Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Jeho správa, nedávno zverejnená v odbornom periodiku Bratislava Medical Journal, obsahuje najnovší výskum v oblasti chronobiológie, teda štúdia biologických cyklov, ako je napríklad denný biorytmus, ktorý ovplyvňuje ľudský spánok. Kováč skúmal tri druhy mozgových príhod počas 16 rokov, aby zistil, či počet výskytov mŕtvice v populácii klesá alebo stúpa v nejakom pravidelnom intervale.
Jeho výskum riniesol ovocie. Zistil, že cykly slnečných erupcií, ktoré sa opakujú každých 10,5 roka (čo je priemerný čas medzi vrcholom aktivity slnečných škvŕn a pokojným obdobím), rovnako ako aj sedemročné cykly geomagnetickej aktivity, sa ukázali byť „významnými vo všetkých troch klinických diagnózach“. Vo všetkých prípadoch lekári zaznamenali lineárnu súvislosť medzi ochorením a slnečnou aktivitou.
„V Novozámockej nemocnici pracujem štyridsať rokov. S kolegami sme zistili, že v niektorých dňoch máme aj šesť prípadov mŕtvice, v iných žiadny. Vyšetrili sme cez 6 800 pacientov a hľadali sme periodicity,“ uviedol prednosta Neurologickej kliniky pri Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a NsP Nové Zámky Michal Kováč pre Naše novosti. „Overili sme napríklad, že v období pred splnom Mesiaca sú tri 4,8-dňové periódy s vysokým výskytom cievnych mozgových príhod. Ďalší kolegovi sledovali iné časové periódy - napríklad v Budapešti skúmali dopravnú nehodovosť, pražské pracovisko sledovalo prípady krvácania z nosa. Mnohé výsledky sa podobali našej sezonalite.“
Energia generovaná slnečnými erupciami putuje vesmírnym priestorom prostredníctvom slnečného vetra (prúdu kladne nabitých energetických častíc) a pri dosiahnutí Zeme spôsobuje geomagnetické búrky, teda poruchy v magnetickom poli našej planéty. Stupeň magnetického bombardovania, ktoré môže ovplyvniť elektrické systémy, satelity i televízne a rozhlasové vysielanie, stúpa a klesá v pravidelných časových cykloch.
Hoci M. Kováč nemal v úmysle dokázať priame spojenie medzi slnečnými erupciami a mozgovými mŕtvicami, jeho štúdia podnietila otázky podobného druhu, aké vyvolali predchádzajúce slovenské i české štúdie o biologických cykloch. Na Slovensku istá skupina vedcov v roku 1992 objavila u ľudí sedemročný cyklus črevných parazitických infekcií, čo súhlasí so sedemročným cyklom geomagnetickej aktivity, zatiaľ čo iní vedci v roku 1993 zistili, že u svíň a oviec sa vyskytujú pásomnice v sedemročnom a 12-ročnom rytme. Iná štúdia našla súvislosť medzi potratmi u dievčat v SR a ČR, ktoré sa vyskytovali v 10-ročných cykloch.
„Pre lekára, ktorý sa zaoberá chronobiológiou, sú tieto údaje veľmi zaujímavé a perspektívne sa budú určite využívať viac,“ tvrdí M. Kováč. „Možno podľa nich upraviť dávkovanie niektorých liekov, vystríhať rizikových pacientov, upraviť služby na nemocničných oddeleniach. Zatiaľ tak ďaleko ešte nie sme. Ale všeobecne platí - čím viac rizikových faktorov vzniku ochorenia poznáme, tým viac sa im vieme brániť.“
M. Kováč je členom medzinárodného projektu BIOCOS (BIOsféra a COSmos). Franz Halberg, zakladateľ svetovej choronobiológie a riaditeľ Halbergovho Chronobiologického centra univerzity Minneapolis, ho v predslove k jeho knihe označuje za špičkového vedúceho v štúdiu chronómov. V týchto dňoch prednášal na medzinárodnom seminári v Českej republike, kde astronómovia a geofyzici hovorili o biologických zmenách systémov v súvislosti s astrofyzikou.
Ako uviedla agentúrna informácia, Kováč napísal, že teórie spájajúce ľudské zdravie a časové cykly v prírode sú „tak všeobecne ignorované kvôli nedostatočnému chápaniu inferenčnej štatistiky a chronobiológie medzi lekármi.“ „Je však možné, že takéto premenné budú v budúcnosti monitorované z pohľadu prevencie chorôb,“ dodal. „Štúdia ukazuje, že magneto-periodické mechanizmy treba naďalej skúmať,“ uviedli vedci z Halbergovho centra chronobiológie na americkej University of Minnesota v posudku na Kováčovu prácu. Zároveň ju označili za „prosbu o celosvetový prístup k údajom o chorobnosti, úmrtnosti a pôrodnosti, ktoré predstavujú pre oblasť chronobiológie z veľkej časti nevyužitý poklad“.