„Patria medzi nich obce, vyššie územné celky, štát a právnické osoby zaoberajúce sa verejno-prospešnou činnosťou, ktorá sa nevykonáva na účely dosiahnutia zisku,“ povedala nám Alžbeta Raffajová, probačná a mediačná úradníčka na nitrianskom okresnom súde.
Trest povinnej práce možno uložiť v rozsahu 40 až 300 hodín – mesačne by mal odsúdený odpracovať minimálne dvadsať hodín. „U mladistvého môže byť dĺžka tohto trestu maximálne 150 hodín. Odsúdený ho vykonáva osobne vo svojom voľne a bez nároku na finančnú odmenu,“ upresňuje A. Raffajová.
Poskytovateľ práce musí so súdom uzavrieť písomnú zmluvu. Zároveň musí umožniť, aby výkon alternatívneho trestu skontrolovali probační a mediační úradníci. Výhodou je, že získa bezplatnú pracovnú silu. „Mnohí z potenciálnych poskytovateľov práce o takejto možnosti ani nevedia. Preto sme sa ich rozhodli osloviť aj prostredníctvom novín. Českí kolegovia majú s trestom povinnej práce väčšie skúsenosti. Spomínali nám napríklad, že istý subjekt si touto formou nechal robiť administratívne práce.“ Väčšinou však ide o fyzickú a menej náročnú prácu, ktorá si nevyžaduje odbornosť. Alžbeta Raffajová dodáva, že sa vykonáva v obvode okresného súdu, kde má odsúdený bydlisko. Prípadné náklady na cestovné si hradí sám. „Samozrejme, pracovné pomôcky dostane od poskytovateľa práce.“
Trest povinnej práce môže súd uložiť len so súhlasom páchateľa. Tento alternatívny trest je prípustný v prípade, že spáchal prečin, za ktorý zákon umožňuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou sadzby päť rokov. „O možnosť vykonávať trest povinnej práce sa zaujímali aj viaceré osoby, ktoré boli odsúdené vlani a v súčasnosti si odpykávajú trest vo väzení. Nedá sa im však vyhovieť, pretože tento druh trestu je možné zo zákona uložiť až od januára,“ informovali nás na okresnom súde.
Trest povinnej práce môžu odsúdení vykonať aj prácou pre právnické osoby zaoberajúce sa vzdelávaním, kultúrou, školstvom, ochranou ľudských práv, rozvojom vedy a telesnej kultúry, ochranou pred požiarmi, ochranou zvierat, sociálnymi službami, sociálnou pomocou, zdravotnou starostlivosťou, ekologickou, náboženskou, charitatívnou, humanitárnou alebo inou verejno-prospešnou činnosťou, ktorá sa nevykonáva na účely dosiahnutia zisku. Poskytovateľ práce neplatí odsúdenému žiadnu odmenu.