Poslancov konečne počuť
sále aj diváci mestskej televízie, ktorá rokovania sníma. „Dnes máme premiéru, ešte nastavujeme niektoré parametre ozvučenia. Na ďalšom rokovaní by to už malo fungovať bezchybne,“ vyjadril sa vedúci útvaru informatiky mestského úradu Vladimír Vrzák. Ďalšou zmenou bolo nové hlasovacie zariadenie, ktoré na projekčné plátno premietalo zoznam prihlásených do diskusie a hlavne menovité výsledky. Doteraz bývali na svetelnej tabuli iba počty hlasov, ale nie mená hlasujúcich. Počas rokovania dokonca odznela výhrada, že niektorí poslanci môžu chvíľu vyčkať a prispôsobiť svoje rozhodovanie až podľa aktuálnych výsledkov na plátne. Celé zariadenie stálo vyše tristotisíc korún.
O Kassákovi sa nedohodli
Občianske združenie Nové Zámky - Naarden, duchovný most v marci požiadalo Mesto Nové Zámky o povolenie umiestniť bronzovú sochu Lajosa Kassáka na pešej zóne Korzo. Plastiku zaplatia zo zdrojov občianskeho združenia, v deň odhalenia ju prisľúbili darovať Mestu. Cieľom zámeru je vzdať hold najvýznamnejšiemu novozámockému rodákovi, umelcovi európskeho formátu, konštruktivistickému maliarovi, spisovateľovi a básnikovi pri príležitosti blížiaceho sa 120. výročia narodenia a 40. výročia úmrtia. Sochu v životnej veľkosti združenie navrhlo umiestniť na Banskobystrickej ulici, zo strany ústiacej do novorealizovanej pešej zóny Korzo. Socha má byť umiestnená na kamennej platni zapustenej do dlažby, voči okoliu neprevýšená. Autorom sochy je novozámocký sochár Tibor Szilágyi. Komisia územného plánovania, investičnej výstavby, životného prostredia a dopravy odporučila zastupiteľstvu zámer schváliť. Komisia kultúry, športu a práce s mládežou sa vyjadrila v tom zmysle, že ak sa zrealizuje len busta umelca, mala by sa umiestniť na Kassákovej ulici. V prípade sochy navrhla predložiť tri alternatívy umiestnenia, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné náležitosti, na ďalšie zasadnutie komisie. Odznela aj otázka, či občianske združenie podmieňuje darovanie sochy Mestu len umiestnením na Korze. Umiestnenie sochy L. Kassáka sa malo prerokovať už na aprílovom zasadaní zastupiteľstva, nakoniec ho z programu stiahli. V máji sa opäť nerozhodlo, o soche sa teda bude hovoriť už na treťom zastupiteľstve.
Bude musieť Mesto predať byty?
Zastupiteľstvo prerokovalo protest prokurátora proti všeobecne záväznému nariadeniu mesta o prevode vlastníctva bytov a bytových priestorov. Voči nariadeniu protestovali obyvatelia bytov na Jánošíkovej ulici, ktoré Mesto charakterizovalo ako byty osobitného určenia, vyčlenilo ich z prevodu vlastníctva a nemohli sa teda predávať. „Žiadali sme o odpredaj v roku 2001, 2003 a naposledy v decembri 2005,“ povedala Helena Bystrická, ktorej poslanci umožnili vystúpiť na rokovaní. „Na predchádzajúce žiadosti sme ani nedostali odpoveď. Overovali sme si informácie na ministerstve financií, dostali sme súhlasné vyjadrenie.“ Podľa vyjadrenia H. Bystrickej je na Jánošíkovej sedem voľných bytov, ďalší sa využíva len osem hodín týždenne. Okrem dôchodcov tam bývajú aj mladé rodiny s deťmi, objekt nespĺňa kritériá domu s opatrovateľskou službou. Poslanci protest prokurátora prijali a mali by napadnuté všeobecne záväzné nariadenie uviesť do súladu so zákonom. V júli sa zastupiteľstvo k téme opäť vráti.