Písmo:A-|A+
diskusia (0)
lová. Skupina je pokračovateľkou Detského folklórneho súboru Dolinka, ktorý má v obci štyridsaťročnú tradíciu.
Dolina zachováva zvyky a tradície Požitavského regiónu, hlavne z okolia obce Maňa. V repertoári má pásma viažuce sa na kalendárne zvykoslovia a významné rodinné udalosti, ako napríklad Svadba, Druhý deň na veselí, Vynášanie Moreny, Kvetná nedeľa, Stavanie májov, Žatva, Škriepky, Priadky, Vojaci, Heličky, Zelinky, Na máňanských lúčkach, Vianočné koledy, Na Urbanka a mnohé iné. Z jednotlivých pásiem pripravuje celovečerný program pod názvom Rok na dedine. V súčasnosti má 34 členov, najmladším je Maroš Kačák, najstaršou zakladateľka Mária Bednárová. Od roku 2003 skupinu sprevádza vlastná cimbalová hudba - Muzička pod vedením Martina Gajdoša.
Dolina vystupovala na Medzinárodnom folklórnom festivale v Strážnici, Celoslovenskom festivale na Myjave, na Hontianskej paráde v Hrušove, na Koliesku v Kokave nad Rimavicou, na folklórnych festivaloch regionálneho významu v Plavých Vozokanoch, Pliešovciach, Kšinnej, Čake, Komárne, Palárikove, Štúrove, Banskej Bystrici, Nitre, Podhájskej, každoročne sa zúčastňuje Dní kolied kresťanov Slovenska v Chrenovci-Brusne. Dvakrát postúpila do celoslovenskej súťaže folklórnych skupín. V roku 2001 účinkovala v Zrkadlovom háji v Bratislave v programe s názvom Večer autentického folklóru a v roku 2004 v programe pod názvom Vianoce s limbačkou.
Vystupovala aj pre Slovákov žijúcich v zahraničí - v Rakúsku, Taliansku, Juhoslávii i vo Francúzsku.
Dolina nahrala v Slovenskom rozhlase 30-minutovú reláciu v rámci Klenotnice ľudovej hudby. S rozhlasom spolupracovala aj pri verejnej nahrávke prezentácie knihy spisovateľa Benjamína Tináka. V roku 1998 účinkovala v televíznej relácii Zahrajte mi takúto, o rok neskôr sa tu objavila s dychovou hudbou Kesanka z Bánova.
Na domácom pódiu sa folklórna skupina Dolina každoročne predstavuje na nesúťažnej prehliadke folklórnych súborov a skupín Požitavské folklórne slávnosti, ktoré sa tento rok budú konať už 18. krát. Doteraz na slávnostiach vystúpilo 168 súborov s približne 5 000 účinkujúcimi. Súčasťou podujatia je krojový sprievod. Obyvatelia obce pre účinkujúcich na trase sprievodu pripravia malé pohostenie, vyzdobia priečelia domov. Návštevníci si môžu pozrieť výstavu výšiviek, krojov a iných ručných prác, ukážky zo života ľudí v minulosti, ako napríklad pranie v Žitave, spracovanie konope, tkanie, výrobu košíkov a podobne. Po skončení slávností nasleduje ľudová veselica, ktorá trvá až do rána.
Dolina sa snaží, aby zvyky našich otcov a materí boli stále živé. Dodnes používa niektoré pôvodné kroje, ktoré sa aj jej zásluhou uchovajú pre budúce generácie.
Podpredseda MS Igor Kovačovič odovzdal Doline Cenu Matice slovenskej za udržiavanie a vzácne tvorivé rozvíjanie tradičnej ľudovej kultúry pri 20. výročí vzniku. Detský folklórny súboru Dolinka Matica ocenila za vzácny prínos k rozvoju národnej kultúry pri 40. výročí vzniku súboru.