Nemocnica bola v poslednom období astou témou rozhovorov udí v Nových Zámkoch. K štrajku zdravotníkov sa nepripojila. Údajne však svoje služby ponúkla pacientom, ktorých poas štrajku neprijmú inde, a „na oplátku“ za to dostala štátne dotácie. Na nedávnom rokovaní Mestského zastupitestva Nové Zámky dokonca odznela priama otázka, i niektorí poslanci nemajú podiel na pripravovanej privatizácii nemocnice. O odpovede na tieto otázky sme požiadali riaditea Nemocnice s poliklinikou (NsP) Nové Zámky Mariána Karvaja.
• Preo vlastne zamestnanci neštrajkovali?
V marci sme s Lekárskym odborovým zväzom a Odborovým zväzom pracovníkov v zdravotníctve a sociálnych službách uzavreli riadnu kolektívnu zmluvu pre rok 2006. Zaviazali sme sa v apríli, júli a októbri zvýši mzdy vždy o 2,5 percenta. Už od 1. februára smeo jedno percento zvýšili mzdy personálu oddelení, ktoré dosahovali dobré ekonomické výsledky. Väšina pracovníkov bude ma platy vyššie o 8,5, niektorí o 7,5 percenta. Naši sociálni partneri zasa vyhlásili, že v nemocnici panuje so-ciálny zmier a zriekajú sa akýchkovek nátlakových akcií vrátane štrajku. Šéf zdravotníckych odborov Marián Kollár v Nových Zámkoch bol a snažil sa udí získa pre štrajk. Ak by sa pre rozhodli, ani vedenie by im nemohlo zabráni. Neznamená to, že udia u nás sú spokojní s výškou platov. Lenže ak by sme poas štrajku poskytovali zdravotnícku starostlivos v obmedzenej miere, mali by sme menej výkonov a dostali by sme menej peazí od poisovní. Poda informácie z médií poas štrajku klesli v Bratislave výkony (a tým aj príjmy) na polovicu.
K platom treba ešte doda, že hne, ako dostaneme vyššiu kolektívnu zmluvu, ktorú 19. apríla podpísala asociácia fakultných nemocnícs odborármi, budeme rokova s našimi sociálnymi partnermi. Našu zmluvu prispôsobíme desapercentnému zvýšeniu platov, ktoré žiadali odbory.
• Nehrozí, že deklarovanú ochotu prija alších pacientov budú vaši kolegovia chápa ako úder pod pás?
Ak niekto trpí a má vážny zdravotný problém, nemáme morálne právo ho odmietnu, nech má bydlisko kdekovek. Viac ako štvrtina našich pacientov prichádzaz územia mimo novozámockého okresu. Spádovou oblasou neurochirurgickej kliniky je celé Slovensko, novorodenecká klinika prijíma ažké prípady z dvoch krajov, alšie naše pracoviská pracujú pre niekoko okresov. Táto zásada platí všeobecne a dlhodobo - ak ju niektoré médiá použili v súvislosti so štrajkom, ide len o nedorozumenie.
• Dostala nemocnica v poslednom období mimoriadne štátne dotácie?
V uplynulých mesiacoch sa prideľovali financie na modernizáciu zastaraného prístrojového vybavenia šiestich špecializovaných perinatálnych centier na Slovensku, ktoré poskytujú vysoko nadštardandnú centralizovanú starostlivosť pre rizikových novorodencov. Podľa mojich informácií išlo o sumy rádovo desať a viac miliónov korún. Naša nemocnica v týchto dňoch dostala písomný sľub ministra na pridelenie troch miliónov korún. Sú to účelovo viazané prostriedky na kúpu jedného lôžka s inkubátorom a prístrojovým vybavením pre intenzívnu starostlivosť o rizikových novorodencov.
• Aká je celková technická úroveň nemocnice? Nedávno sa vymenili všetky okná, vetrací systém však údajne obsahuje veľa častí z azbestu.
Technický stav NsP sa snažíme vylepšovať, napríklad aj zateplením a výmenou okien. V januári 2003 sme za plyn zaplatili 4,3 milióna korún, tento január len 2,8 milióna - a to bol plyn oproti vlaňajšku o niečo drahší a január extrémne studený. Vo vetracom ani inom systéme nemocnice žiadne azbestové komponenty nie sú.
• Nemožno tieto zlepšenia chápať ako prípravu na privatizáciu, počas ktorej sa budú „vyberať z koláča hrozienka“ - a medzi nimi aj novozámocká nemocnica?
Minister zdravotníctva notárskou zápisnicou z 15. decembra 2005 listinne založil budúcu akciovú spolonosť. Manažment mali tvoriť traja členovia predstavenstva (medzi ktorých navrhli aj mňa) a šiesti členovia dozornej rady, z ktorých dvoch zvolili naši zamestnanci - ale nik z nich nebol poslancom zastupiteľstva. Dokument mal účinnosť do 15. marca. Keďže vláda vzľhadom na súčasnú politickú situáciu nepokračovala v transformácii štátnych príspevkových organizácií na akciové spoločnosti, platnosť dokumentu vypršala. Všetko je po starom. Ak by aj v budúcnosti vznikla z nemocnice „akciovka“, bola by stopercentnou štátnou spoločnosťou. Členov topmanažmentu (s výnimkou dvoch volených) by mohol minister kedykoľvek vymeniť. Ďalší postup bude pravdepodobne určovať už novávláda.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.
Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.