Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Viacerí sedia v manažérskych a jeden dokonca v ministerskom kresle. V piatok na pôde školy okrem iných privítali primátora Nových Zámkov Gejzu Pischingera, ktorý tu kedysi tiež maturoval. Okrem neho prijali pozvanie koordinátor sieťového akademického programu Cisco v SR František Jakab, prodekan pre domácu a zahraničnú spoluprácu Fakulty informatiky a informačných technológií STU Bratislava Pavel Čičák, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Nových Zámkoch Csilla Onódiová a vedúci predstavitelia Spojenej strednej školy v Nových Zámkoch (dnešný názov prijala po pričlenení obchodnej akadémie).
V piatok škola prezentovala verejnosti aj podnikateľskej sfére maturitné práce študentov všetkých odborov. Lepšie ako vidieť by ich bolo vari počuť - podstatnou časťou vystavenej elektroniky boli zvukové aparatúry. Zastúpenie tu však mali aj počítačové programy a elektronické „hračky“, ako napríklad diaľkovo ovládané auto Imricha Sárközyho (na snímke vľavo). Vídame ho v špionážnych filmoch, mobilná webkamera by sa však mohla využívať na kontrolu potrubí a kanalizačných systémov.
Okrem každoročnej prezentácie bolo tentoraz dôvodom prítomnosti osobitných hostí oficiálne otvorenie učebne sie-
ťových technológií. Je v nej jedenásť počítačov, vybavenie za desať tisíc dolárov, škola do vybudovania a zariadenia učebne investovala ďalší milión korún. Je súčasťou siete štyroch vysokých a 47 stredných škôl na Slovensku, ktoré svojich študentov vyučujú v anglickom jazyku a umožňujú im testovať vedomosti v medzinárodnej sieti. Podľa vyjadrenia koordiná-
tora sieťového akademického programu Františka Jakaba je v súčasnosti v programe zaradených okolo 3600 študentov, z nich asi 1060 končí štvrtý semester. „Predpokladá sa, že budúci rok bude na Slovensku vytvorených 2500 a do roku 2008 až 3500 pracovných miest pre sieťových špecialistov - zdôrazňujem, špecialistov,“ uviedol na tlačovej konferencii v škole. „Takéto množstvo certifikovaných ľudí dovtedy určite nestihneme vyškoliť.“
Dopyt po elektrotechnikoch potvrdila aj riaditeľka ÚPSVaR Csilla Onódiová. Podľa jej vyjadrenia je počet absolventov školy v evidencii úradu práce minimálny a krátkodobý. Podľa nej by škola mohla vzdelávanie sieťových technológií poskytnúť aj ďalším záujemcom. Už v tomto období je však učebňa využívaná do neskorých popoludňajších hodín. Od septembra, kedy ju začali niektoré ročníky používať, dosiahli podľa vyjadrenia lektora Michala Mika enormné pokroky v odbornej i jazykovej stránke. „Tretiaci a štvrtáci robia po každom semestri záverečnú skúšku (final exam), celková skúška už má medzinárodnú platnosť a žiaka evidujú všetky americké servery partnerskej spoločnosti,“ uviedol. „Keď sme začínali, žiaci mali pred otázkami veľký rešpekt, teraz už majú nadhľad. Určite budú radi pokračovať ďalšími semestrami.“