Opatrovateľská služba pre starších a ťažko zdravotne postihnutých občanov má v meste svoju tradíciu. Poskytovali ju štátne orgány, verejnoprospešné aktivity, Slovenský Červený kríž, od roku 2003 ju poskytuje Mesto. Sedem opatrovateliek sa stará o približne 40 občanov, v rozpočte Mesta je pre túto službu schválená čiastka 1,3 milióna korún. Cieľom opatrovateľskej služby je zabezpečiť občanom mesta, ktorí sú odkázaní na pomoc iných, všetky úkony a služby potrebné pre život.
Pracovnou náplňou opatrovateliek sú nevyhnutné životné úkony, nevyhnutné práce v domácnosti a zabezpečenie kontaktu so spoločenským prostredím. Rozsah poskytovaných úkonov závisí od žiadostí občanov a ich sociálnej situácie. Nové žiadosti občanov o poskytovanie opatrovateľskej služby sa vybavujú priebežne podľa naliehavosti. Organizovanie, administratívu, dohľad a kontrolu nad opatrovateľskou službou v meste zabezpečuje sestra opatrovateľskej služby. Sleduje kvalitu vykonávania služby v domácnostiach opatrovaných občanov a operatívne rieši požadované zmeny.
Spoločné stravovanie
Od roku 1991 mesto organizuje spoločné stravovanie dôchodcov racionálnou stravou v jedálni Mestskej polikliniky Šurany zmluvným spôsobom. Dôchodcovia majú k dispozícii jedáleň alebo si stravu môžu odniesť domov. Imobilným občanom stravy dováža opatrovateľská služba, čo využívajú najmä občania z časti Kostolný Sek a Nitriansky Hrádok. Stravný lístok stojí 50 korún. V zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva z februára 2003 Mesto prispieva na obed sumou 15 korún osamelým dôchodcom, ktorí sú poberateľmi dôchodku do výšky 5000 korún a dvojici dôchodcov s dôchodkom do 9000 korún. Takto sa stravuje v priemere 10 dôchodcov. Osamelým dôchodcom s dôchodkom do 6500 korún a dvojici s príjmom do 11 000 korún Mesto prispieva desiatimi korunami (takto sa stravuje priemerne 18 občanov). Stravovanie s príspevkom 5 korún na obed má zriadené 51 dôchodcov, priemerne ho využíva 30 - 35 stravníkov. V roku 2005 požiadalo o zriadenie spoločného stravovania 24 nových dôchodcov, v tomto roku to bolo 6 dôchodcov. Ročné náklady na spoločné stravovanie dôchodcov predstavujú 100 000 korún, dôležitejšie však je, že stravníci sú spokojní a majú zabezpečenú túto dôležitú sociálnu službu.
Kluby dôchodcov
Klub dôchodcov v Šuranoch a Kostolnom Seku má vlastnú budovu. V Nitrianskom Hrádku sú pre tento účel využívané priestory Mestského kultúrneho strediska. V rozpočte mesta je na ich prevádzku, údržbu a činnosť vyčlenená suma 450-tisíc korún. Každý klub má svoju tradíciu. Šuriansky a kostolnosecký je v prevádzke už vyše tridsať rokov. Kluby majú zvolenú samosprávu, ktorá pripravuje pre svojich členov akcie od prednášok, kultúrnych, spoločenských zábavných podujatí až po zájazdy. Činnosť zaznamenávajú vo vlastných kronikách. Šuriansky klub má spevácku skupinu, ktorá svojimi vystúpeniami spestruje takmer všetky mestské kultúrne akcie. Vo svojich priestoroch má klubovne, kde sa pravidelne dvakrát do týždňa schádzajú členovia pri rôznych aktivitách alebo len tak v rozhovoroch. V klube Kostolný Sek je zriadené stredisko osobnej hygieny. Dôchodcom, ktorí nemajú vlastné kúpeľne, poskytované úkony osobnej hygieny. Budova klubu je obklopená vlastnou záhradou s vysadeným viničom a ovocnými stromami. Členovia sa počas celého roka o záhradu starajú, úrodu využijú na prípravu občerstvenia na svoje posedenia. Klub v Nitrianskom Hrádku je najmladší. Vedú ho tri dôchodkyne, ktoré k spokojnosti organizujú kultúrno-
spoločenský život aj ostatným dôchodcom v tejto časti.
Johanna Vanková, vedúca oddelenia školstva, kultúry, sociálnych vecí a zdravotníctva MsÚ Šurany