Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Zúčastnili sa jej zástupcovia Slovákov žijúcich v Maďarsku a delegácie zo Slovenska na čele so starostami obcí, v ktorých Palárik pôsobil. Do hlavného mesta Maďarska prišli zástupcovia z Rakovej, kde sa v roku 1822 Ján Palárik narodil, zo Štiavnických Baní (Vindšachtu), kde v období 1850 - 1851 redigoval katolícky týždenník Cyrill a Method, zo Starého Tekova a Hronských Kľačian, kde vykonával dušpastiersku činnosť, z Majcichova, kde pôsobil od roku 1862 do roku 1870, keď vo veku 48 rokov zomrel a pochovali ho na miestnom cintoríne. Obec Palárikovo, ktorá od 1. augusta 1948 nesie meno tohto významného kňaza a slovenského dejateľa, zastupoval starosta Jozef Derňár, prednostka obecného úradu Alžbeta Jankulárová, poslanci Štefan Kovalčík a Alžbeta Kováčiková. Svojou prítomnosťou si odkaz Palárika uctili i primátor mesta Trnavy Štefan Bošňák, riaditeľ trnavského Divadla Jána Palárika Emil Nedielka, redaktor Slovenského rozhlasu Gregor Martin Papucsek, prvý podpredseda Matice slovenskej Stanislav Bajaník, riaditeľ Slovenského inštitútu v Budapešti a ďalší. Význam stretnutia svojou účasťou podčiarkol i veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarsku Juraj Migaš.
Program celodenného stretnutia bol veľmi pestrý. Predpoludním sa v priestoroch auly školy v VI. obvode v Budapešti - Terezíne konalo sympózium Životné dielo Jána Palárika. Prednášky boli zamerané na život Jána Palárika, jeho dramatickú tvorbu a pôsobenie v Pešti.
Ján Palárik jedenásť rokov pôsobil v Pešti na nemeckej fare pri Kostole sv. Terézie, kam ho cirkevná vrchnosť za jeho veľkú aktivitu preložila za trest. Palárik však v Pešti prežil najplodnejšie roky svojho života. Tu sa zapojil do redigovania Katolíckych novín (1852-1856). Vo svojich článkoch, plných dôvery a optimizmu, za jedinú reálnu politiku pokladal úsilie o dobré vzájomné spolužitie Slovákov a Maďarov. Peštianske roky boli pre Palárika veľkým prínosom i preto, lebo sa
v ňom obnovila stará láska k dramatickej tvorbe. Tu napísal veselohry Inkognito, Drotár a Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.
Program pokračoval slávnostnou svätou omšou v Kostole sv. Terézie v Budapešti. V homílii biskup Mons. Ján
Orosch vyzdvihol cnosti Jána Palárika - pevnú vieru v Boha, lásku k národu, široký rozhľad, ekumenizmus a prenikavý pohľad do budúcnosti. Po svätej omši zástupcovia obcí zo Slovenska a spoločenských organizácií zo Slovenska i Maďarska položili vence a kvety k pamätnej tabuli Jána Palárika v Kostole sv. Terézie, kde Palárik pôsobil ako kaplán. Tu sa prítomným hosťom prihovoril prvý podpredseda Matice slovenskej Stanislav Bajaník. Po slávnostnom obede si delegácie vymenili spomienkové predmety a zaspievali krásne slovenské piesne. Takto vytvorili jednu veľkú rodinu, ktorú zjednotil významný muž - Ján Palárik.
Popoludňajší program pokračoval autobusovou prehliadkou hlavného mesta Maďarska. Účastníci podujatia sa dohodli, že v tradícii spomienkových stretnutí budú i naďalej pokračovať na miestach pôsobenia Jána Palárika. Starosta našej obce Jozef Derňár v závere svojho príhovoru pozval zástupcov obcí do Palárikova na divadelné predstavenie Dobrodružstvo pri obžinkoch, ktoré 27. mája v dome kultúry zahrajú palárikovskí ochotníci.
Jána Palárik svojou národnobuditeľskou činnosťou, demokratickými a liberálnymi zásadami, pokrokovým zmýšľaním a hlásaním národnostnej a náboženskej tolerancie, zasadzovaním sa o demokratické reformy v cirkvi, ako i ekumenickým zmýšľaním predbehol svoju dobu. Jeho odkaz sa niesol celým priebehom tohto vydareného medzinárodného podujatia.