„Stavebník si výzvu prevzal, no nerešpektoval ju. Preto sme mu v piatok doručili rozhodnutie o okamžitom zastavení prác. To má väčšiu právnu silu ako výzva. Osobne mu ho do Levíc, kde spoločnosť sídli, zaviezol kuriér,“ informovala nás Helena Spišiaková, právnička mestského stavebného úradu.
Dodala, že odvolanie proti rozhodnutiu nemá odkladný účinok. „Ďalšie práce môže stavebník vykonávať až na základe nového rozhodnutia stavebného úradu. Ak to nebude rešpektovať, môžeme mu ako právnickej osobe udeliť pokutu až do 400-tisíc korún.“
Štátny stavebný dohľad ešte predminulý týždeň dospel k záveru, že prestavba Tatry (budova bola postavená v roku 1887) sa nerealizuje v súlade so stavebným povolením. Okrem iného konštatoval, že „zhotovená konštrukcia krovu je v rozpore s overenou dokumentáciou v stavebnom konaní a podmienkami Krajského pamiatkového úradu Nitra“.
Stavebník bol vyzvaný, aby dokladoval, že „zmeny, ktoré urobil, nie sú v rozpore s verejnými záujmami“. Ak to nepreukáže do stanoveného termínu, stavebný úrad vydá rozhodnutie o odstránení nepovolených častí stavby. „Popri tom paralelne beží konanie o dvoch správnych deliktoch, keďže stavebník nerešpektoval výzvu na zastavenie prác a tiež menil stavbu v rozpore s vydaným stavebným povolením. V druhom prípade je horná hranica pokuty dva milióny,“ dodáva Spišiaková.
Na Slovensku nie je výnimkou, že firmy ignorujú stavebný úrad. Na rozdiel od zahraničia, kde funguje stavebná polícia, im v prácach nikto fyzicky nezabráni. „Výkon rozhodnutia môžeme vymáhať len ukladaním pokút. Jednorazovo uložená pokuta pritom nemôže prevýšiť sumu 50-tisíc korún.“ Je všeobecne známe, že veľké firmy si už vopred do nákladov na výstavbu zarátajú aj náklady na pokuty. „Ťaháme za kratší koniec,“ konštatuje Helena Spišiaková.