Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Bolo skoré nedeľňajšie ráno a my sme sa lúčili s rodičmi. V druhom novembrovom týždni sme mali možnosť vyskúšať si v rámci projektu život v nemeckom prostredí. A tak plní ambícií a zvedavých predstáv o nemeckých hostiteľoch sme sa 6. novembra vydali na cestu do nemeckého mesta Arnstadt.
Cestou sme sa zastavili v Prahe, kde sme sa prešli po Karlovom moste a pozreli si časť Starého mesta. Dokonca sme stihli aj známy pražský Orloj. Mali sme možnosť obzrieť si dominantu jednej z najkrajších panorám Prahy – Pražský hrad.
Ak ste boli niekedy nervózni z prvého rande, verte, že z predstavy o prvom stretnutí s cudzím rovesníkom a jeho rodinou, ktorí budú počuť slovenčinu možno po prvýkrát, sa vám riadne zdvihne adrenalín. Ale napokon sme sa s novými rodinami dorozumeli. Mnohí si našli nových priateľov, s ktorými sú v kontakte ešte aj dnes, čím splnili jeden z hlavných cieľov tohto pobytu – spoznať mladých ľudí z členských štátov EÚ.
Hneď v prvý deň pobytu sme „novinárčili“ v prírodovednom múzeu v Erfurte, kde sme sa zúčastnili výstavy na tému Noemova archa. V pivnici tohto múzea sa pred našimi očami odkryla drevená archa, na ktorej bolo mnoho druhov rôznych vypreparovaných zvierat. Tu sa však podobnosť s biblickým príbehom začína aj končí a na jej miesto nastupuje symbolika. Noemova archa nám mala všetkým pripomenúť potreby ochrany prírody a životného prostredia. Spolu s nemeckou stranou sme boli rozdelení do piatich „výskumných“ tímov, z ktorých každý skúmal niečo iné. Potom sme si spolu sadli a pokúsili sa vytvoriť články do jedného z najčítanejších denníkov Slovenska - SME. Snažili sme sa verejnosti opisať neopakovateľný zážitok a priblížiť čitateľom novú perspektívu týkajúcu sa ochrany ohrozených živočíchov a uvedomiť si hodnotu samotného bytia, dokonca aj nepatrného hmyzu či hlodavca.
V rámci prehliadky Arnstadtu sme si prezreli aj gymnázium. Okrem týchto dvoch hlavných miest sme navštívili aj okolité mestá, napríklad Weimar, kde sme nazreli do Schillerovho domu, alebo Eisenach, kde sme si pozreli hrad Wartburg. Taktiež sme mali možnosť uvedomiť si tragické následky 2. svetovej vojny pri exkurzii do koncentračného tábora Buchenwald. Chlad, ruiny a neutíchajúci vietor prispeli k smútku na našich tvárach. Následky vojny sú nezmeniteľné, ale k lepšej budúcnosti prispieva každý z nás. Spoločné prežívanie minulosti istotne prispelo k rozvoju vzájomného porozumenia a prekonania predsudkov.
Na postupnom zbližovaní a nadväzovaní priateľstiev sa podpísali aj spoločne trávené večery, či už v obľúbenom podniku „Rothe Tür“, pri pozeraní videa, alebo rozlúčkovej párty na festivale v jednej z okolitých dedín - Branchewinda.
Takto vyzeral náš týždeň strávený s našimi nemeckýmirovesníkmi.