Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Pýchou obce je krajinársky park so vzácnymi drevinami

Obec Tomášikovo vraj vznikla na rozhraní pätnásteho až šestnásteho storočia. Podľa pôvodných pomerov a aj podľa niektorých zachovaných priezvisk, je pravdepodobné, že v prvej osade žili rybári, lovci rakov a poľovníci. Na starej pečati obce je plávajúci č

ln, na ňom veslo s harpúnou a tri malé ruže. Stredná vyrastá zo srdca. Na základe miestnej ľudovej tradície sa predpokladá, že obec dostala meno podľa priezviska prvého tunajšieho rybára Táloša. Tomášikovo sa nachádza na hlavnom cestnom ťahu medzi Galantou a Dunajskou Stredou. Denne tadiaľto prejdú stovky osobných a nákladných áut. Situácia s dopravou je vraj zatiaľ uspokojivá. Výstavba cestného obchvatu nie je až taká akútna, uvažuje sa o nej až vo vzdialenej budúcnosti. V centre obce sa nachádza rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice. V súčasnosti na kostole prebiehajú rekonštrukčné práce, opravy fasády a práce na odstránenie vlhkosti základov. V roku 2005 bola vymenená kompletná strecha kostola, v roku 2004 opravili vežu kostola a pokryli ju medeným plechom. Rekonštrukčné práce prebiehajú pod vedením miestneho farára Attilu Bencze. Finančné prostriedky na obnovu sú zabezpečené zo štátnych zdrojov (predseda Úradu Vlády, podpredseda Úradu Vlády, Obec Tomášikovo) a zo zbierky veriacich. V roku 1760 dal v Tomášikove gróf František Esterházy postaviť barokovo-klasicistický kaštieľ, v ktorom v roku 1763 Mária Terézia založila prvý štátny sirotinec v Uhorsku. Istý čas tu bola i väznica. Dnes v tomto objekte sídli špeciálna základná škola. Tá sa však má rušiť. V obci uvažujú o zriadení domova sociálnych služieb.
O kaštieľ má záujem aj potomok Esterházyovcov bývajúci v Monaku. Budúcnosť prekrásneho objektu je teda nejasná. V Tomášikove v súčasnosti žije približne 1600 obyvateľov. Obecné zastupiteľstvo pracuje v zložení Michal Ballán, Róbert Bánovec, Monika Fehérová, Zoltán Horváth, Zuzana Chybová, Tibor Kohút, Otília Kohútová, Štefan Manek a Csaba Rémay. Starostom obce je od roku 2000 Edmund Csiba.
Najväčšou investíciou
bude kanalizácia
Do obce by chceli prilákať najmä mladé rodiny. Aj z tohto dôvodu začali s výstavbou nájomných bytov. Vo februári ich do užívania odovzdali osem, s výstavbou ďalších ôsmich by chceli začať ešte v tomto roku. Všetko však záleží od prísunu finančných prostriedkov. Požiadali o ne ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Pred mesiacom v obci pribudla nová lekáreň. Obyvateľom Tomášikova chýba moderný kultúrny dom. Budovy, ktoré na podobné aktivity využívajú, sú rozmiestnené na viacerých miestach obce. Pripravujú tiež celoplošnú výstavbu kanalizácie. Aj preto sa nechcú pustiť do opráv ciest, aby ich nemuseli vzápätí rozkopávať. „Na prácach so samotnou kanalizáciou začneme už v júni. Ako súčasť aglomerácie Galanty sa celoplošne dot-
kne aj okolitých obcí. Investícia pre Tomášikovo predstavuje sumu 42 miliónov korún, celkovo pôjde o sumu vo výške 1,3 miliardy korún. Práce by sa mali ukončiť v roku 2007, prostriedky na ne poskytuje Európska únia,“ informoval nás starosta Tomášikova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Učia sa triediť komunálny odpad
V rámci ekologických aktivít sa obec prispôsobuje svetovému trendu a jej obyvatelia začali triediť komunálny odpad. Uvedomujú si, že bez aktívnej ochrany životného prostredia by išli proti sebe. Obec Tomášikovo je členom mikroregiónu Termál, do ktorého patria aj obce Horné a Dolné Saliby, Vozokany a Jahodná. „Náš mikroregión je zameraný najmä na agroturistiku. Predurčujú ho prírodné podmienky a nádherná príroda, napríklad so známym Tomášikovským kolovým mlynom. Aby sme toto všetko udržali aspoň v takejto podobe, pripravili sme niekoľko projektov na ochranu prírody. Najnovším je realizácia spracovania rozložiteľného odpadu v rámci všeobecného programu aj z dôvodu, že od prvého januára 2006 je povinnosťou obcí triediť odpad na jednotlivé frakcie a jeho zložky,“ potvrdil nám víziu starosta Tomášikova.

SkryťVypnúť reklamu

Zajace idú na export
Spoločný poľovnícky zbor Vozokany - Tomášikovo má približne dvadsať členov. Vystupujú pod spoločným názvom Osem javorov. Každoročne organizujú najmä odchyt zajacov, ktorých exportujú predovšetkým do Talianska. V zime aktívne prikrmujú poľnú zver a každoročne vo februári organizujú veľkú poľovnícku zábavu. Na čele poľovníckeho zboru je Rudolf Bako.

Pribudli najmä rómske deti
V Tomášikove žije takmer dvesto dôchodcov. Medzi najstarších patria Kristína Miklósová, ktorá bude mať 29. novembra deväťdesiat rokov a Ján Matica, ktorý 13. novembra oslávi 86 rokov. Za posledných šesť rokov pribudlo v obci približne päťdesiat obyvateľov, medzi ktorými sú najmä Rómovia. S touto menšinou obyvatelia nemajú takmer žiadne problémy, všetci sa prispôsobili životu v obci.

SkryťVypnúť reklamu

V obci je nadpriemerná
nezamestnanosť
Problémy so zamestnaním už viacerí obyvatelia obce vyriešili cestovaním za prácou do iných miest. Mnohí chodia až do Bratislavy, iní skúšajú šťastie v zahraničí. Nezamestnaní, najmä z rómskeho etnika, pomáhajú v obci pri údržbe zelene a čistoty prostredia v rámci aktivačných činností. Sezónne sa dá zamestnať aj v Tomášikove. Avšak iba počas leta pri poľnohospodárskych činnostiach. V minulosti fungovalo v obci aj Jednotné roľnícke družstvo. Po jeho rozpade sa objavili viaceré pokusy o obnovenie poľnohospodárskej výroby formou „eseročiek“. Tie však neuspeli. V súčasnosti tu pôsobia dve skupiny. Jednou je Agro Tomášikovo spol. s r.o, druhou Aster Plus spol. s r.o. Dolný Chotár.

Byty postavia aj v parku
Za najvhodnejšiu lokalitu na výstavbu ďalších nájomných bytov v obci považujú krajinársky park. Z jeho vyše 22 hektárovej výmery vyčlenili na výstavbu bytov plochu v rozlohe jedného hektára. V súčasnosti na úrade evidujú dvadsať žiadostí o byty alebo stavebné pozemky. V krajinárskom parku sa so spustením individuálnej bytovej výstavby neuvažuje. Po schválení pripravovaného územného plánu sa uvidí, ako bude výstavba pokračovať ďalej. Spracovaný bude ešte do konca tohto roku. Park využívajú aj na rekreačné účely, rastú v ňom viaceré vzácne dreviny. Pred troma rokmi začali v parku organizovať bežecké preteky pod názvom Tomášikovská míľa. Dĺžka trate pre dospelých je 2800 metrov a na každom z doterajších ročníkov sa aktívne zúčastnil aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda. „Prisľúbil, že príde aj v tomto roku. Avšak kvôli nešťastnej zlomenine nohy zo zimnej lyžovačky len ako čestný hosť. Termín konania pretekov je v piatok 19. mája,“ upresnil starosta obce Edmund Csiba. Na podujatí by sa mal zúčastniť aj bývalý viacnásobný česko-slovenský majster v behu Jozef Plachý. Organizačne zabezpečujú preteky poslanci, každý svojim dielom. K ďalším tradičným podujatiam, organizovaným v priebehu roka, patrí vítanie nového roka pred obecným úradom. Starosta sa pochválil, že to býva veľká slávnosť, spojená s tradičným ohňostrojom, hudbou, vareným vínom a príhovorom. Patričnú pozornosť venujú aj stavaniu mája. Ten sa týči na zelenej trávnatej ploche s lavičkami neďaleko obecného úradu, na Námestí 1. mája. Na tejto akcii nikdy nechýba aj tradičná prvá jarná zábava. Jedenásteho júna nasledujú Tomášikovské hody a prvého júla Dni obce, ktoré bývajú tradične spojené s bohatým kultúrnym a spoločenským programom. O. SIVČÁK
Hasiči dostali väčšie auto
Najstaršou fungujúcou organizáciou v obci je Spolok dobrovoľných hasičov v Tomášikove, ktorý v minulom roku oslávil 120. výročie svojho vzniku. V súčasnosti má dvoch vedúcich. Sú nimi bývalý predseda Ladislav Kohút a súčasný kapitán hasičov Milan Herceg (na snímke vpravo). V družstve je približne šestnásť hasičov. Medzi členov spolku patrili kedysi aj dievčatá, tie si však po čase našli iné záľuby. V obci, našťastie, nemuseli hasiť žiadny väčší požiar. Pred vianočnými sviatkami tu síce zasahovali pri hasení požiaru v rómskej osade, oheň sa im podarilo uhasiť, čím zabránili jeho rozšíreniu. Hasiči v tomto roku privítali aj prevzatie síce už používaného, ale ešte vždy výkonného hasičského vozidla s cisternou. Pre nadmernú veľkosť auta ich čaká prestavba pôvodnej zbrojnice. Tomášikovskí hasiči spolu s ďalšími obyvateľmi obce pomáhali pri stavaní hrádze na rieke Čierna voda pri nedávnom povodňovom nebezpečenstve v Trsticiach.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 2. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 5. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 6. Sodastream sa mení
 7. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 619
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 658
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 678
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 252
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 664
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 573
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 128
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 734

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Tajomstvá vtákov a Dubaj inak
 2. Anna Miľanová: Stopy 5,6... 2022
 3. Andrea Bérešová: Exkurzia v továrni na výrobu tradičnej kosy
 4. Juraj Králik: Na jar sa sneh roztopil
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (212) - Lošonec
 6. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 7. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 8. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 16 182
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 606
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 394
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 789
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 561
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 600
 7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 239
 8. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 146
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Na veži pred 30 rokmi.

Spravili to na kolene aj bez záchranných sietí.


3 h

Dvadsaťštyristranový časopis plný rád a inšpirácií nájdete vložený v regionálnych novinách MY.


24. mar
Ilustračná fotografia.

Matky majú problém nájsť si prácu, ktorá zodpovedá ich schopnostiam či kvalifikácii. Často sa musia uspokojiť so zle plateným miestom, kde nevyužijú svoj potenciál.


4 h
Futbalisti Horného Ohaja doobeda oslavovali triumf 2:1 nad Hosťovou.

Hralo sa celé kolo 8. ligy B, predohrávka 8. ligy A a pár prípravných zápasov.


a 2 ďalší 17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jeden z najväčších hitov nahral len z recesie.


24. mar

Svojou výpoveďou chce pomôcť iným ženám.


26. mar

Jazdy historickými vlakmi si obľúbili aj návštevníci spoza hraníc.


18 h

Automobilka avizuje, že zamestnancom zabezpečí autobusovú dopravu rovnako ako po iné dni.


25. mar

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Tajomstvá vtákov a Dubaj inak
 2. Anna Miľanová: Stopy 5,6... 2022
 3. Andrea Bérešová: Exkurzia v továrni na výrobu tradičnej kosy
 4. Juraj Králik: Na jar sa sneh roztopil
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (212) - Lošonec
 6. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 7. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 8. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 16 182
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 606
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 394
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 789
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 561
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 600
 7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 239
 8. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 146
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu