Týmto krédom sa riadi pätnásť mníšok žijúcich v Kláštore St. Marienthal. Nachádza sa v mestečku Ostritz, ležiacom na poľsko-česko-nemeckých hraniciach. Ostritz je unikátnym príkladom ekologického využitia alternatívnych zdrojov energie. Tie v budúcnosti pravdepodobne nahradia doteraz najviac využívané zdroje. Na druhej strane kláštor slúži ako medzinárodné školiace stredisko. Za rok ho navštívi až 180 skupín z rôznych častí Európy. Jednou z nich sme v druhý marcový týždeň
(6. - 10. marec 2006) boli aj my.
V St. Marienthali sme absolvovali okrem regionálnej prednášky colníka na tému „Prevádzačstvo, kriminalita na hrani-
ciach“ aj mnoho seminárov o ekológii. S miestnym horárom sme strávili príjemné chvíle pri prechádzke lesom, ktorá bola spojená s ekologickou výchovou. Nasledovala prehliadka vodnej elektrárne a multimediálnej výstavy o energetických zdrojoch s následnou prehliadkou teplárne na biomasu. Teplo tunajších izieb a horúca sprcha sú produktom spaľovania biomasy v teplárni. Zásobuje energiou tri štvrtiny obyvateľov mesta Ostritz a tiež Kláštor St. Marienthal. Odvaha líšiť sa od ostatných a niečo spraviť pre prírodu zaistila mestu Ostritz titul „ekologické modelové mesto“.
Prvý deň sa niesol v znamení Európy. Spolu s našou nemeckou triedou sme absolvovali sériu hier, diskusií a kvízov na tému „Spojená Európa“.
„Cítite sa skôr ako Slováci a Nemci alebo ako Európania?“ spýtal sa pán Salditt, vedúci strediska St. Marienthal. Jedna z hier mala v sebe skrytú symboliku. Tak ako špagát spojil študentov z dvoch rôznych krajín, tak aj EÚ spája rôzne národy. A aká je odpoveď na úvodnú otázku? Po tomto dni sa nedá povedať iné ako Európan.
Poobedie sme si spestrili výletom do „európskeho mesta“ Görlitz, ktoré je najvýchodnejším mestom Nemecka. V roku 2010 sa stane hlavným mestom Európy na jeden rok.
Pri návrate domov sme sa zastavili v Drážďanoch na exkurziu starého mesta. Mali sme jedinečnú možnosť pozrieť si zrekonštruovaný kostolFrauenkirche.