Zaujímali sa najmä o možnosti práce, štúdia, brigád a výmenných pobytov v jednotlivých členských krajinách únie. „Frekventovanou témou boli aj rôzne reálie EÚ, ktoré študenti spracovávajú vo svojich ročníkových či diplomových prácach,“ povedal riaditeľ Europe Direct Dušan Slížik pri ročnom bilancovaní. Centrum okrem toho prostredníctvom prednášok oslovilo ďalších 250 študentov.
Bezplatné europoradenstvo poskytujú nielen študentom, ale aj podnikateľom, predstaviteľom samosprávy a širokej verejnosti. Starostom a primátorom hovoria napríklad pracovníci centra o tom, ako podávať projekty v rámci štrukturálnych fondov. „Konzultujú s nami aj konkrétne problémy, ktoré sa vyskytnú pri vypracovávaní projektových spisov,“ vyhlásil projektový manažér centra Norbert Čeri. Za rok navštívili 36 mestských a obecných úradov.
V sídle centra na Nábreží mládeže v Nitre (v budove úradu práce) je záujemcom k dispozícii internet, fax, telefón a tlačiareň. „Spomínam si na pána, ktorému sme radili dva dni a väčšinu času u nás pretelefonoval,“ povedal Dušan Slížik. Pri ročnom bilancovaní činnosti centra podotkol, že zámer zriadiť informačné centrum pre Nitru a okolie sa vydaril, pretože listy a emaily s otázkami občanov prichádzajú nielen z nášho kraja, ale aj zo stredného Slovenska. „Snažíme sa aspoň čiastočne rozplynúť obavy obyvateľstva z negatívnych dôsledkov členstva Slovenska v únii a stimulovať ľudí, aby si priebežne zdokonaľovali profesionálne zručnosti potrebné pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce v EÚ,“ dodal Čéri.
Centrum rozbieha aj spoluprácu s Nitrianskym informačným systémom. Riaditeľka NISYSu Ivona Fraňová zdôraznila potrebu nepretržite informovať mladých ľudí o dianí v únii. „Je dôležité, aby vysokoškoláci vedeli využívať pracovné alebo študijné programy, ktoré im únia ponúka. Práve mladí ľudia sa o pár rokov dostanú do rozhodujúcich pozícií a bude dobré, ak si práve oni vytvoria k únii pozitívny vzťah,“ povedala Fraňová.