vajú osobnosti.
Má Zuzana Smatanová priateľa?
„Každý mesiac beriem rovnako a veľmi si neuvedomujem, že práve máj je mesiacom lásky. Neoslavujem ani Valentína. Láska sa dá prejaviť aj inak,“ povedala speváčka Zuzana Smatanová svoj názor na mesiac zaľúbených. Má talentovaná hudobníčka momentálne priateľa? „Nehnevajte sa, ale toto vám neprezradím,“ odpovedala s úsmevom šarmantná speváčka.
Platonické lásky Daniely Gundovej
Riaditeľka Krajského osvetového strediska v Nitre Daniela Gundová označila za najväčšiu lásku svojho života manžela a ich tri deti. „Veľmi dobre si pamätám aj študentské lásky. V prvom ročníku základnej školy som sa zaľúbila do spolužiaka a presne si pamätám jeho meno. Lások bolo dosť, ale vybrala som si toho najlepšieho muža, s ktorým šťastne žijem už dvadsaťsedem rokov.“ Platonické lásky Daniela Gundová cítila väčšinou k umelcom z Elánu a Olympicu. Vraj pozná doslova ich texty piesní. „Mám aj herecké lásky, a nielen z mladosti. Aj teraz som zaľúbená do Richarda Gerea,“ povedala s úsmevom riaditeľka.
Vladimír Bartoň sa bude učiť z poznámok
Najväčšími láskami nitrianskeho herca Vladimíra Bartoňa sú jeho deti. Najradšej s nimi trávi čas na dovolenke pri mori. „Ak nám to časovo alebo finančne nevyjde, tak sa vyberieme na chalupu,“ uviedol V. Bartoň. Dodal, že oddychovať vie aj prácou – rúbe drevo, kosí trávu alebo robí opekačku. „Občas sa zatúlam do hory, lebo drevenicu mám v Nízkych Tatrách a tam je krásna príroda.“ Možno sa láskami Vladimíra Bartoňa stanú aj študenti zo súkromnej umeleckej školy na Krčméryho ulici v Nitre, kde bude učiť herectvo. „Dlho som nad prijatím tejto ponuky nerozmýšľal. S pedagogikou nemám žiadne skúsenosti, preto sa musím najprv ja veľa učiť, aby som druhého septembra prišiel pripravený. Čerpať budem z poznámok od mojich učiteľov Zachara a Záborského.“
Manželku spoznal v mesiaci lásky
Spevák skupiny Hex Peter „Ďuďo“ Dudák spoznal svoju terajšiu manželku práve v máji, keď sa do nej aj zaľúbil. Hoci sa ako gymnazista pripravoval na maturitné skúšky, stihol spoznať aj lásku svojho života. Nakoniec to dobre dopadlo s maturitou i láskou. „Odvtedy verím tomu, že máj je mesiacom lásky,“ skonštatoval Peter Dudák a dodal, že jeho manželka nie je príliš romantický typ a májový relax si užívajú väčšinou na chalupe.
Protiklady spája láska k drevu
Umelecký rezbár Peter Šrank (22) z Veľkého Lapáša sa v júni žení. Na manželský život ho uhovorila Lucia Čeryová (21) z Levíc. Párik sa zoznámil pred šiestimi rokmi, ale chodiť spolu začali až po dvoch rokoch. „Pofajčieval som pri škole ako každé ráno a dával si odvahu, aby som za Luciou išiel. Aj tak som sa v polovici cesty otočil, museli ma k nej dotlačiť spolužiaci. Mal som divné obočie, preto so mnou nezačala chodiť hneď,“ odôvodňuje Peter, prečo medzi nimi neprepukla láska na prvý pohľad. Lucia oponuje, že to nebolo kvôli obočiu. Aj keď: „Zvláštne ho naozaj mal. Dnes si ho už strihá.“
Čo teda Luciu na Peťovi zaujalo, keď nie obočie? „Vtedy povaha. Teraz už neviem čo,“ ironizuje Lucia. Zaľúbenci pôsobia zohrane, neustále do seba zabŕdajú a milo sa podpichujú. „Ja som Blíženec, on Rak. Spoločné nemáme nič,“ tvrdí Lucia. „Sme protiklady, ja som výbušnejší, Lucka trpezlivejšia. Ona má reálnejší svet,“ charakterizuje dvojicu Peter.
Keď majú krízu, kričia, ale vedia sa aj nerozprávať. „Lucka je tá, ktorá sa nás snaží udobriť, ja som zaťatejší,“ sype si Peter popol na hlavu.
Peter trávi veľa času vo svojej dielničke, vyrezáva svoje diela. Lucia má preňho pochopenie, aj ona sa vyučila za rezbárku. „Páči sa mi, čo robí, ale musím ho aj kritizovať, aby nebol namyslený,“ povedala. Z tvorby budúceho manžela ju zaujali Smútiace Tatry – reliéf venovaný pamiatke veľhôr zdevastovaných víchricou. Naopak, výhrady má voči dielu, ktorým Peter reagoval na slávny „tankový“ výrok žilinského primátora Jána Slotu. „Trochu to umachlil. Keby to veľmi neprifarbil, nevyzeralo by to tak čudesne a neprirodzene. Ale nápad to bol dobrý.“
Priateľovi inak do remesla nehovorí, hodnotí len výsledný efekt. „Niekedy ale skúša nové veci, drobnosti, somarinky. Minule si o piatej ráno zmyslela, že chce masážny valček na chrbát. V tej zime som ho v garáži stružlikal, oblečené som mal len pyžamo,“ spomína si Peter. Pre Luciu to ale urobil rád.
Rezbári si áno povedia 24. júna v Leviciach, čakajú asi šesťdesiat hostí. Manželský život začnú vo Veľkom Lapáši.
Ochránek nežiadal o ruku na kolenách
„Hovorí sa, že po siedmich rokoch sa dvaja ľudia navždy rozídu alebo zoberú. Ja som si vybral tú druhú možnosť,“ povedal so zaľúbeným pohľadom šéf umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Marcel Ochránek (33), ktorý povie „áno“ svojej priateľke Barbore Krížovej (25) už o mesiac.
Po siedmich rokoch spoločného chodenia sa snúbenci rozhodli svoj vzťah spečatiť v Kostole Svätého Urbana v Nitre, približne štyridsať svadobných hostí si pozvú do luxusného hotela na Zobore. Snúbenci chodievajú spolu nakupovať a navzájom si radia. Svadobné šaty si však Barbora bola vyhliadnuť sama, lebo je zástankyňou názoru, že ženích nemôže pred svadbou vidieť nevestine šaty. Marcel má už pripravený oblek maslovej farby. Súčasťou svadobného menu bude klasická slepačia polievka, morčací steak, zubáč a jelenie ragú. Hostia sa môžu tešiť aj na špeciálne odčepčenie, o ktorom nám snúbenci nechceli nič prezradiť.
Prvé rande herca Marcela Ochránka a Barbory Krížovej trvalo tri hodiny, vraj sa „zakecali“. Marcel požiadal svoju nastávajúcu o ruku pred dvoma rokmi na dovolenke v Grécku na romantickom ostrove Zakynthos. „Rozhodnutie bolo spontánne. Barborke sa v zlatníctve zapáčil prsteň. Ja som ho tajne kúpil a počas večere som ju požiadal o ruku. Bolo to romantické.“ Budúcej nevesty sme sa spýtali, či jej nastávajúci pri zasnúbení padol pred ňu na kolená. „Hoci predo mnou nekľačal, prekvapil ma. Nevedela som, že ten prsteň má,“ spomína.
Marcel a Barbora pôsobili počas nášho rozhovoru veľmi šťastne a spokojne. Spýtali sme sa ich na žiarlivosť. „Na herečky z divadla nežiarlim, lebo sú to moje kamarátky. Nežiarlim ani na ostatné dievčatá. Som tolerantná.“ Marcel žiarli iba vtedy, keď chce byť so snúbenicou sám a ona sa chce ísť zabávať do spoločnosti.
Súhra existuje u Marcela a Barbory aj v domácnosti. „Ja vysávam a Barborka perie a žehlí. Pri umývaní riadu a vynášaní smetí sa striedame.“ Obaja zastávajú názor, že pred vstupom do manželstva by mal pár spolu žiť, aby si vyskúšal tolerantnosť. „Náš veľký spor je v otvorených oknách. Ja mám rád čerstvý vzduch a Barborke je stále zima. V noci tajne otváram okná a ona ich zase potajomky zatvára.“ Marcel o Barbore povedal, že jej typickou vlastnosťou je zvedavosť. „Pred Vianocami je ako dieťa a po celom byte hľadá darčeky.“ Marcel si na priateľke najviac váži, že je zároveň jeho najlepšou kamarátkou a vždy sa môže na ňu spoľahnúť. „Na Barborke mám stále čo objavovať, lebo je zraniteľná a zároveň si ide tvrdo za svojimi cieľmi.“
Snúbenci trávia voľný čas väčšinou spolu. Medzi ich spoločné záujmy patrí lyžovanie a pozeranie umeleckých filmov. Barborinou vášňou je fotografovanie. Fotí aj svojho nastávajúceho? „Fotí a vždy si vypýta honorár,“ zažartoval Marcel.