Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Okrem ZSŠ sa ho účastnili Stredná odborná škola A. Citroëna Boskovice (Česko) a Instituto tecnico Industriale Statale Martina Franca (Taliansko). Projekt bol zameraný na zmapovanie a prezentáciu prírodného dedičstva v regióne jednotlivých škôl. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v októbri 2003 v Dvoroch nad Žitavou, v rokoch 2004 a 2005 účastníkov hostili talianski a českí partneri. Záverečné ukončenie vo štvrtok bolo prezentáciou finálnych produktov a príležitosťou na bilancovanie. „Naši študenti sa podieľali na príprave materiálov pre publikáciu Náučný chodník Zoborské vrchy, okrem toho prezentovali národné prírodné rezervácie Burdov a Čičovské mŕtve rameno,“ uviedol koordinátor projektu za ZSŠ Peter Patay. „Počas trvania projektu sme publikovali 37 článkov v regionálnych aj centrálnych médiách, natočili film aj reláciu v lokálnej televízii.“
Hosťom stretnutia bol strážca prírody Viktor Mlynek z Národnej prírodnej rezervácie Zoborská lesostep. Podľa jeho vyjadrenia tu evidujú 182 chránených živočíchov, raritou medzi rastlinami je chránený peniažtek Jankov, ktorý na území Slovenska po prvýkrát opísali práve na Zoborských vrchoch. Tunajší náučný chodník museli ochranári opravovať a po vandaloch znovu vybudovať už trikrát.
Na záverečnom stretnutí ZSŠ so svojimi prezentáciami vzstupovali Martina, Norbert, Anna
a Katarína, každý z iného ročníka. „Zloženie tímu sa obmieňalo, každý rok prichádzali mladší,“ hovorí maturantka Katarína Gallová, ktorá sa do projektu zapojila ako druháčka. „Bola to zaujímavá spolupráca, väčšinu projektu si však každý pripravoval sám a spoločne sme vystupovali až na medzinárodných prezentáciách. Najviac si cením, že som si mohla precvičiť angličtinu. Videli sme aj veľa zaujímavého, v Taliansku sme sa dostali úplne na juh, až k „päte“ poloostrova, kam turisti bežne nechodia.“ Katarína sa práve dozvedela, že prvú časť maturitnej skúšky zo slovenčiny urobila na sto percent. Od septembra by chcela študovať pedagogiku.
Angele Entringerovej, učiteľke angličtiny z talianskeho učilišťa v Martina Franca, priniesla trojročná spolupráca aj možnosť porovnať pracovné podmienky pedagógov. „Vaši učitelia majú väčšiu autoritu a vplyv na študentov, u nás sú mnohí veľmi ťažko zvládnuteľní - o to horšie sa s nimi pracuje. Napríklad vedomosti študentov z anglického jazyka sú asi na rovnakej úrovni, avšak my asi na ich dosiahnutie musíme vynaložiť viac úsilia.“
Program záverečného stretnutia sa začal už v pondelok 24. apríla predpoludním. Študenti vyhodnotili doterajšie kontakty, Dvorčania potom navštívili tunajšie televízne štúdio, kde nahrávali reláciu o projekte. „Veríme, že doteraz nadviazané kontakty a priateľstvá budú pokračovať aj ďalej,“ vyjadril sa riaditeľ ZSŠ Róbert Kóta.