Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Rozkopané cesty zrekonštruujú, keď dokončia kanalizáciu

Obec Machulince patrí do horného Požitavia a leží len kúsok od Zlatých Moraviec na úpätí Pohronského Inovca. V dedine začínajú svahy hôr, ktoré vystupujú až do nadmorskej výšky 901 metrov. Chotárom obce končí veľká Podunajská nížina a tečie rieka Žitava.

Dedina v podhorskom prostredí má momentálne rozkopané ulice a centrom sa pohybuje ťažká technika. Pracovný ruch spôsobil začiatok výstavby druhej etapy kanalizácie. Po jej skončení bude odkanalizovaná celá dedina.
Mohala, Mahwlencze aj Mahwlincz
Prvá písomná zmienka o Machulinciach pochádza z roku 1275. O obci je písané v darovacej listine uhorského kráľa Ladislava IV., ktorý ju daroval hradu Tekov. Machulince sa v dokumente uvádzali pod menom Mohala. Majitelia obce sa striedali, dedina patrila Tekovskému hradu, neskôr Beňadickému opátstvu a od roku 1388 hradu Hrušov. V roku 1316 dobyl Matúš Čák Trenčiansky hrad Gýmeš a o dva roky neskôr hrad Hrušov. Na čas tak získal aj dnešné Machulince.
Kto založil obec a odkiaľ dostala svoj názov, sa presne nevie. Zaujímavé sú ale historické názvy dnešných Machuliniec, napríklad: Mohala (1275), Mahwlencze (1564) a Mahwlincz (1600).
Cholera aj hladomor
Machulince sa v roku 1573 vyhli drancovaniu Turkov. Tí po vypálení Moraviec nepokračovali ďalej na Topoľčianky, ale odtiahli na Gýmeš. V tom čase však väčšina župy podliehala práve Turkom, ktorí od ľudí vymáhali dane. V roku 1564 bol prevedený súpis dvorov, ktoré mali platiť Turkom dane. V zozname je niekoľko mien obyvateľov Machuliniec. Okrem Turkov trápili obyvateľstvo celého regiónu časté epidémie a choroby. V roku 1828 mala obec len päťdesiat domov a 326 obyvateľov. Pre porovnanie: dnes majú Machulince 353 domov a 1087 obyvateľov.
Devätnáste storočie prinieslo pre obyvateľov pohromy. V 30-tych rokoch vypukla najskôr cholera, ktorú doprevádzal hladomor vyvolaný neúrodou. Čoskoro nato prepukla hospodárska kríza, následkom ktorej boli zrušené mnohé malé podniky v regióne. V roku 1840 svoju výrobu zastavila machulinská továrnička na výrobu kachličiek.
Dvadsiate storočie narušili svetové vojny. V auguste 1914 odišlo k armáde niekoľko chlapov z dediny. Najviac mužov bojovalo na ruskom a talianskom fronte. Presný počet mužov povolaných na vojnu, ani počet padlých nie je známy. V druhej svetovej vojne zomrel podľa dostupných informácií jediný obyvateľ Machuliniec.
O bývanie v dedine je záujem
Dnešné Machulince sú dynamicky sa rozvíjajúcou obcou. Majú vlastný vodovod, sú plne plynofikované, v obci je digitálna sieť. Momentálne sa začína výstavba druhej etapy kanalizácie a rekonštruujú sa cesty. „Robíme rekonštrukciu chodníkov a ciest v tých častiach, kde je už zavedená kanalizácia. Ostatné cesty sa začnú rekonštruovať po tom, čo sa ukončí výstavba kanalizácie,“ povedal starosta Machuliniec Bohumil Bielik.
O pozemky v dedine pre novostavby, prípadne o kúpu starších domov, prejavujú záujem obyvatelia z celého kraja. Vďaka tomu, aj vďaka počtu narodených detí dnes obec nevymiera.
Kanalizácia v Machulinciach bude hotová do januára
V Machulinciach sa vo februári začala druhá etapa výstavby kanalizácie v celkovej hodnote takmer 26 miliónov korún. Stavbu minulý týždeň slávnostne otvorili riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Tibor Pogány, riaditeľ firmy ViOn Viliam Ondrejka, štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Zsolt Lukáč a starosta obce Bohumil Bielik. Náročné práce na kanalizácii v rázovitej a členitej obci by sa mali ukončiť do februára budúceho roka. Druhá etapa je zároveň aj poslednou, po jej ukončení budú Machulince kompletne odkanalizované.
Kanalizácia ochráni podzemné vody
Obec Machulince a Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., spoločne predložili žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z prostriedkov štrukturálneho fondu Európskej únie na investičnú akciu, ktorej cieľom je zlepšenie a rozvoj infraštruktúry na ochranu a racionálne využívanie vôd. V rámci tejto investičnej akcie sa dobuduje kanalizačná sieť v Machulinciach. Napojením ďalších častí obce na kanalizačnú sieť sa priamo zabezpečia podmienky na ochranu kvality podzemných vôd.
Druhá etapa si vyžiada trpezlivosť obyvateľov
Prvá etapa so 798 metrami kanalizačných potrubí sa v obci začala realizovať ešte v roku 2000, skončila pred štyrmi rokmi. Prostriedky sa vtedy použili zo Štátneho fondu životného prostredia aj zo spoločných prostriedkov obcí. Počas výstavby prvej etapy kanalizácie sa postavila aj čistiareň odpadových vôd pre Machulince a Obyce. Čistiareň je variabilná, v prípade potreby sa dá kapacitne rozšíriť. Náklady na čistiareň a prvú etapu kanalizácie boli 11 651 895 korún.
Druhá etapa výstavby kanalizácie si stavebnými a montážnymi prácami vyžiada čiastočné vylúčenie dopravy z ulíc. Vedenie obce preto žiada obyvateľov, aby parkovali svoje vozidlá tak, aby bolo možné práce na kanalizácii plynulo realizovať. Predpokladá sa tiež, že v čase výstavby kanalizačných stôk sa zväčší dopravné zaťaženie, prašnosť a hluk v obci.
Náklady pokryje únia, vodárne aj štát
Zmluvným dodávateľom stavebných a montážnych prác je na základe verejného obstarávania firma ViOn, a.s. Zlaté Moravce. Hodnota investičnej akcie je presne 25 866 155 korún, pričom 75% pokrývajú zdroje Európskej únie, 20% tvorí príspevok zo štátneho rozpočtu a 5% ide z vlastných zdrojov Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Tá bude zároveň investíciu riadiť a kontrolovať. „Všetky práce navyše a všetky zmeny pri realizácii projektu hradí naša spoločnosť. Obecný rozpočet tento projekt nezaťaží,“ zdôraznil na slávnostnom začatí výstavby druhej etapy kanalizácie riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Tibor Pogány. Pripomenul ale, že ľudia sa musia na obecnú kanalizáciu pripojiť prípojkami, pretože len tak bude odkanalizovanie v Machulinciach reálne.
„Kanalizačná sieť je užitočná pre všetkých občanov a je vystavaná v záujme zlepšenia životného prostredia,“ povedal štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Zsolt Lukáč. „Verím, že táto stavba napomôže rozvoju obce a regiónu,“ dodal Pogány.
Vedenie obce:
Starosta: Bohumil Bielik
Poslanci: Jozef Baťo, Jozef Ondriaš, Mária Ondrejmišková, Peter Červený, Mária Šutková, Ľudovít Ondrejka, Vladimír Valent, Štefánia Segíňová
Kontrolórka: Helena Fraňová
Firmy v obci:
ACER GROUP, s.r.o., KOFUS, s.r.o., TREBAN, s.r.o., SLOVLOV Jabloňové

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Myslite na zdravie močových ciest!
  4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  1. Čo priznali rodičia?
  2. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  3. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  6. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  7. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  8. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 12 496
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 12 044
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 731
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 739
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 550
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 616
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 938
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 674

Blogy SME

  1. Martina Paulenová: O písaní
  2. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti.
  3. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  4. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  5. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku
  6. Věra Tepličková: Malá spomienka na Prahu...
  7. Bratislavské dobrovoľnícke centrum: Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023
  8. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 72 850
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 246
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 955
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 579
  5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 541
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 735
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 844
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 575
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Zľava Jana Bírová, Viktor Kollár (obaja z Nitry), Aneta Gyuríková zo Šale a Nitran Michal Šulek.

Fitnesky a naturálni kulturisti mali vrchol domácej sezóny.


2 h

Trend nárastu podielu mestského obyvateľstva na úkor vidieckeho má globálny rozmer.


5 h
Vežičkový dom na pešej zóne.

Kultúrna pamiatka na pešej zóne sa roky rozpadala.


6 h
Branislav Mezei v rozhovore povedal, čo si myslí o návrate Samuela Bučeka.

Nitra by si zaslúžila ešte jeden titul, vraví Branislav Mezei.


5. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Martina Paulenová: O písaní
  2. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti.
  3. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCIX - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.
  4. Ján Valchár: O Kachovke a následkoch
  5. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku
  6. Věra Tepličková: Malá spomienka na Prahu...
  7. Bratislavské dobrovoľnícke centrum: Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023
  8. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 72 850
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 246
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 955
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 579
  5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 541
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 735
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 844
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 575
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu