. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v Nitre konštatovala, že prioritne by mal väznice financovať štát. Iná je však situácia, keď sú väzenské ústavy preplnené a kapacity nestačia. To, našťastie, momentálne problémom Slovenska nie je – väznice máme naplnené len na 88 percent. Z krajín V4, kde naplnenosť prekračuje sto percent, sme na tom najlepšie. Zatiaľ.
Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže SR Oto Lobodáš uviedol, že za posledných päť rokov mal počet väzňov narastajúcu tendenciu. Zastavila sa až v závere minulého roka, odvtedy priaznivý vývoj pokračuje. V súčasnosti je na Slovensku deväťtisíc väzňov - z toho je 2700 obvinených, ostatní už boli odsúdení a odpykávajú si trest. Vo väzniciach je nevyužitých 1150 miest. Priaznivá situácia sa môže zmeniť napríklad aj prijatím nových legislatívnych opatrení (odporúča ich Európska únia), ktorými sa zvýši minimálny počet metrov štvorcových na väzňa. Teraz sú to 3,5 m2 u mužov a 4 m2 u žien a mladistvých.
Najväčšie skúsenosti s financovaním väzníc zo súkromných zdrojov majú v Maďarsku, kde sú väzenské ústavy preplnené na 140 percent. Už na budúci rok tam budú kolaudovať prvý objekt, financovaný súkromným sektorom. Maďarský generálny riaditeľ ZVJS informoval, že štát bude peniaze splácať počas pätnástich rokov. Súkromníkovi ponechá výkon niektorých hospodárskych služieb. Po pätnástich rokoch by mal objekt údajne zostať v rukách podnikateľa. V Česku prejde po 25 rokoch pod štát. Naši českí susedia sa inak stavajú aj k samotnému chodu väznice, postavenej zo súkromných zdrojov. Oslovil ich britský model, podľa ktorého by mal všetky služby (vrátane stráženia a zaobchádzania s väzňami) zabezpečiť súkromný sektor. Poliaci sú naklonení francúzskemu modelu: súkromník väznicu vybuduje, všetky základné služby zabezpečí štát, ktorý platí 20 rokov lízingové splátky. Slovenská vláda zatiaľ koncepčný materiál o využití mimorozpočtových zdrojov pri budovaní väzníc neschválila. Mala by sa ním zaoberať na budúci mesiac.
Domáce väzenie s náramkami – vízia budúcnosti
Nový zákon umožňuje odpykať si trest aj v domácom väzení. Možno ho uložiť páchateľovi prečinu, za ktorý hrozí trest odňatia slobody maximálne na jeden rok.
Odsúdený na domáce väzenie je povinný v čase, ktorý určí súd, zdržiavať sa „vo svojom obydlí, vrátane k nemu prináležiacich vonkajších priestorov, a podriadiť sa kontrole technickými prostriedkami, ak je táto kontrola nariadená“. Môže ísť napríklad o náramok na ruke alebo nohe, vyrobený z tvrdého a ťažko snímateľného materiálu.
„Náramky zatiaľ nemáme. Elektronické zabezpečenie je vízia budúcnosti. Neviem ani odhadom povedať, kedy by jeho použitie bolo reálne, pretože zatiaľ nie je pripravený ani projekt. Vyriešiť treba technické aj právne otázky,“ povedala nám ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Domáce väzenie by podľa nej bolo v súčasnosti možné zabezpečiť len „cez dohľad probačných a mediačných úradníkov v spolupráci s políciou“.