Stredoškolákom a vysokoškolákom na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vysvetlil, že sa počíta aj prázdny hlasovací lístok v prípade, že neveria žiadnej strane ani politikom. V rozhovore, ktorý nám poskytol, odmietol odhadnúť volebnú účasť. Povedal ale, že by „bol rád, keby účasť nebola závislá od odmien pred volebnými miestnosťami“.
O kampani, jednotlivých stranách ani o zostavovaní vládnej koalície pred mladými ľuďmi hovoriť nechcel. „Aby ma potom v médiách neobviňovali, že do niečoho zasahujem. Moja jediná kampaňová veta preto znie: využite svoj hlas.“
Z politiky prešiel k letu a dovolenke. Študenti, predstavitelia univerzity, Mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja si vypočuli, že prezident pri výbere dovolenky uprednostňuje Chorvátsko. „Teraz ale na oddych nemyslím. Po voľbách musím poveriť niekoho, aby zostavil vládu a uvidíme, koľko budú trvať rokovania budúcich koaličných strán. Nasledujúca vláda by nemala celkom rušiť reformy, ale tiež by nemala ignorovať to negatívne, čo v nich je.“
Študenti sa Gašparoviča pýtali aj na slovenské školstvo. Prezident podotkol, že štúdium dnes u nás nie je zadarmo, hoci to Ústava zaručuje. Platby za vysokoškolské štúdium nevidí ako problém a podľa neho k „totálnemu omilosteniu od spoplatnenia nedôjde, musí to však byť suma znesiteľná“.
Prezident tiež kritizoval počet vysokých škôl. Aj so súkromnými ich na Slovensku pôsobí viac ako tri desiatky. „Sú pomaly v každom väčšom meste. Potom sa stáva, že existuje veľa duplicitných odborov, ktoré sa študujú bez toho, aby ich absolventi našli uplatnenie na trhu práce,“ povedal prvý muž štátu.
Na diskusii prezidenta zväčša spovedali dekani a pedagógovia univerzity, z úst študentov zazneli len dve otázky. Ivan Gašparovič čelil otázkam o kriminológii, hokeji, školskom zákone aj o svojom postoji k ženám v politike.