miesto poslednej rozlúčky so zosnulými, v dobe socializmu však ostala zatvorená. Kaplnka je aj hrobkou, pod jej základmi leží šestnásť potomkov spomínaného rodu. Pod vzhľad kaplnky sa negatívne podpísal zub času. V zlom stave sú najmä strecha, omietka múrov, okná i dvere. Preto bolo potrebné ju zrekonštruovať. Podľa zakladajúcej listiny sa o ňu má starať vždy najstarší v Šali žijúci potomok spomínaného rodu. V súčasnosti je ním 62-ročný Ivan Wanák.
„Nové omše za zosnulých sa tu začali slúžiť v roku 2004. Vzhľad kaplnky však nebol príliš lákavý. Preto sme sa so synom a príbuznými z Maďarska podujali dať kaplnku do pôvodného stavu. Začali sme so strechou, lebo práve tadiaľ vnikala do kaplnky voda a vlhlo celé vnútro. Spočiatku sme sa nazdávali, že na jej opravu nám bude stačiť približne stotisíc korún. Práce sa však postupne nabaľujú, vyzerá to tak, že budeme potrebovať možno aj tristotisíc,“ prezradil nám Ivan Wanák. Istú finančnú výpomoc by im podľa rozhodnutia mestského zastupiteľstva malo poskytnúť Mesto Šaľa. Pôjde vraj o sumu stotisíc korún.
Vnútorný priemer kaplnky je asi štyri metre, nachádza sa v nej oltár, bol v nej aj historický luster. Spoločne s tromi svätcami sa tu nachádza socha zakladateľa kaplnky Domonkoša Feketeháziho. Novým pozinkovaným plechom už pokryli strechu. Dôležitou súčasťou kaplnky je zvon. Ten by sa mal slávnostne rozozvučať 16. mája, pri príležitosti 164. výročia narodenia Jánosa Feketeháziho. Vtedy by sa tu mala uskutočniť aj slávnostná svätá omša. Zvon odliali v roku 1928 v trnavskej zlievárni a v tomto týždni by mal byť v priestoroch kaplnky vystavený pre návštevníkov. -
Autor: si -