práva.
Ľudia s mentálnym postihnutím budú spolu s vyše 70 dobrovoľníkmi oslovovať obyvateľov viacerých miest a prezentovať im svoje schopnosti a skúsenosti. „Napriek mnohým pozitívnym zmenám nemôžeme povedať, že sú ľudia s mentálnym hendikepom začlenení do spoločnosti, preto organizujeme túto akciu,“ uviedla Iveta Mišová, riaditeľka Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike. Jej súčasťou bude aj predaj pohľadníc s krivými zrkadielkami a verejná zbierka, ktorej výťažok poputuje na rehabilitačné a kompenzačné pomôcky a podporu chráneného bývania mentálne postihnutých.
Eva Števková, riaditeľka Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím Nitra, dodáva, že do akcie v Nitre sa zapoja dobrovoľníci – študenti Gymnázia sv. Cyrila a Metoda, ktorí budú rozdávať zrkadielka s malou kresbou od mentálne postihnutých detí.
„Podujatie sa už druhý rok uskutočňuje 12. júna, pretože v tento deň sme pred 26 rokmi založili združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Názov akcie je symbolický a znamená, že v krivom zrkadle máme každý iný výraz. A hoci ľudia s mentálnym postihnutím vyzerajú inak, neznamená to, že sú horší než my. Stačí zmeniť uhol pohľadu a uvedomiť si, že tie najkrajšie veci v človeku sú neviditeľné voľným okom,“ hovorí Eva Števková.
Na Slovensku v súčasnosti pracuje 55 združení, ktoré sa venujú mentálne postihnutým ľuďom. Na verejnú zbierku môže prispieť každý, či už počas Dňa krivých zrkadiel alebo priamo na účet číslo: 1968300253/0200.
Autor: - rch -