Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Policajti najčastejšie poku-
tovali dopravné priestupky
(18 prípadov), použiť technické prostriedky na zamedzenie odjazdu vozidla nemuseli ani raz. V 15 prípadoch sa zaoberali rušením nočného kľudu. Vzhľadom na počet policajtov však počas týždňa nie je možné obsadiť všetky nočné služby, a preto sa tento druh priestupku rieši v rámci možností. Ďalej riešili jedenásť priestupkov proti majetku (krádeží), pri známych páchateľoch udelili blokové pokuty. V ôsmich prípadoch zasahovali pri susedských sporoch, kvalifikovaných ako úmyselné narúšanie občianskeho spolunažívania, šesťkrát riešili zakladanie čiernych skládok. Ostatné prípady sa týkali znečisťovania verejného priestranstva, porušovania všeobecne záväzných nariadení Mesta, neoprávneného predaja tovaru a úmyselného uvedenia nepravdivého údaju (krivá výpoveď).
VEĽA PRIESTUPKOV PÁCHAJÚ MLÁDEŽNÍCI
Podľa poznatkov MsP páchajú veľa neobjasnených priestupkov maloletí, v ich prípadoch však nie je na riešenie upravená legislatíva. Zostáva len priestor na prevenciu. U maloletých prichádza do úvahy oznámenie triednemu učiteľovi, prípadne riaditeľovi školy a vykonanie pohovoru s rodičom. MsP v takýchto prípadoch úzko spolupracuje so školami (v prípadoch záškoláctva), sociálnym oddelením mestského úradu a krajskou kuratelou.
Pohyb väčších skupín maloletých príslušníci MsP monitorujú, poznatky odovzdávajú špe-
ciálnym zložkám polície SR. Vlani vykonali aj fyzické kontroly v pohostinstvách za asistencie „kukláčov“ z Policajného zboru. V rámci prevencie vykonáva MsP prednášky pre školy – od materských až po stredné.
Šurany sú často navštevované mládežníkmi od 15 do 18 rokov zo širšieho okolia. Najčastejšími miestami ich stretávania bývajú pohostinstvá. MsP a štátne orgány vlani kontrolovali najmä podávanie alkoholu mladistvým, v predpoludňajších hodinách sa zameriavali na prípady záškoláctva, požívania alkoholu a gamblerstvo. V noci sa mladiství delikventi najčastejšie dopúšťajú priestupkov poškodzovania majetku, rušenia nočného kľudu a užívania drog. Zistené prípady sa riešia za účasti rodičov a školy. Legislatíva však zatiaľ neumožňuje postihnutie rodiča alebo odpracovanie priestupku na verejnoprospešných prácach.
Vo večerných hodinách polícia kontroluje osoby, po ktorých môže byť vyhlásené pátranie, je na ne vydaný zatykač alebo sa už v minulosti v meste dopustili rôznej trestnej činnosti. Po opustení pohostinstiev sa mládež dopúšťa v podnapitom stave výtržností, rušení nočného kľudu, krádeží, alebo poškodzovania majetku. V niekoľkých prípadoch musela hliadka MsP pohostinstvá uzatvoriť, pretože neboli dodržané záverečné hodiny.
Hliadky MsP hlavne v piatok a v sobotu v noci sledujú miesta, kde sa zdržuje najnebezpečnejšia skupina patologických hráčov a mladých alkoholikov, ako aj podniky, medzi ktorými sa pohybuje mládež, rušiaca nočný kľud.
HROMADNÉ AKCIE
BEZ PROBLÉMOV
Mestská polícia sa v roku 2005 zúčastnila pri zabezpečovaní verejného poriadku na všetkých kultúrnych, spoločenských, športových, cirkevných a iných akciách, ktorých sa zúčastnil väčší počet ľudí. Všetky podujatia sa skončili bez závažných priestupkov či zranení účastníkov. Na žiadosť športových klubov a oddielov (hádzaná, cyklistika, futbal, atletika, jazdecký oddiel a iné) policaj-
ti zabezpečo-
vali verejný poriadok pri všet-
kých športo-
vých poduja-
tiach. V spo-
lupráci s mest-
ským bytovým podnikom a koordinátormi „verejnoprospešných“ pracov-
níkov MsP hliadkovala v rekreačnom areáli Tona. Vďaka častej prevencii nedošlo ku krádežiam ani narúšaniu verejného poriadku.
Mestská polícia v roku 2005 spolupracovala s obvodným oddelením PZ v 158 prípadoch, najmä pri zabezpečovaní miesta trestného činu, dopravných nehodách, zadržaní páchateľov trestných činov, zabezpečovaní akcií na území mesta, výmene informácií a podobne. Okrem toho MsP spolupracovala s kriminálnou políciou, železničnou políciou SR, Národným bezpečnostným úradom SR, úradom vyšetrovania, súdmi, exekučným úradom.
V roku 2005 štátne orgány nepodali žiadne opodstatnené sťažnosti na činnosť mestskej polície ani na jej členov. Jedna občianka mesta sa sťažovala na náčelníka MsP vo veci správe o povesti, ktorú mesto poskytlo v rámci zákona štátnym orgánom. Komisia vytvorená pri MsZ Šurany žiadosť zamietla ako neopodstatnenú.
CENTRUM MESTA
SLEDUJE KAMERA
Od septembra 2005 je v meste v prevádzke kamerový bezpečnostný systém. Otočná kamera s uhlom prevádzkového záberu 270 stupňov monitoruje stred mesta. Kameru v čase služby obsluhuje člen MsP v stálej službe. Po ukončení služby sa kamera nastavuje do režimu stáleho monitorovania vybranej časti s možnosťou prehrávania režimu do 10 dní späť. Keďže pôvodný počítač na MsP nebol schopný udržiavať bežný režim prevádzky aj režim bezpečnostnej kamery, dodávateľská firma polícii bezplatne požičala svoj počítač. V rozpočte polície na rok 2006 sú zahrnuté aj peniaze na zakúpenie počítača určeného iba pre účely bezpečnostnej kamery. Systém priniesol podstatné zníženie páchania trestnej činnosti v centre mesta. Od jeho zavedenia sa stal iba jeden trestný čin, ktorý bol kamerou odhalený.
V budúcnosti treba monitorovací systém rozšíriť o 6 kamier, ktoré by monitorovali oblasti ulíc MDŽ, Krížna, pred stanicou ŽSR, SNP – Školská, SNP – M. R. Štefánika, pred pohostinstvom Šariš. Náklady na každú kameru by podľa polohy a potrebných retranslačných bodov predstavovali asi 70-tisíc korún. Systém potrebuje program asi 15-tisíc korún, ktorý sa plánuje kúpiť v roku 2006.
Správu o činnosti Mestskej polície Šurany poslanci MsZ prijali, viacerí však mali pripomienky k mladistvým, ktorí navštevujú pohostinstvá.
„Ak by sme chceli obsadiť dvadsaťštyrihodinovú službu počas celého týždňa, potrebovali by sme prijať minimálne štyroch ďalších policajtov,“ vyjadril sa primátor Šurian. „V prípade, že dostaneme viac peňazí z podielových daní, mesto môže z rozpočtu financovať dvoch ľudí, na ďalších dvoch by mohli prispieť podnikateľské subjekty. Na monitorovaciu službu kamerového systému môžeme v súčinnosti s úradom práce využiť aj ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou. Ale ako už odznelo, všetko záleží od naplnenia financií podielových daní v budúcich rokoch.“