Rozkopané cesty zrekonštruujú, keď dokončia kanalizáciu

Obec Machulince patrí do horného Požitavia a leží len kúsok od Zlatých Moraviec na úpätí Pohronského Inovca. V dedine začínajú svahy hôr, ktoré vystupujú až do nadmorskej výšky 901 metrov. Chotárom obce končí veľká Podunajská nížina a tečie rieka Žitava.

Dedina v podhorskom prostredí má momentálne rozkopané ulice a centrom sa pohybuje ťažká technika. Pracovný ruch spôsobil začiatok výstavby druhej etapy kanalizácie. Po jej skončení bude odkanalizovaná celá dedina.
Mohala, Mahwlencze aj Mahwlincz
Prvá písomná zmienka o Machulinciach pochádza z roku 1275. O obci je písané v darovacej listine uhorského kráľa Ladislava IV., ktorý ju daroval hradu Tekov. Machulince sa v dokumente uvádzali pod menom Mohala. Majitelia obce sa striedali, dedina patrila Tekovskému hradu, neskôr Beňadickému opátstvu a od roku 1388 hradu Hrušov. V roku 1316 dobyl Matúš Čák Trenčiansky hrad Gýmeš a o dva roky neskôr hrad Hrušov. Na čas tak získal aj dnešné Machulince.
Kto založil obec a odkiaľ dostala svoj názov, sa presne nevie. Zaujímavé sú ale historické názvy dnešných Machuliniec, napríklad: Mohala (1275), Mahwlencze (1564) a Mahwlincz (1600).
Cholera aj hladomor
Machulince sa v roku 1573 vyhli drancovaniu Turkov. Tí po vypálení Moraviec nepokračovali ďalej na Topoľčianky, ale odtiahli na Gýmeš. V tom čase však väčšina župy podliehala práve Turkom, ktorí od ľudí vymáhali dane. V roku 1564 bol prevedený súpis dvorov, ktoré mali platiť Turkom dane. V zozname je niekoľko mien obyvateľov Machuliniec. Okrem Turkov trápili obyvateľstvo celého regiónu časté epidémie a choroby. V roku 1828 mala obec len päťdesiat domov a 326 obyvateľov. Pre porovnanie: dnes majú Machulince 353 domov a 1087 obyvateľov.
Devätnáste storočie prinieslo pre obyvateľov pohromy. V 30-tych rokoch vypukla najskôr cholera, ktorú doprevádzal hladomor vyvolaný neúrodou. Čoskoro nato prepukla hospodárska kríza, následkom ktorej boli zrušené mnohé malé podniky v regióne. V roku 1840 svoju výrobu zastavila machulinská továrnička na výrobu kachličiek.
Dvadsiate storočie narušili svetové vojny. V auguste 1914 odišlo k armáde niekoľko chlapov z dediny. Najviac mužov bojovalo na ruskom a talianskom fronte. Presný počet mužov povolaných na vojnu, ani počet padlých nie je známy. V druhej svetovej vojne zomrel podľa dostupných informácií jediný obyvateľ Machuliniec.
O bývanie v dedine je záujem
Dnešné Machulince sú dynamicky sa rozvíjajúcou obcou. Majú vlastný vodovod, sú plne plynofikované, v obci je digitálna sieť. Momentálne sa začína výstavba druhej etapy kanalizácie a rekonštruujú sa cesty. „Robíme rekonštrukciu chodníkov a ciest v tých častiach, kde je už zavedená kanalizácia. Ostatné cesty sa začnú rekonštruovať po tom, čo sa ukončí výstavba kanalizácie,“ povedal starosta Machuliniec Bohumil Bielik.
O pozemky v dedine pre novostavby, prípadne o kúpu starších domov, prejavujú záujem obyvatelia z celého kraja. Vďaka tomu, aj vďaka počtu narodených detí dnes obec nevymiera.
Kanalizácia v Machulinciach bude hotová do januára
V Machulinciach sa vo februári začala druhá etapa výstavby kanalizácie v celkovej hodnote takmer 26 miliónov korún. Stavbu minulý týždeň slávnostne otvorili riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Tibor Pogány, riaditeľ firmy ViOn Viliam Ondrejka, štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Zsolt Lukáč a starosta obce Bohumil Bielik. Náročné práce na kanalizácii v rázovitej a členitej obci by sa mali ukončiť do februára budúceho roka. Druhá etapa je zároveň aj poslednou, po jej ukončení budú Machulince kompletne odkanalizované.
Kanalizácia ochráni podzemné vody
Obec Machulince a Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., spoločne predložili žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z prostriedkov štrukturálneho fondu Európskej únie na investičnú akciu, ktorej cieľom je zlepšenie a rozvoj infraštruktúry na ochranu a racionálne využívanie vôd. V rámci tejto investičnej akcie sa dobuduje kanalizačná sieť v Machulinciach. Napojením ďalších častí obce na kanalizačnú sieť sa priamo zabezpečia podmienky na ochranu kvality podzemných vôd.
Druhá etapa si vyžiada trpezlivosť obyvateľov
Prvá etapa so 798 metrami kanalizačných potrubí sa v obci začala realizovať ešte v roku 2000, skončila pred štyrmi rokmi. Prostriedky sa vtedy použili zo Štátneho fondu životného prostredia aj zo spoločných prostriedkov obcí. Počas výstavby prvej etapy kanalizácie sa postavila aj čistiareň odpadových vôd pre Machulince a Obyce. Čistiareň je variabilná, v prípade potreby sa dá kapacitne rozšíriť. Náklady na čistiareň a prvú etapu kanalizácie boli 11 651 895 korún.
Druhá etapa výstavby kanalizácie si stavebnými a montážnymi prácami vyžiada čiastočné vylúčenie dopravy z ulíc. Vedenie obce preto žiada obyvateľov, aby parkovali svoje vozidlá tak, aby bolo možné práce na kanalizácii plynulo realizovať. Predpokladá sa tiež, že v čase výstavby kanalizačných stôk sa zväčší dopravné zaťaženie, prašnosť a hluk v obci.
Náklady pokryje únia, vodárne aj štát
Zmluvným dodávateľom stavebných a montážnych prác je na základe verejného obstarávania firma ViOn, a.s. Zlaté Moravce. Hodnota investičnej akcie je presne 25 866 155 korún, pričom 75% pokrývajú zdroje Európskej únie, 20% tvorí príspevok zo štátneho rozpočtu a 5% ide z vlastných zdrojov Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Tá bude zároveň investíciu riadiť a kontrolovať. „Všetky práce navyše a všetky zmeny pri realizácii projektu hradí naša spoločnosť. Obecný rozpočet tento projekt nezaťaží,“ zdôraznil na slávnostnom začatí výstavby druhej etapy kanalizácie riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Tibor Pogány. Pripomenul ale, že ľudia sa musia na obecnú kanalizáciu pripojiť prípojkami, pretože len tak bude odkanalizovanie v Machulinciach reálne.
„Kanalizačná sieť je užitočná pre všetkých občanov a je vystavaná v záujme zlepšenia životného prostredia,“ povedal štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Zsolt Lukáč. „Verím, že táto stavba napomôže rozvoju obce a regiónu,“ dodal Pogány.
Vedenie obce:
Starosta: Bohumil Bielik
Poslanci: Jozef Baťo, Jozef Ondriaš, Mária Ondrejmišková, Peter Červený, Mária Šutková, Ľudovít Ondrejka, Vladimír Valent, Štefánia Segíňová
Kontrolórka: Helena Fraňová
Firmy v obci:
ACER GROUP, s.r.o., KOFUS, s.r.o., TREBAN, s.r.o., SLOVLOV Jabloňové

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 008
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 586
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 504
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 469
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 942
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 772
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 218
  1. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  2. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  3. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  4. Eva Bachletová: Pre mamy
  5. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  6. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  7. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  8. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 498
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 940
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 564
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 879
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 483
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 244
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 043
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 100
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vionistov v piatok gólovo načal ich bývalý hráč Matej Moško (druhý sprava).

Z prvej jarnej prehry sa škandál nerobil.


Amfiteáter, osemdesiate roky minulého storočia.

Na Filmový festival pracujúcich chodili tisíce ľudí, premiéru tam mal aj Pacho.


Jozef Račko hneď po finálovej sérii odcestoval do hôr, aby prišiel na iné myšlienky. Na snímke vpravo je na vrchole Ďumbieru.

Kašík a Aittokallio sú odlišní, a to bola výhoda, zdôrazňuje tréner brankárov.


Študent dopadol na strechu.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  2. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  3. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  4. Eva Bachletová: Pre mamy
  5. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  6. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  7. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  8. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 498
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 940
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 564
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 879
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 483
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 244
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 043
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 100
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu