stupňový Okresný súd v Galante sa totiž vyslovil v neprospech Trnavského samosprávneho kraja. TTSK sa odvolal a spisy teraz ležia na stole Krajského súdu v Trnave. Vlastivedné múzeum v Galante je v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK, predmetné objekty sa nachádzajú v inom kraji. Múzeum, okrem iného, spravuje aj Dom ľudového bývania v Šali a v obci Trnovec nad Váhom má svoj depozit. Nový predseda TTSK Tibor Mikuš ponúkol svojmu nitrianskemu kolegovi vyriešiť spor dohodou. „Trnavský samosprávny kraj navrhol, že odovzdá Dom ľudového bývania v Šali aj so zabudovanými zbierkovými predmetmi Nitrianskemu samosprávnemu kraju s podmienkou, že si prestane nárokovať na odovzdanie objektu depozitu v Trnovci,“ uviedol pred časom hovorca TTSK Ivan Krajčovič. Galantské múzeum má zabezpečiť kvalifikovanú a metodickú asistenciu pri obnove Domu ľudového bývania. „Po ukončení rekonštrukcie poskytne novému správcovi bezodplatne do dlhodobej výpožičky potrebné zbierkové predmety a odbornú pomoc pri tvorbe a inštalácii novej expozície v objekte,“ uzavrel Krajčovič. Dom ľudového bývania v Šali patrí k tradičnej ľudovej architektúre na juhozápadnom Slovensku, pre ktorú sú charakteristické pletené steny natreté hlinou a sochová konštrukcia krovu. Budovy stavané touto technikou boli v minulosti v Podunajskej nížine veľmi rozšírené. V súčasnosti je šaliansky dom posledným exemplárom tohto typu na Slovensku.
Ako nás informoval Jozef Keppert, riaditeľ Vlastivedného múzea v Galante, v každom prípade ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je jedinečná. Pred troma rokmi bola dokonca prezentovaná aj na stretnutí pamiatkárov v Madride.
Pamiatkový úrad v Bratislave pracuje na vytýčení ochranného pásma národnej kultúrnej pamiatky. Krajský pamiatkový úrad v Nitre na základe žiadosti múzea sa má vyjadriť k pripravovanej komplexnej rekonštrukcii Domu ľudového bývania a architektúry v Šali.
Objekt ako svoj majetok už tri desaťročia spravuje Vlastivedné múzeum v Galante. Ten sa po územno-správnom členení v roku 1996 dostal z Galantského do Nitrianskeho okresu.
Trnava z tohto dôvodu prestala objekt financovať. Galantské vlastivedné múzeum sa preto snažilo peniaze na najnutnejšie opravy získať z fondov, čo sa aj podarilo.
„V roku 2005 sa tu napríklad zrekonštruovala časť trstinovej strechy. Museli sme riešiť aj staticky vážne narušený krov. Všetko nás to stálo vyše štvrť milióna korún,“ dodáva riaditeľ múzea. V súčasnosti je dom ľudového bývania z bezpečnostných dôvodov dočasne uzatvorený a prázdny. Múzeum nadviazalo veľmi dobrú spoluprácu s občianskym združením aj s Mestským úradom v Šali. Exponáty by sa do neho mali vrátiť v dohľadnom čase. Zo svojich zbierok ich poskytne Vlastivedné múzeum Galanta.