblasť školstva a opatrovateľské služby. Materskú školu navštevuje päťdesiat, základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským tridsaťdva a s vyučovacím jazykom maďarským dvadsaťštyri žiakov. „Z našej iniciatívy bol vytvorený spoločný stavebný úrad pre vybavovanie agendy na úseku stavebného poriadku pre obce Matúškovo, Veľká Mača, Dolné Saliby, Kajal, Váhovce a Gáň. Stavebný úrad sme vytvorili s tým úmyslom, aby sme našim občanom zabezpečili plynulé vybavovanie žiadostí o vydanie stavebného povolenia a drobných stavebných úprav. Agendu na tomto úseku vykonáva odborná referentka Denisa Ivančíková,“ dozvedáme sa od starostky.
Na začiatku volebného obdobia mali v obci smutnú udalosť. „Deti nám podpálili budovu materskej školy, kde vznikla škoda až za milión korún. Museli sme dva pavilóny zrekonštruovať. Našťastie, podarilo sa nám získať finančnú pomoc zo štátneho rozpočtu, zorganizovali sme aj verejnú zbierku, ako aj verejnú dražbu výtvarných prác našich žiakov,“ povedala starostka Marta Mészárosová. Uviedla, že po prechode kompetencií zo štátu na obce na úseku školstva museli zefektívniť chod škôl v obci, a tak sa rozhodli pre rekonštrukciu materskej
školy a triedy zo základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským premiestnili do budovy materskej školy. V spomínanej budove je vytvorená školská jedáleň a školský klub detí. V minulom roku z prostriedkov projektu „Otvorená škola“ vybudovali pre žiakov telocvičňu. Finančné problémy obecné zastupiteľstvo úspešne rieši. Svedčia o tom realizované a rozpracované investičné akcie a v neposlednom rade každodenný plynulý chod obce. Z obecného rozpočtu sa vo veľkej miere prispieva napríklad na zabezpečenie úloh z oblasti životného prostredia, hlavne na odstránenie a zneškodňovanie tuhého domového odpadu, na údržbu miestnych cintorínov a verejných priestranstiev. Ako prvým sa im z prostriedkov Sapard podarilo získať financie na opravu komunikácií. Za peniaze z Európskej únie zrekonštruovali štyri cesty.
Problémy, ktoré im robia veľké starosti, sú majetko-právneho charakteru. Obec nemá vo svojom vlastníctve pozemky, na ktorých by mohla realizovať rozvojové plány. Na začiatku tohto roka obecné zastupiteľstvo odsúhlasilo začatie prípravných prác pre stavebný obvod v obci s približne dvadsiatimi piatimi stavebnými pozemkami. „Matúškovo leží na veľmi dobrom mieste, v blízkosti Galanty a Bratislavy, má vybudovanú infraštruktúru. Preto je veľký záujem o individuálnu bytovú výstavbu. V tomto smere sme urobili veľký kus práce, pripravili sme územný plán rozvoja obce s rozšírením hraníc intravilánu. Územný plán je schválený, avšak väčšina pozemkov je v súkromnom vlastníctve a ich majetko-právne vysporiadanie je veľmi zložitý proces z hľadiska finančného, ako aj z dôvodu podielového spoluvlastníctva veľkého počtu vlastníkov,“ poukazuje na neľahké riešenie niektorých zámerov. V súčasnosti majú pripravenú projektovú dokumentáciu na riešenie bezpečnosti dopravy v obci Matúškovo. Obec si v marci podala žiadosť o financie z Nórskeho finančného mechanizmu, určené na realizáciu tejto akcie s rozpočtovým nákladom dvadsať miliónov korún. „V rámci tohto projektu plánujeme dobudovať infraštruktúru na Hlavnej ulici a na námestí obce. Naším zámerom je vytvorenie oddychovej zóny a zaistenie bezpečnosti chodcov a cyklistov na veľmi frekventovanom úseku Hlavnej ulice a námestia,“ hovorí starostka. Dodala, že v obci je realizovaná hlavná kanalizačná sieť. V súčasnosti sa na ňu napájajú jednotlivé domácnosti.
Centrom podujatí
je dom kultúry
V Matúškove nechýba kultúrny dom. Je centrom mnohých podujatí. Kultúrnu činnosť organizujú spoločenské organizácie v spolupráci s obecnou samosprávou: MO Csemadok – pod vedením Eugena Pappa, MO Matice slovenskej – pod vedením Štefana Pakšiho, Klub dôchodcov – pod vedením Vincenta Fortuníka, Matúškovská mládežnícka organizácia – pod vedením Petra Horvátha. Mládežnícka organizácia organizuje už tradičnú akciu – stretnutie hudobníkov na štadióne. Klub dôchodcov a MO Slovenského zväzu telesne postihnutých usporadúvajú pravidelné zájazdy a posedenia. Občania majú k dispozícii bohatú obecnú knižnicu. V kultúrnom dome je od minulého roku verejnosti sprístupnená internetová miestnosť, teraz už s dvomi počítačmi. Dedina organizuje niekoľko zaujímavých podujatí, z ktorých najobľúbenejší je Obecný deň, kedy sa občania zabávajú, je pripravený hodnotný kultúrny program a zábavné akcie, ako napríklad súťaž vo varení guláša, hry pre deti a ďalšie zaujímavosti. Organizujú ich vždy koncom júla.
Okrem týchto aktivít funguje v dedine obecný futbalový klub, v ktorom vyvíjajú športovú činnosť žiaci, dorastenci aj dospelí. Predsedom futbalového klubu je Ing. Daniel Varga.