Vyše 430 vojenských hrobov z prvej svetovej vojny je na vojenskom cintoríne v Nitre – Mlynárciach. Vedľa seba sú pochovaní kresťania, pravoslávni i moslimovia.
„Udržiavame ho v čistote, kosíme v ňom trávu. No náhrobné kamene zvetrávajú a zišla by sa ich komplexná obnova,“ povedala vedúca správy cintorínov Monika Nitryová.
Peniaze z mestskej pokladnice pohltia funkčné cintoríny. I keď má mesto na tento cintorín obmedzené zdroje, je v celkom slušnom stave. Tento i minulý rok naň získali od štátu po 30-tisíc korún. „Dali sme za to vyrobiť nové tabuľky s menom a údajmi vojakov. Pôvodné zo zliatiny z vyše štyridsiatich hrobov zmizli. Páchateľ ich odmontoval, rozbil a chcel odovzdať do zberných surovín, kde ho prichytila polícia,“ povedala Nitryová. Správa cintorínov si chcela od neho škodu vymáhať, no polícia jej oznámila, že v cele zomrel.
Vojenský cintorín je zamknutý, mestská organizácia ho záujemcom na požiadanie sprístupní. Každý rok ho navštevuje poľský konzul na Slovensku, vzdáva úctu vyše tridsiatim pochovaným Poliakom. Ľudia z celého sveta v ňom hľadajú svojich príbuzných.
„Raz prišiel muž s manželkou a mamou z Budapešti. Mama chodila od hrobu k hrobu a našla hrob svojho otca,“ povedala Anna Jánošíková, ktorá býva neďaleko cintorína.
Vojaci, ktorí tam ležia, sú narodení koncom 19. storočia. Podľa susedky cintorína sa emócie vyplavujú aj po toľkých rokoch.
Kde sú u nás vojenské cintoríny
• Na cintorínoch z prvej svetovej vojny sú pochovaní vojaci z armádneho zboru cisársko-kráľovskej armády, najviac ich je na severovýchode Slovenska.
• Na cintorínoch z druhej svetovej vojny je presne zmapovaných 500 miest vojakov, sú v Bratislave, Humennom, Košiciach, Lučenci, Martine či na Dukle. Sú v nich pochovaní Rusi z Červenej armády (65-tisíc), Rumuni (12-tisíc) a Nemci (15-tisíc).