v roku 1041 povstala proti Petrovi pod vedením palatína Samuela Aba. Dobyli Bratislavu, celé Považie, hrady Šintavu, Hlohovec, Banu a dostali sa až po Hron. Vo Viedenskej obrázkovej kronike z roku 1074 sa spomína aj šintavský hrad. Práve on bol križovatkou obchodných ciest z juhu na sever a z východu na západ. V listine je zároveň aj informácia o prekladisku dreva z pltí a novom drevenom moste cez Váh pri šintavskom brode. Postupom času si Váh vytvoril koryto cez vodnú priekopu vybudovanú okolo vodného hradu, a tým sa vodný hrad ocitol na druhej strane rieky patriacej do katastra mesta Sereď.V súčasnosti býva v Šintave približne 1710 obyvateľov. Pribúdajú najmä ľudia, ktorí sem prichádzajú z bytoviek zo Serede. Kedysi chodili za prácou do „Niklovky“. Teraz sa vracajú do rodičovských domov. Pre začínajúce mladé rodiny chcú vybudovať nájomné obecné byty. Projektová dokumentácia je už hotová, v najbližšom čase majú dostať stavebné povolenie. Bytovky budú stáť na dvoroch bývalej škôlky družiny. Každá bude mať po osem bytov. Ďalšie by chceli vyriešiť aj nadstavbou spomínaných objektov.
Potrebujú opraviť najmä cesty
Obyvateľom Šintavy najviac chýbajú dobré cesty. V obci ich majú osem a pol kilometra. Po vybudovaní plynovodu, vodovodu, kanalizácie a káblovej televízie sú takmer všetky vo veľmi zlom stave. Dve sa im podarilo zrekonštruovať z obecných peňazí. „Stáli nás takmer dva milióny korún. Na opravu ďalších sme vypracovali projekt a podali žiadosť v zmysle Operačného programu 3.4 Základná infraštruktúra so zameraním renovácia a rozvoj vidieka na MVRR SR ešte v roku 2005, dodnes však nie je vyhodnotený. Žiadosti zasielame aj na ďalšie fondy. Iné peniaze získať nevieme, lebo tu nemáme žiadny priemysel a žijeme iba z príspevkov, ktoré sa nám podarí získať,“ uvádza starosta obce Václav Jurčaga.
Chcú vybudovať aquapark
„Do čoho naša obec vkladá nádej je v podstate rieka Váh. Aj keď sa už pomerne dlho hovorí o úpravách a jej využití na rekreačné účely, táto myšlienka už dostáva reálne kontúry. Máme vypracovaný projekt s aquaparkom. Bude to niečo prospešné pre našu obec. Základ má tvoriť veslárska dráha európskych, respektíve svetových parametrov. V súčasnosti spracovávame územný plán obce. Okrem spomínaného aquaparku pribudnú i nové priestory na výstavbu rodinných domov, rekreačná a priemyselná zóna. Územný plán bude spracovaný na rozvoj obce až do roku 2040. Takže vieme, čo nás v budúcnosti čaká, na čo sa máme zamerať a už sa tešíme na to, ako pekne bude naša obec vyzerať,“ dodal starosta. Uviedol, že už niekoľko rokov žiadali príspevok na opravu havarijného stavu telocvične. Jeho výšku by mali poznať v najbližšom čase.
Opravili zariadenie
pre dôchodcov
Menšiu slávnosť v obci si mohli dovoliť minulého roku v októbri. Po rekonštrukcii zariadenia sociálnych služieb sa im podarilo odovzdať do užívania rozšírenú časť pre ležiacich klientov. „Imobilných klientov sme dovtedy museli presúvať do iných zariadení. Mnohí to ťažko znášali, teraz ostávajú u nás. Starostlivosť o nich sme rozšírili na celých 24 hodín, zabezpečujeme pre nich pranie, žehlenie a stravovanie. Jedlo dostávajú päťkrát denne, podľa potreby ich navštevuje aj obecná lekárka. Mladší dôchodcovia bývajú v dvojposteľových izbách s vlastnými sociálnymi zariadeniami a sprchou, imobilní bývajú v izbách s tromi posteľami,“ informovala nás Helena Straňáková, vedúca zariadenia. V zariadení sociálnych služieb býva dvadsaťtri klientov. Najstaršími obyvateľmi sú 93-ročný Vojtech Taufer a 90-ročná Gizela Vašková.