Nájomníci z Tekovskej bytovky v Zlatých Moravciach požiadali o vrátenie finančnej zábezpeky, ktorú od nich vybralo bývalé vedenie Mesta. Celková suma je takmer jedenásť miliónov korún. Na Mestský úrad už doručili predžalobnú upomienku. Sú presvedčení, že zábezpeku približne 300-tisíc korún od každej rodiny vybrali nezákonne, to isté si myslí aj primátorka. Bývalé vedenie Mesta zasa oponuje, že len využilo všetky právne podložené možnosti na získanie prostriedkov na prefinancovanie výstavby bytovky.
Zaplaťte alebo prídu ďalší
Ľuboš Michalík z bytovky zaplatil za svoj byt zábezpeku takmer 330-tisíc korún. Je to preňho obrovská suma, ale po štrnástich rokoch bol rád, že si s rodinou našiel vhodný byt. Hovorí, že do platenia bol dotlačený. Buď zábezpeku zloží, alebo prídu ďalší záujemcovia, povedali mu údajne. „V tom čase neexistoval žiaden zákon, na základe ktorého by od nás peniaze mohli vybrať. Súčasný právny poriadok pripúšťa, že sa môže vybrať zábezpeka vo výške maximálne ročného nájmu, čo by v mojom prípade predstavovalo 29-tisíc, a nie 329-tisíc korún,“ konštatuje.
„Nikto nezaplatil zábezpeku nasilu, Mesto vtedy nemalo financie a tie peniaze boli podmienkou, aby sa mohla bytovka dostavať. S tým nájomníci súhlasili,“ oponuje mestský poslanec Štefan Valkovič. Argumentuje, že pri výstavbe bytovky sa jej konečná cena navýšila asi o šesť miliónov. Dôvod? „Robili sa garáže, ktoré v základnom projekte neboli, urobili sa dva byty pre vozíčkarov a zdvíhacie rampy. Len jedna rampa stojí podľa mojich informácií okolo pol milióna,“ povedal poslanec. Nemyslí si, že vybratie zábezpeky bolo protiprávne. „Nech o tom rozhodne súd.“
Aj ďalší poslanec predpokladá, že zábezpeka nebola zložená pod nátlakom. „Nátlak na nájomníkov, ktorí v nej chceli bývať, určite bol, ale len ich vlastný, vnútorný. Zaplatili, aby mali bývanie,“ povedal Jozef Predáč.
Boja sa, že prídu o státisíce
Peniaze Mesto zobralo pred piatimi rokmi a nájomníkov uistilo, že po troch rokoch sa otvorí otázka, ako sa ďalej s financiami naloží. Nájomníci tvrdia, že od zaplatenia peňazí sa s nimi o vloženej sume nikto nerozprával. „Susedovi raz meškala výplata, chcel, aby sa v tom mesiaci na jeho nájomné použili peniaze z vloženej zábezpeky. To mu ale neumožnili. Okrem toho sa zistilo, že z 11-miliónovej zábezpeky je na účte 2,3 milióna, zaujímalo by ma, kam zmizli ostatné peniaze,“ pýta sa Michalík. Budúci rok uplynie trojročná premlčacia doba a obyvatelia sa obávajú, že o svoje peniaze dovtedy definitívne prídu. „Nemôžu o ne prísť, veď je to zmluvne podložené,“ skonštatoval Valkovič.
Právnická kancelária z Nitry, ktorá si neželá uviesť svoj názov, prišla k záveru, že Mesto neoprávnene zadržiava nájomcami poskytnuté financie. K podobnému záveru dospeli podľa Michalíka ďalší štyria právnici.
Advokátska kancelária z Nitry odporučila nájomcom podať žalobu. Právnik Imrich Hurinský zo Štátneho fondu rozvoja bývania tvrdí, že peniaze sa vybrali v rozpore so zákonom. „Finančná zábezpeka vo všetkých prípadoch bola vyberaná absolútne v rozpore so všetkými právnymi predpismi,“ konštatuje Hurinský. Podľa neho dnes zákon umožňuje vybrať maximálne ročné nájomné, to sa však môže použiť len na úhradu nezaplateného nájmu a každý užívateľ musí byť vedený na osobitnom účte, čo sa v spomínanom prípade nestalo. Hurinský dokonca označil jeden z článkov zmluvy za „absolútny blud“, ktorý je podľa neho príčinou toho, že zmluva je od začiatku neplatná.
Zateká a netesní
Bytovka navyše nie je v najlepšom stave, nájomníci sa sťažujú, že v nej zateká a netesnia okná. „Mali sme na podlahe zrniečka, ktoré sa chodením po dlážke predierali na povrch. Spísalo sa to, ale opravu podlahy sme si museli spraviť na vlastné náklady,“ povedala Beáta Szegényová. Sťažuje sa tiež na zlé tesnenie okien. „Vložíme do bytu peniaze, myslíme si, že všetko bude v poriadku, a takto sme oklamaní,“ dodala. „Bývam v podkrovnom byte a každú zimu sa mi na oknách objavuje pleseň,“ povedal Dušan.
„Je to katastrofa, bývať v takýchto podmienkach s polročným dieťaťom nie je žiadna výhra. Vážne uvažujeme, že odtiaľto odídeme, keď sa s tým nezačne niečo robiť,“ povedala Zuzana Gajdošová. Tvrdí, že z vedľajšieho vchodu sa už rodina odsťahovala, pretože deti mali alergiu na plesne.
Problémy s bytovkou sú vraj od začiatku, dlho nebolo nikoho, kto by opravil zatekajúcu strechu. „Na byt sme čakali naozaj dlho, roky sa v Zlatých Moravciach nestavalo. Toto bola jediná možnosť, ako dostať nový pekný byt, ale asi nám to za to nestálo,“ konštatuje Zuzana Gajdošová.
Komu a za koľko predajú byty?
Poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve súhlasili s odpredajom bytov nájomcom. Primátorka Serafína Ostrihoňová ich na zasadnutí obvinila, že chcú, aby sa bytovka odpredala jednotlivcovi. „Bytovku chce kúpiť jednotlivec, ktorý deklaroval, že ju opraví, až keď bude jeho,“ povedala Ostrihoňová poslancom. Tí obvinenie odmietli.
Financie z odpredaja bytov sa mali – podobne ako pri predaji polikliniky – použiť na vrátenie dotácie a zaplatenie sankcií za Tekovskú bytovku. Nebolo však jasné, komu presne a za akú cenu sa majú byty odpredať. Preto sa poslanci snažili uznesenie zrušiť a nahradiť ho novým, do ktorého by sa cena a mená kupujúcich doplnili. „Primátorka o tom neumožnila hlasovať. Otázka zrušenia uznesenia je ale aktuálna preto, aby sa zabránilo nejednoznačným predajom,“ povedal poslanec Jozef Predáč. Ubezpečil, že poslanci nie sú proti odpredaju bytov, musia byť ale stanovené presné podmienky.
Znalecké posudky na byty, ktoré si dali urobiť nájomníci a Mesto, sa pohybujú vo výške do milióna korún. „Znalec určil hodnotu môjho bytu na 800-tisíc, keďže som už vložil zábezpeku, vychádza mi z toho, že asi 41% bytu som si už zaplatil,“ vraví Ľuboš Michalík. Poslanci si ale myslia, že byty majú omnoho vyššiu cenu - asi 1,5 milióna. Argumentujú tým, že do výstavby boli vložené určité financie a náklady na bytovku sa musia vrátiť.
Okrem toho tvrdia, že by nebolo spravodlivé, aby šesť bytov, ktoré sa už dávnejšie odpredali, malo oveľa vyššiu predajnú cenu ako ostatné byty.