na čelo školy Vozár postaví začiatkom júla a o necelé dva týždne neskôr oslávi 45. narodeniny. Nahradí Daniela Kluvanca, ktorý počas dvoch funkčných období viedol univerzitu sedem rokov. Terajší dekan Fakulty prírodných vied porazil ďalších troch kandidátov – dekanku Filozofickej fakulty Zdenku Gadušovú, prorektorku Evu Tučnú a šéfa katedry manažmentu kultúry a turizmu Jaroslava Čukana.Tučná: Srdce plné prajnosti
Kandidáti sa v polhodinových prejavoch snažili presvedčiť členov senátu, aby im dali svoj hlas. Eva Tučná postavila svoj prejav na komplikovaných súvetiach a filozofických myšlienkach. Odvolávala sa v ňom napríklad na Imanuela Kanta a jeho príkaz predbehnúť vek. „Som literárny vedec a publicista, klasik našej literárnej vedy, univerzitná profesorka, dokonca pamätník,“ tvrdila senátu.
Označila sa za „milovníka tabuliek a manažéra, majstra konsenzu“ a hovorila o základných koordinátoch modelu komunikácie. Po zvolení by svoj sociálne ladený program zamerala na študenta: „Založím nadáciu na podporu študentov pochádzajúcich zo sociálne slabších rodín, prehodnotím poplatky na študentských domovoch.“ Dôraz by tiež kládla na to, aby škola nestratila svoje špecifiká a výnimočnosti. „Ponúkam vám srdce, ktoré teraz síce rýchlejšie bije, ako by malo, ale je plné prajnosti.“
Čukan: Nečakajme,
kým UKF a SPU spoja
Krátke a jednoduché vety, žiadne vizuálne pomôcky. Tak vyzerala prezentácia Jaroslava Čukana, ktorá zaujala najviac, ale hlasov mu vyniesla najmenej. „Pracovníci rektorátu musia byť servisom pre fakulty, nie brzdou vysvetľujúcou, prečo sa niečo nedá,“ povedal.
Hneď aj pomenoval svoju nevýhodu – že nie je všeobecne známy. Za výhodu označil odhodlanie „inventarizovať a triezvym rozumom hodnotiť každú položku. Peňazí je málo a nie vždy ich využívame racionálne, za prebytočný dekorativizmus a niekedy aj luxus bolo možné zakúpiť lepší tovar.“ Upozornil, že z troch desiatok univerzít na Slovensku neprežijú všetky. Preto by inicioval vytvorenie jednej silnej univerzity v Nitre – zlúčením SPU a UKF. „Nečakajme, kým budeme k zlúčeniu prinútení, vyjednajme pre nás dobré podmienky.“
Gadušová: Pohlcuje nás
administratíva
S programom „malých krôčikov bez prevratných zmien“ kandidovala Zdenka Gadušová. Učiteľstvo by ostalo dominantou, viac by ale stavala na špecifikách univerzity. Dosiahnuť tiež chcela, aby sa viac predmetov vyučovalo v cudzích jazykoch. Z pozície rektorky sa chcela usilovať o to, aby sa fakultám vrátila aspoň časť kompetencií, ktoré mali pred rokom 2002. „Ani bez administratívnej práce to na vysokých školách nejde, ale už sa v tom začíname strácať. Administratíva dnes vie lepšie ako výskumník, čo tím pre svoj výskum potrebuje.“
Vozár: Problémom je
knižnica a internáty
Budúci rektor pri vystúpení vyzdvihol, že pomerom 7,2 percenta zo všetkých študentov na Slovensku je UKF šiestou najväčšou univerzitou na Slovensku. Kritická je podľa neho situácia okolo univerzitnej knižnice a ubytovacích kapacít pre študentov.
Vyhral jednoznačne
S drvivou väčšinou hlasov a hneď po prvom kole vyhral Libor Vozár. Predsedníčka senátu Janka Hečková však pri vyhlasovaní presné čísla nepovedala, odmietla ich uviesť aj neskôr, napriek opakovaným žiadostiam médií. „A to vám je načo?“ pýtala sa. Susedná SPU s tým pri marcovej voľbe svojho rektora nemala žiaden problém, presné výsledky uvádzal tamojší predseda senátu po každom kole volieb. Podľa našich informácií z prítomných 41 senátorov dalo Liborovi Vozárovi dôveru 31. Na ďalších miestach skončili Eva Tučná (6 hlasov), Zdenka Gadušová (3) a Jaroslav Čukan (1).